kalsiyum.org https://www.kalsiyum.org Kalsiyum, Kalsiyum Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kalsiyum.org Fri, 20 Jan 2017 00:00:00 +0000 Sun, 23 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Kalsiyum Oksit Formülü https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-oksit-formulu.html Thu, 11 Oct 2018 11:23:40 +0000 Kalsiyum oksit formülü, CaO olan halk dilinde ise sönmemiş kireç olarak geçen bir bileşiktir. Rengi beyaz olan alkalik ve de aşındırıcı bir kat şeklindedir. Su ile tepkime yaşar ise oksitlenerek kalsiyum hidroksiti oluşturur. Kalsiyum oksit formülü, CaO olan halk dilinde ise sönmemiş kireç olarak geçen bir bileşiktir. Rengi beyaz olan alkalik ve de aşındırıcı bir kat şeklindedir. Su ile tepkime yaşar ise oksitlenerek kalsiyum hidroksiti oluşturur. Kalsiyum oksit iyonik ilişkili ve formülü CaO olan bir bileşiktir. Kalsiyum oksit formülü sanayide kireç taşlarını yüksek ısılar ile eriterek karbondioksitin uzaklaşması ile oluşturularak elde edilen bir kimyasal maddedir. 

Kalsiyum oksit formülü hangi alanlara kullanılır  

Kalsiyum oksit formülü Demir ya da sert endüstride, inşaat sektöründe, su arıtımı, kimyasal işlemler, yeraltı madeni, kağıt kağıt hamuru sanayisi, PCC atık su ve arıtma çamurları ıslahı, cam yapımı ve baca gaz arıtımı gibi alanlarda kullanılmaktadır. 

Kalsiyum oksit formülü nasıl elde edilir 

Kireç taşından elde edilen ve yüzde doksan sekiz oranında kalsiyum karbonat içeren bir formüldür. 900 dereceye kadar ısıtılabilen fırınların içerisinde kireç taşının ısıtılması ile elde edilen bol kalsiyumlu bir bileşiktir.  Bu sürece kalsinasyon süresi adı verilir. Kalsiyum oksit formülü diğer malzemeler ya da ilaveler edilerek öğütülüp toz haline getirilir. Sıvı hale de getirilebilir. Sıvı hale gelen kalsiyum oksit formülü gerekli akışkanlığın elde edilebilmesi için  ve tıkanıklığın giderilmesi amacı ile transfer sistemi ile tüketilebilir. Kalsiyum oksit formülü su ile söndürülmek istenir ise meydana sönmüş kireç olarak adlandırılan kalsiyum hidroksit gelir. Çok eski zamanlardan beri bağlayıcı maddeler içerisinde yerini almaktadır. Toz, granül görünümündedir. Ve beyaz renklidir. Kokusuzdur. Kalsiyum oksit çok uzun süre atmosfer ile etkileşim halinde bırakılır ise havada bulunan karbondioksit CO2 nedeni ile kireç taşına dönüşür. Bu etkileşim çok yavaş gerçekleşir. Kalsiyum oksit formülü nemli ve rutubetli olan ortam içerisinde alüminyum ile hidrojen gazı çıkararak etkileşime girer ve alüminyum malzemenin bozulmasına çok hızlı bir şekilde neden olur. Bu sebeple alüminyum olan malzemeler ile alkali olan maddeler temas halinde bulundurulmamalıdır. Aynı zamanda su ile ekzotermik reaksiyona girecek olan kalsiyum oksit formülü CaO kalsiyum hidroksit oluşturur. 
]]>
Kalsiyum Tozu https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-tozu.html Fri, 12 Oct 2018 00:27:03 +0000 Kalsiyum tozu, Birçok kişi tarafından kullanılan bir tür bileşiktir. Ancak bunun ne olduğu tam anlamıyla bilinmemektedir. Kalsiyum tozunun bir diğer ismi de kalsiyum karbonattır. Kullanım alanları oldukça fazla olan kalsiyum tozu Kalsiyum tozu, Birçok kişi tarafından kullanılan bir tür bileşiktir. Ancak bunun ne olduğu tam anlamıyla bilinmemektedir. Kalsiyum tozunun bir diğer ismi de kalsiyum karbonattır. Kullanım alanları oldukça fazla olan kalsiyum tozu kireç taşı olarak da bilinir. Kalsiyum tozu insan vücuduna zararlı bir tozdur. Ten ile temas edildiği taktirde bol su ile yıkanması gerekmektedir. Ayrıca kalsiyum tozu su ile temas halinde olduğu zaman yanıcı bir özellik taşır. Vücutta en çok zarar verdiği yer ise gözlerimizdir. Göz ile temas edildiğinde ciddi zararlara neden olabilir. 

Kimyasal Tozu Bileşimi

Kalsiyum tozu tamamen kimyasal bir bileşimdir. Çocukları olası zararlarından korumak için kimyasal tozunu onların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmek gerekir. Kalsiyum tozunun kimyasal formülü CaCO3' tür. İçeriğinde bulunan bileşimi oldukça zararlıdır ve bu kesin olarak kanıtlanmıştır. Kalsiyum tozu sadece ağaçların bazı bölgelerinde zararlı böceklerin öldürülmesinde kullanılır. Doğada bulunan kayaçlardan elde edilir. Günümüzde de çok fazla bulunmayan kalsiyum tozu oldukça azalma göstermektedir. Bu sayede kullanım alanları da oldukça azalma göstermektedir. kalsiyum tozu su ile temasından meydana gelen aşırı derecede yanma özelliği olduğundan dolayı fazla kullanılmaması iyi bir gelişme olmuştur. 

Kalsiyum tozu diğer türlere oranla onlardan daha sert ve yakıcı olma özelliğine de sahiptir. Bu kimyasal yoz günümüzde sadece sanayi bölgelerinde kullanılmaktadır. Ayrıca kullandığımız eşyaların arasında kullanılması oldukça fazla olabilir. Kalsiyum tozu ayrıca tıp alanlarında da kullanılır. Özellikle böbrek rahatsızlığı olan ve kanında fosfor fazlalığı olan kişilerin tedavilerinde kullanılır. Bir diğer kullanım alanı ise pvc sanayileridir. Kimyasal bileşenleri olduğundan dolayı bu bölgelerde fazlasıyla kullanım alanlarına sahiptir.
]]>
Kalsiyum Silikat https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-silikat.html Fri, 12 Oct 2018 16:13:12 +0000 Kalsiyum Silikat, Kalsiyum silikat yüksek sıcaklıkta ve basınçta inorganik fiberle reaksiyona girmektedir. Daha sonra ortaya çıkan bu madde kalıp içine dökülür yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Bu malzeme ısı koruması il Kalsiyum Silikat, Kalsiyum silikat yüksek sıcaklıkta ve basınçta inorganik fiberle reaksiyona girmektedir. Daha sonra ortaya çıkan bu madde kalıp içine dökülür yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Bu malzeme ısı koruması ile termal amaçlı kullanılmaktadır. Kalsiyum silikat amyant içermeyen oldukça yüksek performans gücüne sahip bir yalıtım malzemesidir. Kalsiyum silikat özellikle de şu alanlarda kullanılmaktadır.
 • Petro kimyasal tesislerde
 • Isıtılmış olan boru tesisatlarında
 • Isı dağıtım sistemlerinde
 • Çeşitli ekipmanlarda
 • Güç istasyonlarında kullanılan kazanlarda
 • Endüstriyel uygulamalarda
 • Kalsiyum silikat petrol rafinerilerinde de sıkça kullanılmaktadır.
Kalsiyum Silikat Yalıtım Malzemesinin Avantajları
 • Kalsiyum silikat hızlı ve kolay montaj sağlamaktadır.
 • Bakım yapıldıktan sonra yeniden kullanılabilen bir yalıtım malzemesidir.
 • Kalsiyum silikat oldukça yüksek yalıtım gücüne sahiptir.
 • Düşük kurulum maliyetine sahiptir.
 • Kalsiyum silikat ayrıca oldukça yüksek yoğunluğuna sahiptir.
]]>
Kalsiyum Magnezyum https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-magnezyum.html Sat, 13 Oct 2018 05:06:11 +0000 Kalsiyum Magnezyum, Vücudun en önemli parçası olan yapı taşlarını oluşturan en önemli mineraller kalsiyum ve magnezyumdur. Vücutta eksilen kalsiyum ile magnezyum kaslar ile bacaklarda kasılmalara sebep olur. Bu kasılmaların yan Kalsiyum Magnezyum, Vücudun en önemli parçası olan yapı taşlarını oluşturan en önemli mineraller kalsiyum ve magnezyumdur. Vücutta eksilen kalsiyum ile magnezyum kaslar ile bacaklarda kasılmalara sebep olur. Bu kasılmaların yanı sıra dayanılmaz kramplarda başlar. Özellikle de gebe bayanlarda bebek vücuttaki bütün mineral ve vitamin deposunu bir anda boşaltmaya başlamaktadır. Bu durumda anne adayına düşen tek şey sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmektir. Eğer bu dönem içinde anne adayı gerekli bütün vitaminleri karşılamaz ise ciddi problemlere yol açar. Özellikle de kalsiyum ile magnezyum azlığı son zamanlarda dayanılmaz kramplara neden olur.

Magnezyum

Bu mineral vücutta oldukça fazla vardır. Vücudumuzda bulunan magnezyumun birazı vücuttaki hücrelerin içerisinde birazıda fosfor ve kalsiyum ile beraber kemiklerin içinde bulunmaktadır. Bu mineral vücudun her yeri için oldukça önemli ve gereklidir. Magnezyum kas, kemik dokusu ve sinir dokularının düzenli hareket etmesini sağlar. Magnezyum ayrıca kalp ritiminide dengede tutmaya yardımcı olur. Magnezyumun kalsiyum ile ortak olan görevleri bulunur. Tek birinin azlığında dahi öbürününde işlevi biter. İkisi beraber kemikleri güçlendirir ve özellikle de bağışıklık sistemine önemli ölçüde katkı sağlar. Magnezyum hem kan basıncını hemde kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Magnezyum kan basıncını ayarladığından dolayı enerji metabolizmasını ayarlamaya yardımcı olur. Magnezyum sağlık için oldukça faydalıdır bu faydalı mineral ince bağırsaklarda emilerek böbreklerden atılmaktadır.

Magnezyum İçeren Besinler 
 • Patates
 • Ispanak
 • Marul
 • Magnezyum kuru baklagillerin hepsinde bulunur
 • Içme suyu
 •  fıstık ceviz fındık ve badem
 • Hurma
 • Tam tahıl çeşitlerinde
 • Kereviz
 • Kepek ekmeği ile Çavdar
 • Beyaz ile kırmızı et
 • Yoğurt
Kalsiyum

İnsan vücudunda en çok olan minerallerden biriside kalsiyumdur. Vücuttaki kalsiyumun yaklaşık yüzde doksanı dişler de ve kemiklerde bulunur. Yetişkin bir kişinin vücudunda yer alan kalsiyum devamlı kana karışmaktadır. Sonra tekrardan kemik yapısında kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı özellikle de yetişkin bireylerin vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu alarak diş ile kemik sağlıklarını korumaları gerekir. Bu mineral diş ile kemiklerin oluşmasında önemli rol oynar. Kalsiyum diş ile kemiklerin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Kalsiyum ayrıca kalp atışının ve kan pıhtılaşmasının düzelmesini de yardımcı olmaktadır. Kalsiyum özellikle de kasların hareket etme yeteneğini geliştirir. Bu mineralin azlığında ise kas kasılmaları başlar.

Kalsiyum Bulunan Besinler 
 • Kalsiyum en çok peynir, süt, yoğurt gibi sütten yapılan ürünlerde vardır.
 • Maydanoz
 • Sardalya
 • Ispanak
 • Kuru incir
 • Brokoli
 • Yer fıstığı
 • Kabak
 • Lahana
 • Kabak
 • Kepekli ekmek
 • Yumurta
 • Balık
]]>
Kalsiyum Nitrür https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-nitrur.html Sat, 13 Oct 2018 05:06:32 +0000 Kalsiyum nitrür, kimyasal formülü Ca3N2 olan kimyasal bileşiğe verilen isimdir. Bir toprak alkali metali olan kalsiyum elementi ile ametal olan azot atomunun stokiyometrik olarak 3 mol kalsiyuma karşı bir mol azotun tepkimesi sonuc Kalsiyum nitrür, kimyasal formülü Ca3N2 olan kimyasal bileşiğe verilen isimdir. Bir toprak alkali metali olan kalsiyum elementi ile ametal olan azot atomunun stokiyometrik olarak 3 mol kalsiyuma karşı bir mol azotun tepkimesi sonucu oluşan inorganik tuzdur. Kalsiyum ve azot atomları molekül içerisinde iyonik bağlarla birbirine bağlanmıştır. 

Kalsiyum Nitrürün Adlandırılması
Kalsiyum elementi toprak alkali elementleri olan 2A grubunun 3. elementidir. Bileşiklerini oluştururken +2 yük alır ve elektron vererek iyonik bağ oluşturur. Azot atomu ise 5A grubunun ilk üyesidir. Ait olduğu gruba adını verir. Bileşiklerini oluştururken genellikle diğer ametallerle kovalent bağlarla bağlanarak veya tek başına -3 yük alarak bileşikler oluşturur. -3 yük aldığında İngilizce ‘’nitride’’ şeklinde okunan bu iyon Türkçeleştirilirken ‘ür’ eki alarak kalsiyum nitrür şeklinde okunur. Böylece kalsiyum nitrür bileşiği olarak adlandırılır. Diğer adlandırma şekli, pek yaygın olmamakla beraber ‘trikalsiyum dinitrit’ tir.

Kalsiyum Nitrürün Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri
 • Kimyasal formülü; Ca3N2
 • Mol kütlesi; 148,25 g/ mol
 • Yoğunluğu; 2,67 g/ cm3
 • Erime noktası; 1195 C
 • Kristal görünümü; kırmızı kahverengi kristal
 • Kristal örgü; Kübik sistem
Kalsiyum nitrür katısı suda çözünürken su ile tepkime verir. Su ile verdiği tepkime sonucu amonyak ve kalsiyum hidroksit oluşturur. Bu nedenle depolanırken sudan uzak durmasına ve azot atmosferinde olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde çok çabuk bozunması kaçınılmazdır.

Kalsiyum Sülfür Eldesi
Kalsiyum nitrür, kalsiyum oksit bileşiğinin havadaki azot gazı ile yakılması sonucu elde edilir. Bunun yanında metalik kalsiyum atomunun azot gazı ile tepkimesi sonucu elde edilir. 

Kalsiyum Sülfürün Kullanım Alanları
Kalsiyum sülfürün en önemli kullanım alanı ışık yayan diyotlarda (LED) floresan tozu olarak kullanımıdır. Bunun yanında kimya sanayisinde reaktif kimyasal olarak kullanılmaktadır. 
]]>
Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-hangi-besinlerde-bulunur.html Sat, 13 Oct 2018 08:11:13 +0000 Kalsiyum hangi besinlerde bulunur, kalsiyumun vücut dengesi ve sağlığı için faydası çoktur. Vücudun gelişimini ve direncini sağlar. Kalsiyum vücudun diş sağlığı ve kemik gelişimi için çok faydalıdır. Kalsiyumun vüc Kalsiyum hangi besinlerde bulunur, kalsiyumun vücut dengesi ve sağlığı için faydası çoktur. Vücudun gelişimini ve direncini sağlar. Kalsiyum vücudun diş sağlığı ve kemik gelişimi için çok faydalıdır. Kalsiyumun vücutta görevi fazladır. Bağışıklık sistemin çalışmasına yardımcı olur. Yetişkinlerin vücut direncini arttırır ve kalp, kas, sinir hücrelerin çalışmasını sağlar. Yüksek tansiyonu düşürür ve kolon kanser riskini önler. Kalp krizini önler. Kalsiyumun fazla olduğu besin süt ve süt ürünleridir. Süt ürünleri kalsiyum bakımından zengindir. Günlük tüketimi önerilir. Bazı besinlerde kalsiyum içeriği fazladır. Bu besinler vücut gelişimine faydalı olur. Kalsiyum hangi besinlerde bulunur araştırılıp bilinçli tüketilmelidir. Bilinçsiz kalsiyum tüketimi sağlık için zararlı olabilir. Kalsiyum içerikli besinler lahana, ıspanak, pırasa, toz acı biber, mandalina, çilek, enginar, brokoli, hindistan cevizi, armut, mercimek, kuru incir, mısır, bamya, yeşil fasulye, turp, sarımsak, nane, soğan, hurma, yumurta, tavuk, havuç, domates, üzüm, kayısı, pirinç, patates, mercimek, muz, elma, makarna, portakal, yeşil sebzeler, kuru baklagiller ve meyve gibi besinlerde kalsiyum içeriği fazla olduğu için sağlık için faydalıdır. Her gün kalsiyum tüketimi önemlidir. Vücudun direncinin artması için faydalıdır. Kalsiyum içerikli besinler vücudu bulaşıcı hastalıktan ve enfeksiyondan korur. Bu besinler çocuk gelişimi içinde faydalıdır. Çocuğun kemik ve fiziki gelişimine yardımcı olur. Günlük kalsiyum içerikli besin tüketimi vücudun gelişmesini ve düzenli hareketini sağlar. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur.

Kalsiyumlu besinler fazla tüketilince zararları

Kalsiyum vücuda faydalı olduğu kadar çok tüketilmesi zararlı olur. Vücut direncini azaltır yorgunluk oluşturur. Sinir depresyon görülür. Kusma devamlı olur. Sürekli ishal oluşur. Düzensiz beslenme iştahsızlık görülür. Kalp atışı hızlanır. Kan basıncı yaşanır. Vücutta karıncalanma meydana gelir. Sinir stres oluşur. Dalgınlık halsizlik görülür. Tansiyonu yükseltir. Şeker ve tansiyon hastaları için riskli durum oluşturur. Baş dönmesi oluşur.
]]>
Kalsiyum Sandoz https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-sandoz.html Sat, 13 Oct 2018 16:08:51 +0000 Kalsiyum sandoz; kalsiyum tedavisinde ve kemik erimesinde genellikle tamamlayıcı olarak verilmektedir. Aynı zamanda yaşlılıkta, bayanlarda menopoz öncesi ve sonrası mineral azalmalarında, gebelikte ve emzirme dönemlerinde, çocu Kalsiyum sandoz; kalsiyum tedavisinde ve kemik erimesinde genellikle tamamlayıcı olarak verilmektedir. Aynı zamanda yaşlılıkta, bayanlarda menopoz öncesi ve sonrası mineral azalmalarında, gebelikte ve emzirme dönemlerinde, çocukların gelişim döneminde büyümelerine ek, menopoz sırasında yaşanan kemik erimeleri sırasında artan kalsiyum ihtiyaçlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Kalsiyum minerali insan vücudunda en çok bulunan mineral olma özelliğini taşımaktadır. Bu yüzden insan vücudunun kalsiyum ihtiyacı anne karnında iken başlar. Hamilelikte kullanımı oldukça faydalı olup, mutlaka kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doğum sonrası süt yapımında oldukça etkili olduğu için kullanılması tavsiye edilmektedir. Genellikle kalsiyum sandoz tabletler kullanılmaktadır. Bir kişinin günlük olarak alması gereken kalsiyum miktarı kişiye göre değişmekle beraber ortalama tavsiye edilen doz, 800 - 1200 mg aralığını geçmemelidir. Kişi günlük maksimum 1500 mg almalıdır.

Kalsiyum, vücudumuzun %99 kısmı kemiklerde ve dişlerde bulunmaktadır. Vücutta kalsiyum minerali olmadan sağlıklı bir vücut kemik yapısı oluşturmak mümkün değildir. Özellikle çocukların büyüme çağında ve ergenlik döneminde bol miktarda kalsiyuma ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda kalsiyum, kasları onarmada, kanın pıhtılaşmasında, sinir sisteminin düzenli çalışmasında, vücuda enerji vermede, kalp fonksiyonlarının sorunsuz çalışmasında çok önemli görevleri bulunmaktadır. Kalsiyum aynı zamanda D vitaminin vücutta emilimini arttırmaktadır.   

Kalsiyum sandoz kullanımı;

Günde bir veya iki tablet almak yeterli olacaktır. Tabletler bir bardak su içerisinde çözündürerek içilmelidir. Vücutta kalsiyum eksikliğinin çok fazla olduğu durumlarda dört tablet içilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat bu doktor kontrolünde olmalıdır.

Kalsiyum sandoz tabletlerin içeriği;

Kalsiyum sandoz; hoş portakal aroması ile içeriğinde kalsiyum laktat glukonat ve kalsiyum karbonat içermektedir. Ambalajı içerisinde 10 tablet halinde piyasada satılmaktadır.

Kalsiyum sandoz yan etkileri;

Kalsiyum sandoz tablet kullanmadan önce en önemli dikkat edilecek konular; İçeriğini oluşturan maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz var ise, kullanım sırasında kanda bulunan kalsiyum seviyesinin normal seviyenin üzerine çıkması, şiddetli miktarda idrarda kalsiyum atılımının meydana gelmesi, böbreklerde aşırı kalsiyum birikmesi olması ve aynı zamanda böbrek taşı oluşumu yapmasıdır.

Zehirlenme eşiği; Bir kaç ay veya daha uzun bir zaman günlük 2000 mg fazla kullanımı sırasında zehirlenmelere sebebiyet verebilir.

Mide bulantısı, kusma, şişkinlik, kaşıntı, deride döküntü, kabızlık ve ishal durumları görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda hemen kalsiyum sandoz alımını bırakmalı ve doktorunuza başvurmalısınız.
]]>
Solgar Kalsiyum https://www.kalsiyum.org/solgar-kalsiyum.html Sat, 13 Oct 2018 18:40:42 +0000 Solgar kalsiyum; vücudumuzdaki kemik ve dişlerin daha sağlıklı ve daha güçlü bir yapıya sahip olması için çok önemli bir vitamindir. Aynı zamanda sinir sitemi ve kas iskelet sağlığı için vazgeçilmez bir destekçidir. K Solgar kalsiyum; vücudumuzdaki kemik ve dişlerin daha sağlıklı ve daha güçlü bir yapıya sahip olması için çok önemli bir vitamindir. Aynı zamanda sinir sitemi ve kas iskelet sağlığı için vazgeçilmez bir destekçidir. Kalsiyum minerali sürekli olarak vücutta kemik ile kan arasındaki geçişi sağlamaktadır. Bu dengenin korunması kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Kasların kasılması, düzenli olarak çalışması ve sinir sistemi için vücutta kalsiyumun yeterli miktarda bulunması gerekir. Glikoz yakarak kasların enerji sağlayabilmesi için kalsiyuma çok ihtiyaç vardır. Aynı zamanda kalsiyum, D vitamininin vücutta kolayca emilimini sağlamaktadır. Yeterli miktarda kalsiyum alımı ile D vitamini sayesinde, bununla beraber fiziksel hareketler ile, ileriki yaşlarda kalsiyum eksikliğinden meydana gelen osteoporoz rahatsızlık riskini azaltmaktadır.

Solgar kalsiyum özellikleri;
 • Hafıza kaybının önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Günlük magnezyum ve çinko değerlerini içermektedir.
 • Cilt ve dokuların yaşlılık sürecini geciktirmektedir.
 • Cilt güzelliğini sağlayarak, hücre yenilenmesine katkıda bulunur.
 • Kasların sarkmasını engellemektedir.
 • Gelişim ve büyüme için gerekli olan mineralleri içermektedir.
 • Organ hasarlarının onarımı için mücadele ve destek sağlamaktadır.
 • Besinlerden alınan proteinin sağlıklı olarak işlenmesi ve kullanılmasını sağlamaktadır.
Solgar kalsiyum kullanımı;

Erişkinler için tavsiye edilen, yemek zamanı ve yemeklerden sonra günde bir tablet alınmasıdır veya doktorunuzun önerisine göre kullanılmalıdır.

Solgar kalsiyum içeriği;
 • Her bir tablette; kalsiyum, magnezyum, çinko bulunmaktadır.
 • Kalsiyum 333 mg
 • Magnezyum 133 mg
 • Çinko 5 mg
Solgar kalsiyum; bir gıda takviyesidir. 100 tabletlik şeklinde ve cam şişelerde piyasada satılmaktadır. Gluten, soya, yapay aroma, süt ürünleri, buğday. maya ve koruyucu maddeler içermemektedir.

Vücudumuzda en çok kemik ve dişlerde kalsiyum minerali bulunmaktadır. Kemikler ve dişleri güçlü tutan ve onların sağlıklı olmasını sağlayan çok önemli bir mineraldir. Kemik ve dişlerin yanı sıra aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını sağlayan, kalp atışlarını düzenli yapan ve sinir sisteminin tamir edilmesini sağlayan yumuşak dokularda ve kanda bulunmaktadır.

Vücutta kalsiyum eksikliği olması durumunda diş çürümesi, kemik erimesi ve kemiklerin ve dişlerin zayıflaması sonucunda raşitizm gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Saç ve tırnaklar oldukça hassas ve sağlıksız olmaktadır. Bu rahatsızlıkların yanı sıra kalp çarpıntısı, asabiyet, eklem ağrıları, depresyon, uykusuzluk ve egzamaya da sebep olmaktadır. Gebelikte ve yeni doğmuş bebeklerde kalsiyum ihtiyacı normal zamanlardan daha fazladır. Bu dönemlerde özellikle kalsiyum alımına çok dikkat ederek, gelişim bozukluklarının önüne geçilebilir.
]]>
Protein Ve Kalsiyum İçeren Besinler https://www.kalsiyum.org/protein-ve-kalsiyum-iceren-besinler.html Sat, 13 Oct 2018 20:27:12 +0000 Protein Ve Kalsiyum İçeren Besinler; Bu besinlerin bedenimize olan etkileri oldukça yüksek olup sık sık bu besinlerden tüketmemiz gerekmektedir. Ancak bunun yanı sıra bir takım meyve ve sebze tüketimini de ihmal etmemek gerekir. Ak Protein Ve Kalsiyum İçeren Besinler; Bu besinlerin bedenimize olan etkileri oldukça yüksek olup sık sık bu besinlerden tüketmemiz gerekmektedir. Ancak bunun yanı sıra bir takım meyve ve sebze tüketimini de ihmal etmemek gerekir. Aksi takdirde aşırı protein ve kalsiyum içeren besinler tüketmek hastaya zor anlar yaşatmaktadır. Ayrıca özel bir rahatsızlığı ya da hastalığı bulunan bireylerin de mutlaka bu besinlere yönelmesi gerekmektedir. Bu makalemizde sizlere ayrı ayrı olarak protein içeren besinler ve kalsiyum içeren besinleri sıralayacağız. Genel itibariyle protein ve kalsiyum içeren besinleri günlük olarak düzenli bir şekilde kullanmanız halinde herhangi bir hastalığa yakalanmazsınız. 

Protein ve kalsiyum içeren besinler kanser riskini azaltan besinler olup sık sık tüketilmesi gerekir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en temel husus aşırı derecede tüketilmesi sorunudur. Zira birçok yararı bulunan protein ve kalsiyum içeren besinlerin aşırı derecede alınması beraberinde bir soruna yol açılmasına neden olmaktadır. Bu bakımdan alınan gıdaların mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Bununla birlikte kişinin herhangi bir hastalığa yakalanması halinde hangi protein ve kalsiyum içeren besinler tüketmesi gerektiğini bilmesi gerekir.

Protein İçeren Besinler
 • Hindi eti ya da tavuk göğsü
 • Balık
 • Süzme peynir
 • Tofu
 • Az yağlı dana ya da sığır eti
 • Yumurta
 • Yemişler (kabak çekirdeği, badem, fıstık, fındık)
 • Yoğurt (süt ve süt ürünleri)
 • Kuşkonmaz
 • Havuç
 • Muz
 • Fıstık ezmesi
 • Yulaf
 • Bezelye
 • Esmer pirinç
 • Karides
 • Brokoli
 • Ispanak
 • Mezgit
 • Istakoz

Kalsiyum İçeren Besinler

 • Sap kereviz
 • Kekik
 • Dereotu
 • Biberotu
 • Peynir
 • Susam
 • Badem 
 • Tofu
 • Keten tohumu
 • Süt ve süt ürünleri
 • Yeşi yapraklı bitkiler
 • Çiğ brokoli 
 • Roka
 • Pişmiş ıspanak
 • Tam buğday ekmeği
 • Toz acı biber
 • Yakı otu yaprağı

]]>
Kalsiyum Nitrat Formülü https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-nitrat-formulu.html Sun, 14 Oct 2018 01:30:08 +0000 Kalsiyum nitrat formülü, (CA(NO3)2 4H2O) olan bir birleşimdir. Kalsiyum nitrat formülü gübre olarak kullanılan bir maddedir. Beyaz renkli iri taneleri bulunan, iki besinli olan ve de suda çabuk erime özelliğine sahip olan bir gübre Kalsiyum nitrat formülü, (CA(NO3)2 4H2O) olan bir birleşimdir. Kalsiyum nitrat formülü gübre olarak kullanılan bir maddedir. Beyaz renkli iri taneleri bulunan, iki besinli olan ve de suda çabuk erime özelliğine sahip olan bir gübre çeşididir. Bu çözünürlük başka her hangi bir gübre de bulunmamaktadır. Kalsiyum nitrat formülü her toprak yapısına uygun olması ve bitki açısından verim elde edilmesini sağladığı için diğer gübre çeşitlerine göre kullanılması daha yaygındır. Ana maddeleri olan nitrat ve kalsiyum iki ayrı önemli elementtir. Bitkinin verimi bakımından bu iki maddenin birlikte alınması diğer gübrelerin bırakmış olduğu gibi bitki kökündeki kalıntılara neden olmaz. Kalsiyum nitrat forülü kullanarak oluşturulan gübrelerin tercih edilmesi ile toprakta tuzluluk oranında diğer gübrelerde oluşan artış oluşmaz. 

Kalsiyum Nitrat Formülünün Özellikleri Nelerdir

Kalsiyum nitrat formülü toprağın verimini ve bitkinin kalitesinin artışında fayda göstermektedir. Kaliteli bir bitkinin kök duvarlarında yaklaşık olarak yüzde doksan kadar kalsiyum bulunmalıdır. Çünkü kalsiyum eksikliği yaşayan bir bitki kök ve gövdesinin gelişiminde zorluk yaşar. Kalsiyum nitrat formülü kullanılarak oluşturulan bu gübreler bitkiyi zararlı maddeler ile savaşmasını sağlayarak hem de hastalık direncini artırmak özelliğine sahiptir. Aynı zamanda bitkilerin meyvesinin kalitesini artırır, toplanma esnasında ve depoda bulundurulma dönemlerinde bitkilerin dayanıklı olmasına avantaj sağlar. Yani bu gübre ile ürünler hem hızlı yetiştirilir hem de verimi çok çabuk alınır. Kalsiyum nitrat formülü ile oluşturulan gübreler damlama yolu ile bitki üzerine damlatılarak, yağmurlama yolu ile sulama yolu ile verilir. Ya da kuru gübre olarak el ile serperek ya da makine ile verilir. Kalsiyum nitrat formülünün nem çekebilme özelliği vardır. Bu neden ile rutubetli nemli ortamlardan uzak tutulmalıdır. İçinde yer aldığı ambalajının ağzı her zaman kapalı olarak tutulmalıdır. Eğer damlama ya da yağmurlama yöntemi ile verilecek ise tek başına kullanılmalıdır. Fosfat ya da kükürt gibi maddeler ile birlikte kullanılır ise çözülmeyen bileşikler oluşabilir. Zirai ilaçlar ile karıştırılmamalıdır. Bir litrelik sulama suyunda yaklaşık olarak 700 gram kadar Kalsiyum nitrat formülü eritilebilir. 

Kalsiyum Nitrat Formülünün Kullanılabileceği Tavsiye Edilen Arazi Koşullarında Uygulama Yöntemleri;
 • Fidelik ve tohumluk için kullanımında taban gübrelemesinde,
 • Yetiştirme evresinde değişik dönemlerde,
 • Soğuk hava koşullarına bağlı olarak etkilenen bitkinin büyümesini durdurduğu zaman teşvik edici gübre olarak,
 • Aşırı yağmurlar nedeni ile yıkanan bitkinin azalan azot ihtiyacını gidermek amacı ile,
 • Oluşan azot eksikliği nedeni ile çabuk ve etkili bir nitrat azotu sağlamak amacı ile kullanılabilir. 
]]>
Kalsiyum İçeren Meyveler https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-iceren-meyveler.html Sun, 14 Oct 2018 01:57:09 +0000 Kalsiyum içeren meyveler bu meyveler sadece kalsiyum bakımdan değil sağlık bakımından birçok zengin minerallere sahiptir. Kalsiyum vücudumuz için çok önemi olan mineraldir. Kalsiyum birçok yararları vardır örneğin diş ve saç Kalsiyum içeren meyveler bu meyveler sadece kalsiyum bakımdan değil sağlık bakımından birçok zengin minerallere sahiptir. Kalsiyum vücudumuz için çok önemi olan mineraldir. Kalsiyum birçok yararları vardır örneğin diş ve saçlardır. Kalsiyum eksikliğinde dişlerde ve saçlarda kırılmalar ve çürümeler görülmektedir. Kalsiyumun günlük alınması gereken bir miktarı vardır. Bu miktarı almadığınız zamana bu olaylar gözükür eğer daha fazlasını aldığınız zaman kemiklerde kireçlenme gibi hastalıklar görülebilir. Gelelim kalsiyum içeren meyvelere bu meyveler sadece kalsiyum bakımdan değil sağlık bakımından birçok zengin minerallere sahiptir. Bu meyveler sadece kalsiyum bakımdan değil sağlık bakımından birçok zengin minerallere sahiptir. Yani meyvelerin çok ama çok sağlıklı olduğunu bilmelisiniz. 

Kalsiyum içeren meyveler,

Portakal ve Mandalina: Portakal yaklaşık 60 miligram kalsiyum içermektedir. Yani iki portakal günlük kalsiyum ihtiyacınızın 10 da birini karşılamış olacaktır. Bununla birlikte portakal ve mandalinada yüksek derecede C vitamini içerdikleri için bağışıklık sisteminize yardımı olacaktır. 

Kivi: Kalsiyum bakımdan çok zengin meyveler arasında yer almaktadır. 100 miligram kivide yaklaşık 39 miligram kalsiyum içermektedir. Bu yüzden kalsiyum bakımdan size yardımı olacaktır. Ancak fazla alındığı zamana başka sağlık sorunlarına yol açacağını bilmeniz gerekmektedir. Bunun haricinde yüksek derecede C vitamini de bulunmaktadır. 

Kurutulmuş kayısı: 100 gram kayısıda 8 miligram kalsiyum ve daha başka birçok faydalı mineraller bulunmaktadır. Bu sayede kurutulmuş kayısı çok tüketmeniz gerekmektedir. Bu size birçok faydası olacaktır diyebiliriz. 

Hurma: Bir hurmada 15 miligram kalsiyum bulunmaktadır. Ve pek çok mineral bulunmaktadır. 
]]>
Kalsiyum Tablet https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-tablet.html Sun, 14 Oct 2018 21:56:16 +0000 Kalsiyum tablet, Kalsiyum kemik, kas ve sinir sisteminin düzenli olarak çalışması için ihtiyacı olan bir maddedir. Ancak bazı durumlarda doğal yollarla yeterince alınması mümkün olmayan kalsiyum tablet olarak kullanılır. Kalsiyu Kalsiyum tablet, Kalsiyum kemik, kas ve sinir sisteminin düzenli olarak çalışması için ihtiyacı olan bir maddedir. Ancak bazı durumlarda doğal yollarla yeterince alınması mümkün olmayan kalsiyum tablet olarak kullanılır. Kalsiyum tabletleri herkes kafasına göre kullanamaz. Kalsiyum tablet kullanmadan önce muhakkak doktora danışması gerekir. Yapılacak tetkiklerin sonucunda kişinin kalsiyum ihtiyacını olduğu belirlendiği takdirde doktorun reçetelendirdiği kalsiyum tabletleri eczaneden temin edilebilir. Önerilen dozda kullanılan kalsiyum tabletlerinin bir çok faydası bulunmaktadır. Kalsiyum derecesi düşük olan kişilerde kullanılan kalsiyum tabletlerin ciddi bir şekilde fayda sağladığı görülmüştür. İlerleyen yaşlarda düşük kalan kalsiyumu kalsiyum tabletleriyle yükseltebilirsiniz. 

Kalsiyum tablet faydaları, 
 • Diş ve kemik sağlığı için çok faydalıdır. 
 • Menopoz dönemin de kullanılan kalsiyum tabletler kemiklerin zayıflamasını önleyerek incelip kırılmasını önler. 
 • Yaşlı erkeklerin kemik erimesine, düşmelerde zayıflayan kemiklerin kırılmasını önlemek amaçlı kullanılmaktadır. 
 • Kalp ve damarda oluşabilecek kan pıhtılaşmasını önler. 
 • Yüksek olan kan basıncını düşürmeye yardımcı olarak kullanabilirsiniz. 
 • Hamile bayanların yeterli miktarda kullanılan kalsiyum tabletler anne adayı ve bebeğin kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır. 
 • Kullanılan kalsiyum tableri kolon kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır. 
 • Böbrek problemi olan hasta kişilerin yüksek değerlerini düşürmek için tedavi amaçlı kalsiyum tablet kullanılabilir. 
 • Diyet yapan kişilere kalsiyum tablet kullanılması önerilir. Bunun nedeni diyetle birlikte yeterince beslenmeyen kişilerin doğal yoldan alamadığı kalsiyumu kalsiyum tabletleri ile almasını sağlamaktır. Böylelikle kemiklerin zayıflamasını önleyerek incelip kırılmasını önler. Bunun yanı sıra şişkinliği alarak aşırı iştahı olan kişilerin iştahını kapatmaktadır. 
Kalsiyum tablet kullanırken aşırıya kaçmamak gerekir. Düzenli olarak doktor kontrolünde ve gözetiminde olarak kullanılan kalsiyum tabletlerin faydalı olup olmadığı gözlemlenmelidir. Sağlıklı günler dileriz. 
]]>
Kalsiyum Fazlalığı Nelere Yol Açar https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-fazlaligi-nelere-yol-acar.html Mon, 15 Oct 2018 12:14:39 +0000 Kalsiyum fazlalığı nelere yol açar kanda bulunan kalsiyum dengede olmaması durumunda bir çok sıkıntılar yaşanmaktadır. Çünkü Kalsiyum, vücudun D vitaminini dengelemekte, vücudun iskelet yapısının oluşmasında ve güçlenme Kalsiyum fazlalığı nelere yol açar kanda bulunan kalsiyum dengede olmaması durumunda bir çok sıkıntılar yaşanmaktadır. Çünkü Kalsiyum, vücudun D vitaminini dengelemekte, vücudun iskelet yapısının oluşmasında ve güçlenmesinde, bağırsaklarda sindirim sisteminde, böbreklerin çalışmasında ve görevini yerine getirmesinde, paratiroid hormonunun çalışmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle kalsiyumun az olması vücut için ne kadar zararlı ise, kalsiyumun fazlalığı da bir o kadar zararlıdır. Kalsiyum fazlalığı nelere yol açar diye düşünüldüğü zaman ise, iskelet yapısının bozulmasından dolayı kemiklerin güçsüzleşmesine, kanda kalsiyum seviyesinin yükselmesinde, bağırsakların görevini yerine getiremeyerek sindirim bozukluğu yaşanmasına ve kabızlığa, mide bulantılarına, karın ağrısına, yorgunluğa, halsizliğe, baş ağrısına, aynı zamanda osteoporoz hastalığı böbrek taşı ve hiper tansiyon gibi hastalıklar da kalsiyum fazlalığı sonucunda meydana gelmektedir. 

Kalsiyum Yüksekliğinin Nedenleri

 Kalsiyum fazlalığı nelere yol açar sorusu en çok merak edilen sağlık sorularından biridir. Kalsiyum fazlalılığının en büyük nedenlerinden biri Paratiroid hormonundaki yükseliştir. Bu duruma tıp biliminde primer hiperparatiroid denilmektedir. Ülkemizde sıkça rastlanılan kalsiyum fazlalığı sonucu oluşan hipertansiyon, vücudun yani kandaki kalsiyumun birikmesi ve bunu dışarı atamaması sonucunda kendini göstermektedir. Vücutta bulunan kanda paratiroid hormonunun az salgılanmasının nedeni kandaki kalsiyum seviyesinin yüksek olmasına bağlıdır. Kandaki kalsiyum seviyesi düşük ise, paratiroid hormonu salgılanmaya başlar. Paratiroid hormonu salgılandıkça böbrekleri ve dolaylı olarak da bağırsaklara etki etmektedir. Bu nedenle aynı zamanda kanda ki kalsiyum seviyesi düşerken paratiroid hormonuda düşmeye başlar. Kalsiyum fazlalığı nelere yol açar denilince ilk akla kemik dokusu gelir. Kadınlarda özellikle menopoz dönemine girmiş veya girmek üzere olan kadınlarda daha sıklıkla görülmekle birlikte, genellikle 50 yaş üzeri kişilerde kalsiyum yüksekliği görülmektedir. kalsiyum fazlalığı bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Çoğunlukla damardan beslenen kişilerde kalsiyum fazlalığı olur. Aynı zamanda hareketsiz yaşam tarzına sahip olan kişiler veya sürekli yatarak hareketsiz kalan kişilerde kalsiyum fazlalığı oluşmaktadır. 
]]>
Kalsiyum Gübresi https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-gubresi.html Tue, 16 Oct 2018 06:19:58 +0000 Kalsiyum gübresi, Kalsiyum maddesi insan vücudunun ihtiyacı olduğu gibi bitkiler için de çok önemlidir. Yeterli miktarda kalsiyum almayan bitkilere sıvı halde verilen kalsiyum gübresi ile takviye yapılır. Kalsiyum g Kalsiyum gübresi, Kalsiyum maddesi insan vücudunun ihtiyacı olduğu gibi bitkiler için de çok önemlidir. Yeterli miktarda kalsiyum almayan bitkilere sıvı halde verilen kalsiyum gübresi ile takviye yapılır. Kalsiyum gübresi sıvı ve toz halde kullanılabilir. Verildiği bitkiler daha dayanıklı ve uzun ömürlü olur. Kalsiyum gübresi kullanılmayan bitkilerde lekeler ve çürümeler meydana gelir. Yetiştirme sürecinde ve sonrasında dayanıklılıkları da daha az olur. Peki kullanırken nelere dikkat etmek gerekir 

Kalsiyum gübresi nasıl uygulanmalıdır 

Kalsiyum gübresi bitkinin türüne ve gelişim sürecine göre farklı şekillerde uygulanır. Kuru haliyle toprağa, sıvı halde bitkiye yada toprağına uygulanabilir. Kalsiyum gübresi kullanırken hangi aralıklarla ve hangi dozda uygulanacağı hakkında profesyonel kişilerden bilgi almanız gerekir. Rastgele kalsiyum gübresi kullanımı faydadan çok zarar verebilir. Kalsiyum gübresini kaliteli ve sertifikalı ürünlerden tercih etmek gerekir. Muhakkak öncelikli olarak kullanılacak bitkiden numune seçerek deneme yapmanız gerekir. Deneme gözlemlenerek olumlu sonuç alındığı taktirde diğer bitkilere uygulama yapılabilir. Kalsiyum gübresi direk toprağa verilmeli ve sonrasında su verilmelidir. 

Kalsiyum gübresi kullanılan bitkilerde ne gibi değişiklikler olur 
 • Don olaylarına karşı bitkinin daha dayanıklı olarak daha az zararla atlatmasına yardımcı olur. 
 • Bitkinin köklerini besleyerek saçaklanmasını ve gövdesinin daha sağlam bir şekilde uzamasını sağlayacaktır. 
 • Zararlılara mücadelede kalsiyum gübresi çok etkilidir. Mantar ve böceklenmeye karşı daha sağlam durur. 
 • Toprağın verimini artırarak yetiştirilen üründen daha fazla hasat alınmasına yardımcı olur.
]]>
Kanda Kalsiyum Fazlalığı https://www.kalsiyum.org/kanda-kalsiyum-fazlaligi.html Tue, 16 Oct 2018 17:21:51 +0000 Kanda Kalsiyum Fazlalığı; Kalsiyum, insanın iskelet sistemi, sindirim sistemi, böbrekleri ve D vitamininin sağlanması bakımından en elzem mineraldir. Ortalama bir yetişkinin günlük alması gereken kalsiyum miktarı yaklaşık Kanda Kalsiyum Fazlalığı; Kalsiyum, insanın iskelet sistemi, sindirim sistemi, böbrekleri ve D vitamininin sağlanması bakımından en elzem mineraldir. Ortalama bir yetişkinin günlük alması gereken kalsiyum miktarı yaklaşık 1000 mg civarında olup fazlası vücutta pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Kanda Kalsiyum Fazlalığının Belirtileri; 
 • Mide bulanması,
 • Kabızlık,
 • Halsizlik,
 • İdrara sık çıkmak,
 • İstifra etmek,
 • Konsantrasyon sorunu gibi belirtileri vardır. 
Kanda Kalsiyum Fazlalığının Sebepleri;

Kanda kalsiyum fazlalığının en önemli sebeplerinden biri paratiroid hormonunun fazla salgılanması söylenebilir. Daha çok 50 yaş üzerinde görüldüğü gibi nazı ilaç tedavilerine bağlı olarak bu hormonun orta yaşlarda da fazlalaştığı bilinmektedir. Ancak öncelikli sebep bunlar görünse de psikolojik sorunlardan mide rahatsızlıklarına kadar bir çok sebebi de vardır. İskelet sistemine etki etmesi hareketsizlik ve yeterince gün içinde egzersiz yapılmaması gösterilebilir. Aynı şekilde böbrekleri tetiklemesi de susuz kalmak veya suyun temizliği ile alakalıdır keza mide ve sindirim sorunları da kullanılan mide ilaçları ile doğrudan ve dolaylı olarak alakalıdır. 

Kanda Kalsiyum Fazlalığının Tedavisi

Kanda kalsiyum fazlalığı az miktarda olan hastalarda sorun böbrekte baş gösterirken fazla olanların hayati bir durum söz konusu olduğu aşikârdır. Durumu ciddi olmayanlara bol su içmeleri, hareket ve egzersiz yapmaları, yediğine içtiğine daha dikkat etmeleri gerektiği söylenirken bu durumu tetikleyen ilaçları da uzman doktor tarafından değiştirilir. Durumu daha ciddi olanlar için ise ameliyat kesindir ve hemen yapılması gerekir. Yapılan ameliyat paratiroid bezi ameliyatı olup boyun bölgesi açılarak yapılmaktadır. Boyunda bulunan bu paratiroid bezinin dört tanesinin üçü tamamen çıkarılır; kalanın ise yarısı kadarı bırakılır. Ameliyat kanında kalsiyum miktarı çok fazla olan hastalarda yapıldığı gibi az miktarda fazla olan hastalarda da yapılabilmektedir. Hastalığın ilerlemisini beklemekten ziyade 24 saatlik bir kontrolden sonra da hasta ameliyat edilebilir. 
]]>
Kalsiyum Karbonat https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-karbonat.html Wed, 17 Oct 2018 12:10:48 +0000 Kalsiyum karbonat, günümüzde kullanımıyla ilgili net olarak bilinmemekle beraber, kullanıldığı alanlar yüksek olup, kalsiyum karbonat kireç taşı olarak ifade edilir. Ayrıca kimyasal bir bileşik olarak karşımıza çıkmaktad Kalsiyum karbonat, günümüzde kullanımıyla ilgili net olarak bilinmemekle beraber, kullanıldığı alanlar yüksek olup, kalsiyum karbonat kireç taşı olarak ifade edilir. Ayrıca kimyasal bir bileşik olarak karşımıza çıkmaktadır. Eski zamanlarda boyanın kıtlığından veya maddi imkânsızlıklardan dolayı tercihen faal durumdaydı. Ama gelişen teknoloji ve kimyasal faaliyetler maalesef bunu geride bırakmıştır. Kalsiyum karbonat insan vücudunu tehdit eden ve sağlığın olumsuz yönde etkileyen kireç taşıdır. İç ve dış olarak insana zarar veren yapısıyla, ağız yoluyla alındığı zaman daha büyük tehlikeler saçarken, dış yüzeyde yani cilde bulaştığında cildi yakar. Bunun için kullanıldığında bol şekilde su ile yıkanması gerekir. Kalsiyum karbonat su ile birleştiğinde insan sağlığı için olumsuz yönde etkileyip, insan vücudu üzerinde belki de kalıcı hasarlara kadar sebep olmaktadır. Cilt üzerinde olumsuz etkisinden ötürü özellikle göz kısmına acayip derecede zarar verir körlüğe kadar neden olur. Kalsiyum karbonat tehlikelerini göz önünde tutarak çocukların ona ulaşamayacağı yerlerde saklamak gerekir.

Kalsiyum karbonatın zararları,

 • Göze temas ettirildiğinde körlüğe sebep olabilir
 • Cilde zarar verir
 • Cildin yanmasına neden olur
 • İnsan vücudu üzerinde kalıcı hasarlar oluşturur
 • Ağız yoluyla alındığında iç organlara zarar verir.

Kalsiyum karbonat kullanım alanları ve faydaları,

Kalsiyum karbonat bir çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle inşaat, tarım ve tıp alanında tercih edilen bir yapıdadır. Her şeyde olduğu gibi kalsiyum karbonattan da faydalanmıştır. Kullanım alanlarındaki faydaları pek çoktur. Ayrıca inşaat sektöründe estetik yapı kazandırır. Sanayi bölgelerinde de farklı amaçlar içinde kullanılmaktadır.

 • Kalsiyum karbonat inşaat alanında kullanımı: Eski zamanlarda yani kimyasal boya piyasaya çıkmadan önce kullanımı fazlaydı, ama son yıllarda kimyasalın revaçta olması bunu ikinci plana itmiştir. Özellikle duvarda daha iyi tutması ve toz olmaması için üzerine tuz eklenip karıştırdıktan sonra da duvara boya niyeti sürülürdü. Ama şimdi bu uygulama tam olmasa da çok nadir kullanılıyor. Sebebi ise maddi imkansızlık. Büyük inşaatlarda kirecin içerisinde kalsiyum karbonat karıştırılarak yapılır. Gerek duvar örülmesinde gerek sıva da yardımcı olma anlamında yararlı olmaktadır. Ayrıca mermer yapımında kullanılır. Çünkü mermer kesimi için bu gereklidir.
 • Kalsiyum karbonat tıp alanında kullanımı: Böbreklerdeki taşlardan dolayı ıstırap çekenlere büyük fayda sağlamaktadır. Böbrek yetmezliği iyi gelip, böbrek taşlarını parçalanmasına ve daha kolay şekilde çıkmasına prim vermektedir. Kalsiyum karbonat tıp dünyasında böbrek hastalıkları için ilaç hükmünde kullanılmaktadır. Kandaki değer dalgalanmalarını düzeltme görevi de yapmaktadır. 
 • Kalsiyum karbonat tarım sektöründe kullanım alanları: Zaman zaman şahit olduğumuz ve hala da muhtelif bölgelerde gördüğümüz ağaçların gövdelerindeki beyaza sarılmış şey, kalsiyum karbonattır. Bunun etkisi ağaçları böceklerden ve zararlı haşaratlardan korunmak için uygulanmaktadır. Kalsiyum karbonat ağaçların gövdeleri için adeta zırhlı gibidir. Hiçbir zehir haşere vs. gibi zararlı canlılara karşı kalsiyum karbonat kadar etkili değildir. Toprağa zarar vermez. Çünkü toprak sürüldüğü zaman zararlı etkisini kaybetmektedir.

]]>
Kalsiyum Efervesan https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-efervesan.html Wed, 17 Oct 2018 14:45:25 +0000 Kalsiyum efervesan, kalsiyum yeterli miktarlarda alamadığımız zaman takviye olarak kullandığımız takviyelerden biridir. Yetersiz beslenme yüzünden vücutta oluşan kalsiyum açığı yüzünden kemiklerin düzgün gelişememesi, kemi Kalsiyum efervesan, kalsiyum yeterli miktarlarda alamadığımız zaman takviye olarak kullandığımız takviyelerden biridir. Yetersiz beslenme yüzünden vücutta oluşan kalsiyum açığı yüzünden kemiklerin düzgün gelişememesi, kemik erimesi, tırnak ve saç gelişiminde bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda yeterli D vitamini alamama yüzünden de vücutta kalsiyum emilimi eksik olmaktadır. Özellikle belli bir yaşın üzerine gelmiş kişilerde yada besleme ile ilgili sorun yaşayan kişiler için tavsiye edilmektedir. Menapoz döneminde kemik erimesinde artış meydana gelmektedir. Kalsiyum efervesan, gerekli testler yapıldıktan sonra ortaya kalsiyum eksikliği çıktıysa kullanılmalıdır. 

Kalsiyum efervesan özellikleri

Efervesan tabletler suda erime özelliğine sahip olmaktadır. Bu özelliğinden dolayı özellikle çocukların ilgisini çekmektedir. Kalsiyum efervesan ve benzeri suda eriyen ilaçlar daha çabuk kana karışmaktadır. Kullanım miktarları doktorun sizin için ihtiyaç gördüğü ölçüde olmalıdır. Kalsiyum ihtiyacı yaşa, cinsiyete ve kişinin fiziksel durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. O yüzden ne kadar kalsiyum aldığınız önemlidir. Kalsiyum fazlalığı da vücut için zararlı olabilmektedir. Çocukların ilgisini çektiği için bu tür ilaçları uzak noktalarda tutmanız iyi olacaktır. Şimdiden geçmiş olsun dileğiyle. Sağlıkla kalın.
]]>
Kalsiyum Desteği https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-destegi.html Thu, 18 Oct 2018 00:07:42 +0000 Kalsiyum desteği, Her zaman doğal yollardan temin etmek daha doğru olsa da ihtiyaç duyulduğu taktirde kaliteli ve güvenilir ama mutlaka hekiminizin yazdığı kalsiyum desteği olan ilaçları kullanabilirsiniz.Sağl Kalsiyum desteği, Her zaman doğal yollardan temin etmek daha doğru olsa da ihtiyaç duyulduğu taktirde kaliteli ve güvenilir ama mutlaka hekiminizin yazdığı kalsiyum desteği olan ilaçları kullanabilirsiniz.

Sağlıklı yetişkin bir bireyin günlük alması gereken kalsiyum miktarı 800 mg dır.  800 mg bu ilaçları sabah akşam olarak 2 ye bölmeniz önerilir. Ancak tek bir seferde alınacaksa akşam tercih edilmelidir. Günlük doz aşımının üstüne çıkmak bazı durumlarda gerekli olduğu gibi ciddi sonuçları olduğundan uzman kişiler kontrolünde olmalıdır. 

Kalsiyum desteği en çok kadınları özellikle menepoz dönemindeki kadınları bilhassa ilgilendiriyor. Özellikle kadınların süt ve süt ürünlerini günlük kalsiyum ihtiyacı için tüketmeleri şart. Süt ürünlerine karşı alerjisi olan bayanlar ise karnabahar ve ya lahana grubu tarzı yiyeceklere ağırlık verebilirler.

Kalsiyum desteği özellikle kalsiyumu yeterince alamayan kişiler için önerilir. Bunun dışında eğer günde 2 su bardağı ayran 1 kase yoğurt avuç içinin yarısı kadar peynir yiyorsanız kalsiyum desteği almanıza gerek yoktur. Bu kemiklerinizi koruduğunuz anlamına gelebilir. Ancak tüm bunları günlük olarak yediğinizde bile aldığınız diğer gıdalar kalsiyumu nötr edebilir bu durumda yine yeterince kalsiyum alamazsınız.

Kalsiyum desteği kalp krizine neden olur mu

Kalsiyum desteği Kalsiyum desteği için alınan hapların kalp krizini tetiklediği yönünde ortaya atılan iddialar tam olarak doğru sayılmaz. Çünkü kalsiyum desteği alındığında mutlaka bununla birlikte D vitamini yani D3 ve menakion yani K3 takvileride alınmalıdır. Tabi bu yine kişinin kendi vereceği bir karar değil alanında uzman doktorların vereceği bir karardır. BU iki vitaminin yokluğunda alınan kalsiyum kalp damarlarında birikebilir. Bu da ileriki safhada plak oluşturup kalp krizini tetikleyebilir. Ayrıca yine ayrı önemli konu alacağınız kalsiyum desteğinin içerdiği bileşenler. Deniz ürünlerinden elde edilen bazı haplar ağır metal zehirlenmelerine sebep olabilir.
]]>
Kalsiyum Simgesi https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-simgesi.html Thu, 18 Oct 2018 12:16:28 +0000 Kalsiyum simgesi, Ca olan bir element olmak ile birlikte ismi latince kelime olan calx yani kireçten gelmektedir.İlk defa bulunuşu 1808 yılında  Lumphru Davy tarafından gerçekleşmiştir. Gümüş gibi metalik bir parlak yapıya sahipt Kalsiyum simgesi, Ca olan bir element olmak ile birlikte ismi latince kelime olan calx yani kireçten gelmektedir.İlk defa bulunuşu 1808 yılında  Lumphru Davy tarafından gerçekleşmiştir. Gümüş gibi metalik bir parlak yapıya sahiptir. Alkalinler element grubuna aittir. Sodyum ile alüminyum arasında bir katılığı vardır. Kalsiyum simgesi Kırılgan fakat yumuşaktır. Dünya üzerinde en çok varlığı olan maddelerden birisidir. Hatta bu anlamda beşinci olan elementtir. Yer kabuğu üzerinde fosfat, sülfat, karbonat ve silikat bileşikleri ile bulunur. Kalsiyum simgesi yaşayan canlıların varlığı için büyük önem taşır. İnsan vücudunda kemiklerde ve dişlerde yüzde doksan dokuz oranında yer alır.  Vücuttaki eksikliğinin giderilmesi  C ve D vitaminleri aracılığı ile sağlanır. Süt süt ürünleri ceviz,badem kuru kayısı, keçi boynuzunda bol miktarda kalsiyum simgesi bulunmaktadır. Periyodik cetvelde kalsiyum simgesi Ca dır. Atam numarası ise 20 dir. 

Kalsiyum simgesinin önemi nedir 

Kalsiyum simgesi bütün canlılar için vazgeçilemez bir yaşam kaynağıdır. Bitkiler verimli olması için, insanlar yaşamını devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyar. Kemiklerin ve dişlerin oluşması için kalsiyum gereklidir. Kas gelişiminde, kas gerginliğinde, enerji üretiminde, kanser riskinin yok edilmesinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Vücut üzerinde birden fazla bir etkinliği olan kalsiyum simgesi ihtiyaç olunan miktar kadar alınamadığı zaman vücut üzerinde bir çok deformasyon sağlar. Yetersiz güneş ışığı alması da vücudun kalsiyum eksikliği yaşamasına neden olur. Kalsiyumun gebelikte ve gebelikten sonraki dönemlerde de faydası çoktur. Kalsiyum emziren anneler için süt kaynağıdır. Yeterli kalsiyumu alamayan çocuklarda ve yetişkinlerde kemik erimesi yaşanabilir. Çok fazla alınması da zararlıdır çünkü kireçlenme ve kaç güçsüzlüğüne neden olabilir. Kalsiyum simgesinin bitkilerdeki yetersizliğinde ise ilk olarak yeni yaprakların ve dokuların zarar görmesi ile başlar. Bitki kökünü geliştiremez ve zayıflar. Yeni yapraklarda erime ve ölme başlar. Meyveler olgunlaşmaz. Meyvelerin tüketim süresi azalır. Bir çok meyve ve sebze iç ve dış olarak etkilenir ve buna bağlı olarakda kalsiyum simgesi yetersizliğine bağlı olarak meyvelerin ve sebzelerin pazar satış değerleri düşer ve daha ucuz olur. Tüketici yetersiz kalsiyum desteği olan meyve ve sebze tüketerek yetersiz beslenip zarar görür üreticinin zararı ise istediği kazancı elde edememek olur. 
]]>
Kalsiyum Glukonat https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-glukonat.html Fri, 19 Oct 2018 03:58:56 +0000 Kalsiyum glukonat, vücut yapısı ve kemik sağlığı korunmasına yönelik mineralin kaybı halinde kullanılan bir ilaç türüdür. Bu ilaç gerekli muayenenin ardından doktor önerisi ile kullanılır. Kalsiyum destekli bu ürün kas ka Kalsiyum glukonat, vücut yapısı ve kemik sağlığı korunmasına yönelik mineralin kaybı halinde kullanılan bir ilaç türüdür. Bu ilaç gerekli muayenenin ardından doktor önerisi ile kullanılır. Kalsiyum destekli bu ürün kas kasılmalarını da ortadan kaldırır. Kalsiyum glukonat maddesi uygun saklama koşulları altında muhafaza edilmelidir. Aksi takdirde sağlık açısından faydadan ziyade zarar teşkil eder. Söz konusu bu ilacın kullanımının yapılmasıyla birlikte alerjik reaksiyon oluşması durumunda mutlaka hekime başvuru yapmak gerekir. Kalsiyum glukonat dozaj hekim tarafından belirlenen miktarda vücuda alınır. Bünyedeki eksik kalsiyumu tamamlamaya yönelik işlev gören söz konusu bu ilaç hücre zarından kolay bir şekilde geçiş yapıp emildiği andan itibaren takviye sağlar. Bu ürünün elemental kalsiyum düzeyi oldukça düşük bir bileşiktir. Bu nedenle vücut kapsamında yeterli oranda kalsiyumun sağlanması için yüksek miktarlı kalsiyum glukonat kullanımı gerekebilir.

Kalsiyum glukonat ile hiperkalemi tedavisi

Kalsiyum kaybından kaynaklanan hiperkalemi rahatsızlığının tedavisi, gerekli kan ve idrar analizlerinin yapılıp kesin teşhisin konulmasından sonra hekimler tarafından gerçekleştirilir. Bu hususta başarılı bir sonuç alınması için vitamin ve mineral değeri yüksek besinlerin tüketimi, düzenli beslenme, süt ve süt ürünlerinin vücuda alınması, cildin güneş ışığını alması gibi etkenler de kalsiyum glukonat ile birlikte hiperkalemi tedavisini hızlandırmaya yönelik önemli unsurlar içerisinde yer alır.
]]>
Kalsiyum Magnezyum D Vitamini https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-magnezyum-d-vitamini.html Sat, 20 Oct 2018 02:30:27 +0000 Kalsiyum Magnezyum D Vitamini; Kalsiyum yetersizliği olmamakla bireylerin yapmaları gereken en temel husus kalsiyum magnezyum D vitamini desteği almak olacaktır. Bunun için ise ya bir takım ilaç ve hapları almasi gerekir ya da Kalsiyum Magnezyum D Vitamini; Kalsiyum yetersizliği olmamakla bireylerin yapmaları gereken en temel husus kalsiyum magnezyum D vitamini desteği almak olacaktır. Bunun için ise ya bir takım ilaç ve hapları almasi gerekir ya da kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin besinleri tüketmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda besin alınımı bedende çok geç etki göstermesi sebebiyle bir takım takviyesi ilaçlara başvurulması gerekmektedir. Zira kansızlık ya da kas zorlanmalarına karşı hastaların acil bir şekilde önlem alması gerekmektedir. Bunun için de kalsiyum magnezyum D vitamini içeren ilaçları ve hapları kullanması gerekmektedir. Ancak bu ilaçların vücutta depolanma süresi çok kısa olması sebebiyle anlık etki göstermesi söz konusudur. Bununla birlikte kalsiyum magnezyum D vitamini içeren besinler için tam tersini söylemek mümkündür. Alınan gıdalar vücutta depolanır ve uzun süreli olarak etkisini korur. Bu bakımdan yalnızca acil durumlar için D vitamini içeren ilaçlara başvurmak gerekmektedir. Ancak bu alınan ilaçların da mutlaka doktor kontrolünde yazdırılması ve kullanımı oldukça önemli bir husustur. Bu makalemizde sizlere kalsiyum magnezyum D vitamini konusuyla ilgili olarak birtakım önemli hususları aktaracağız.

Kalsiyum Magnezyum D Vitamini Takviyesi

Orta yaşla birlikte görülen kalsiyum ve magnezyum eksikliği sorununa karşı hastaların mutlaka D vitamini takviyesi alması gerekiyor. Bunun için de ilk yapılması gereken şey alanında uzman bir doktor desteği alınması ve muayene olunması gerekmektedir. Aksi halde çevrenizde bulunan kimseler tarafından önerilen besinleri ya da ilaçları kullanmanız sağlığınız açısından oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu bakımdan hastaların dikkatli olmaları ve yaşanan soruna karşı mutlaka uzman bir destek alması gerekmektedir. Özellikle de piyasada satılan kalsiyum magnezyum D vitamini içeren ilaçlara alması sağlığı açısından olumsuz durumların meydana gelmesine sebep olur. İnternet üzerinden satılan bu ilaçlara itibar etmemenizi ve doktor reçetesiyle yazılmış ilaçları kullanmanızı önermekteyiz. 

Kalsiyum magnezyum D vitamini takviyesi için alınacak bir diğer önlem ise serum ya da şurup kullanımıdır. Özellikle de çocukların ilaç alınmasına karşı isteksiz olması sebebiyle şurup takviyesi alımını önermekteyiz. Zira piyasada satılan kalsiyum magnezyum D vitamini takviyesi ilaçları arasında tadı oldukça hafif ve tatlı olan şuruplar da bulunmaktadır. Bu şurupları gönül rahatlığıyla çocuğunuza verebilirsiniz. Bununla birlikte bazı büyükler için de ilaç kullanımı sorun olması halinde serum kullanmasını önerebiliriz.

Kalsiyum Magnezyum D Vitamini İçeren Besinler
 • Mantar
 • Patates
 • Süt ve süt ürünleri
 • Yumurta
 • Pekmez
 • Balık
]]>
Gebelikte Kalsiyum Eksikliği https://www.kalsiyum.org/gebelikte-kalsiyum-eksikligi.html Sat, 20 Oct 2018 06:15:31 +0000 Gebelikte kalsiyum eksikliği: Hayatın her döneminde vücutta kalsiyum eksikliği çeşitli problemlere yol açmaktadır. Özellikle kadınlarda kalsiyum eksikliği ilerleyen yaşlarda kemik erimesi gibi çok büyük sorunlara neden olmaktad Gebelikte kalsiyum eksikliği: Hayatın her döneminde vücutta kalsiyum eksikliği çeşitli problemlere yol açmaktadır. Özellikle kadınlarda kalsiyum eksikliği ilerleyen yaşlarda kemik erimesi gibi çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Gebelikte kalsiyum hem anne için hemde karnındaki bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Anne karnındaki bebeğin gelişim aşamasında anne adayı bol bol kalsiyum içeren besinler tüketmeli. Anne karnındaki bebeğin yeterli kalsiyumu alamaması bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca anne adayının kalsiyumdan eksik beslenmesi, bebeğin anne değerlerinden takviye yaparak gelişmesine neden olduğu için anne adayın da olumsuz belirtileri gözlemlenmeye başlanır. Gebelikte kalsiyum eksikliği mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bu tedavi sadece tıbbi tedavi anlamında değildir. Anne adayının doğru beslenmesi ile vücuduna yapacağı kalsiyum takviyesi doğal tedavi niteliği taşımaktadır. 

Gebelikte kalsiyum eksikliği belirtileri:
 • Anne adayının el ve kollarında karıncalanma hissedilmesi
 • Ayak ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma hissedilmesi
 • Yüz ve tende hissizlik ve uyuşma hissedilmesi
 • Anne adayının kaslarında oluşan kasılmalar ve kramplar
 • Anne adayının teninde belirgin bir şekilde kuruluk hissedilmesi
 • Anne adayının tırnaklarında çabuk kırılma yaşanması
 • Anne adayının hafif depresyon hallerine girmesi
Gebelikte anne adayının günlük olarak mutlaka 1 gram kalsiyum alması gerekmektedir. Bu nedenle anne adayının süt, yoğurt, ayran gibi faydalı ve bol kalsiyum içeren besinlerden tüketmesi gerekmektedir. Özellikle gece uyumadan önce anne adayının ılık süt içmesi vücuda oldukça faydalıdır ve kalsiyum takviyesine fayda sağlamaktadır. Anne adayının ilaçlarla kalsiyum eksikliğini gidermesi yerine doğal besinlerle kalsiyum ihtiyacını tamamlaması çok daha faydalı olacaktır. Fakat anne adayında ki kalsiyum eksikliği ileri boyutta ise mutlaka doktordan yardım almalıdır ve kalsiyum ilaçları reçete edilmelidir.
]]>
Kalsiyum D Vitamini https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-d-vitamini.html Sat, 20 Oct 2018 19:16:06 +0000 Kalsiyum D Vitamini; içeren besinler tüketerek vücudun kemiklerin gelişimi için kalsiyum ve D vitamini olmazsa olmazıdır.  Vücudun D vitamin ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. D vitamin açısından zengin olan güneş ı Kalsiyum D Vitamini; içeren besinler tüketerek vücudun kemiklerin gelişimi için kalsiyum ve D vitamini olmazsa olmazıdır.  Vücudun D vitamin ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. D vitamin açısından zengin olan güneş ışığı vücuttaki kalsiyum emilimini hızlandırmaktadır. Sabah 11-12 de güneş ışığı ve akşam 4 de güneş ışığı en faydalı saatlerdir. Vücut 25 bin ünite D vitaminini cilt alabilmektedir. D vitaminini güneş ışığından alabilmek için güneş kremleri kullanmamak gerekmektedir. D vitamini seks hormonlarını güçlendirmektedir. D vitamini besinler içerisinde yağlı balıklarda yumurta sarısında ve tereyağ da bulunmaktadır. Kalsiyum D vitamini dendiğinde aklımıza ikiz kardeş gelmelidir. Nasıl ki ikiz kardeşler ayrılamazlar ise kalsiyum D vitamini de vücudumuzun sağlıklı olabilmesi için ikisinin dengede olması gerekmektedir. Ne eksik ne fazla olması gerekiyor. Çünkü; kalsiyum kemik yapısını oluşturduğu gibi daha güçlü kemiklere sahip olmasını sağlar. Kemik oluşturan ve eski kemikleri yok eden hücreler hormonların kontrolünde kalsiyum ile gerçekleşmektedir. D vitamini de yiyeceklerden aldığımız kalsiyumun emilimini sağlamaktadır. 

Kalsiyum D Vitamini Bulunan Besinler;

Kalsiyum: Soya fasulyesi, badem, fıstık, ceviz, kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler, kuru incir, enginar da bulunmaktadır.

D Vitamini: Başta doğal olarak güneş ışığında, somon balığında ve karideste bulunmaktadır. Kişi kalsiyum ve D vitaminini vücudunun gerektiği kadar besinler tarafından alınması gerekmektedir. Fakat çok yaşlı olan kişiler veya rahatsızlık nedeni ile bu besinlerden faydalanamayan kişiler kalsiyum ve D vitaminini doktor tavsiyesi ile dışarıdan tabletler ile takviye olarak alması gerekmektedir.

Kalsiyum D Vitamini Fazlalığı; 

Kalsiyumun günlük 800 mg alınması gerekmektedir. Kalsiyum 800 mg dan fazla alınır ise sindirim problemleri yaşanmaktadır. Kalsiyumu D vitamini ile birlikte almak demek kandaki kalsiyum seviyesinin yükselmesine neden olacaktır. Günlük kalsiyum dozunu aşmamak sorun yaşanmayacağı anlamına gelir. Kalsiyum seviyesinin yükselmesi tehlikeli sonuçlar doğuracaktır. D vitaminin çok alınması halinde yan etki çok nadir olarak kilo kaybı, halsizlik, ishal, baş ağrısı, susuzluk, baş dönmesi ve böbreklerde taş görülmektedir. D vitamini takviyesi alacak kişinin doktor kontrolünde alması gerekmektedir.
]]>
Kalsiyum İlacı https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-ilaci.html Sun, 21 Oct 2018 10:21:30 +0000 Kalsiyum ilacı, vücutta bulunan kalsiyum ihtiyacından kaynaklanan eksiklikleri tamamlamak için kullanılan ilaçlardır. Kalsiyum insan vücudunda en çok bulunan mineraller arasındadır. Kalsiyum eksikliği yaşayan bir bireyde kemi Kalsiyum ilacı, vücutta bulunan kalsiyum ihtiyacından kaynaklanan eksiklikleri tamamlamak için kullanılan ilaçlardır. Kalsiyum insan vücudunda en çok bulunan mineraller arasındadır. Kalsiyum eksikliği yaşayan bir bireyde kemik hastalıkları ve kemik rahatsızlıkları meydana gelebilir. Ayrıca kalsiyum eksikliği olan bir bireyde ilerleyen zamanlarda kemik ve eklem ağrıları meydana gelebilir. Bilindiği gibi en iyi kalsiyum içecekleri sütlerdir. Bunun yanı sıra kalsiyum bakımından zengin olan bir çok besin bulunmaktadır.

Kalsiyum ilaç türleri
 • Solgar kalsiyum magnezyum
 • Gökkuşağı ışık kalsiyum sitrat mini tablet 
 • Bluebonnet Kalsiyum sitrat Magnezyum 
 • Gnc kalsiyum artı 1000
 • Kirkland imza kalsiyum sitrat 
 • Solaray kalsiyum magnezyum çinko
 • Swanson kalsiyum sitrat d vitamini
 • Citracal kalsiyum d3, slow release
 • Amway nutrilite cal mag d gelişmiş
 • Doğanın bounty mercan kalsiyum 
Bu ilaçlar d3 kalsiyum miktarını arttırmak için kullanılmaktadır. Ayrıca magnezyum ve vitamin bakımında oldukça önemli olan bu ilaçlar çocuklarda ve yetişkinlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

İnsan vücudunda kan kalsiyumunun az olmasının bir çok nedeni vardır. Bunlardan en önemlisi böbrek yetmezliğidir. Ayrıca paratiroit hormonunun az salgılanması da kalsiyumun az olmasının sebeplerindendir. Ayrıca kalsiyum içeren yiyecek ve içecek  bakımından zengin olan besinlerin tüketilmemesi kanda kalsiyumun az olmasına sebep olur. Vücutta kalsiyum az olduğu zaman kol ve bacaklarda kramp görülebilir. Ayrıca eklem ağrıları ve tırnaklarda kırılmaya neden olabilir. Kalsiyum eksikliği bunların yanı sıra el ve bacaklarda uyuşma ve depresyon görülebilir. Vücuda yeteri kadar kalsiyum alındığı taktirde meme ve bağırsak kanseri riski az daha az olur. Ayrıca kilo vermek kolaylaşır ve tansiyon yükselmesi daha az görülür.

Bitkisel kalsiyum kaynakları

Lahana: Yemeklerde kullanmış olduğumuz bu sebze türü kalsiyum için oldukça önemli bir bitkidir. İçerisinde bulunan kalsiyum miktarı oldukça fazladır. Vücudun kalsiyum ihtiyacının çoğunu karşılama özelliği olan bu bitkinin her zaman kullanılmasında fayda vardır.

Susam: Birçok yiyecek için kullandığımız susam kalsiyum oranı bakımından oldukça zengindir. Bir su bardağı susamda yaklaşık olarak 353 miligram kalsiyum bulunmaktadır.

Yumurta ve limon Kalsiyum bakımında oldukça zengin olan yumurta ve limon oldukça önemli kalsiyum içeren yiyeceklerdendir. Yumurta bir cezveye konulur ve içerisine limon sıkılır. Limon suyu yumurta ile iyice karıştırılır. Bir gece bu karışımın bekletilmesi gerekir. Bekletildikten sonra cezvenin içerisinde ki yumurta çıkartılır ve cezve içerisinde bulunan limon suyu içilir.

İnsanoğlunun eskilerden beri hastalıklarının tedavisi için birçok bitkisel yöntemler ile sağlığını korumaya çalışmıştır. Hemen hemen her türlü rahatsızlığın tedavisi için bitkisel ilaçlar üretmişlerdir.Günümüzde de bu doğal bitkisel ürünler aktarlar tarafından temin edilmektedir. Sağlığımız açısından oldukça önemli olan bu bitkilerin vücuda kimyasal ilaçlar kadar zararı yok denecek kadar azdır.
]]>
Günlük Kalsiyum Miktarı https://www.kalsiyum.org/gunluk-kalsiyum-miktari.html Sun, 21 Oct 2018 16:31:58 +0000 Günlük kalsiyum miktarı, kalsiyum insan vücudunda hayati önem taşıyan bir elementtir. Vücuttaki kemiklerin ve dişlerin temel yapısını oluşturur. Tüketilen besinlerle vücuda girer ve fazlası idrar yoluyla atılabilmektedir. Vüc Günlük kalsiyum miktarı, kalsiyum insan vücudunda hayati önem taşıyan bir elementtir. Vücuttaki kemiklerin ve dişlerin temel yapısını oluşturur. Tüketilen besinlerle vücuda girer ve fazlası idrar yoluyla atılabilmektedir. Vücudun kalsiyum ihtiyacı başta bebekler ve çocuklar olmak üzere günlük yeterli miktarda karşılanmalıdır. Çünkü kalsiyum eksikliği olan bir vücut için kemik kırılmaları ve kemik erimesi hastalıkları riski artar. Ayrıca diş çürüklerine neden olur. Günümüzde bir çok kişi alınması gereken günlük kalori miktarını merak etmektedir. Bu oran kişilerde yaşa göre değişiklik gösterir. Ayrıca vücuda alınan kalori ile birlikte D vitamini almak gereklidir. D vitamini kalsiyumun dişlerle, kemiklerde emilmesini ve tutulmasını sağlar.

İnsan vücudunda günlük kalori miktarı ne kadar olmalıdır
 • Yenidoğan bebeklerde 210 mg,
 • 7- 12 aylık bebeklerde 270 mg,
 • 1-3 yaş arası çocuklarda 500 mg,
 • 14-18 yaş arası 1300 mg,
 • 19-50 yaş arası yetişkinlerde 1000 mg,
 • 50 yaş üstü kişilerde 1300 mg,
 • Hamile kadınlar ve emziren annelerde 1500 mg kadar günlük kalsiyum miktarı alınmalıdır.
Günlük kalsiyum miktarını karşılayabilecek besinler hangileridir
 • Süt ve süt ürünleri (100 g süt ürünü 415 mg kalsiyum karşılar.)
 • Peynirler (100 g beyaz peynir günlük kalsiyum miktarının yarısını karşılar.)
 • Balık (1 porsiyonu 200 mg kalsiyum karşılar.)
 • Pişmiş ıspanak (1 porsiyonu 165 mg kalsiyum karşılar.)
 • Susam (100 g susam alınması gereken günlük kalsiyum miktarının fazlasını karşılayabilmektedir.)
 • Keten tohumu (1 yemek kaşığı 60 mg kalsiyum karşılar.)
 • Portakal (1 adet 40 mg kalsiyum karşılar.)
 • Şalgam (150 g 99 mg kalsiyum karşılar.)
 • Badem (15 g badem 50 mg kalsiyum karşılar.)
 • Dondurma (150 ml 85 mg kalsiyum karşılar ve
 • Yeşil yapraklı sebzeler bol tüketildiğinde vücudun günlük kalsiyum miktarını karşılayabilen bazı gıdalar arasında yer alır.
]]>
250 Mg Kalsiyum https://www.kalsiyum.org/250-mg-kalsiyum.html Mon, 22 Oct 2018 03:55:11 +0000 250 mg kalsiyum, kemik ve diş sağlığının ana maddesi olan kalsiyum en önemli minerallerden biri olup, vücutta üretilebilen bir element değildir. Bu yüzden dışardan besin takviyesi yolu ile vücuda alınır. Kalsiyum e 250 mg kalsiyum, kemik ve diş sağlığının ana maddesi olan kalsiyum en önemli minerallerden biri olup, vücutta üretilebilen bir element değildir. Bu yüzden dışardan besin takviyesi yolu ile vücuda alınır. Kalsiyum eksikliği çeşitli kemik hastalıkları ve diş rahatsızlıkları kendini belli eder. Vücuda besinler yolu ile alınan kalsiyum diş ve kemik sağlığının dışında kanın pıhtılaşmasına, kalp atışlarını düzenlemeye ve sinir sisteminin onarılmasına da destek verir. Özellikle gelişme ve büyüme döneminde, hamile kadınlarda ve yaşlılarda günlük alınması gereken kalsiyum takviyesi daha da bir önem arz eder. Ayrıca kemik erimesi riskini ortadan kaldırmak için kalsiyum şarttır.

250 mg kalsiyum ne kadardır ve nasıl alınır

Vücut kalsiyum üretmediği gibi kalsiyum eksikliğinde de yumuşak dokularda bir miktar depo edilmiş olan kalsiyumu kullanır. Bundan dolayı düzenli kalsiyum alımı şarttır. Ergen ve yetişkin bir insanın günlük alması gereken kalsiyum miktarı  800-1000 mg arası değişir. Çocuklarda ise bu miktar en az 500 mg'dır. Bu bakımdan 250 mg kalsiyumu hangi yiyeceklerden alabileceğinizi bilirseniz kendinize dengeli bir kalsiyum takviyesi yapmakta zorlanmazsınız.

 • 40 gram kadar beyaz peynir tükettiğinizde 250 mg kalsiyum almış olursunuz. 100 gram beyaz peynir ile günlük kalsiyum ihtiyacınızın yarısından fazlasını rahatlıkla karşılayabilirsiniz.
 • 1 bardak süt ise, 250 mg kalsiyum içerir.
 • Küçük 1 kase yoğurt 250 mg kalsiyum içermektedir.
 • 13 gram kadar susam  ile 250 mg kalsiyum takviyesi sağlayabilirsiniz.
 • 300 gram ceviz 250 mg kalsiyuma tekabül eder.
 • Yine 100 gram soya fasulyesi de 250 mg kalsiyum ihtiva eder.
 • 150 gram nohuttan da 250 mg kalsiyum sağlamış olursunuz.
 • 1 adet yumurta 25 mg kalsiyum içerir. Bir oturuşta 250 mg kalsiyum için 10 adet yumurta tüketemeyeceğinize göre yukardaki besin takviyelerinden dengeli bir dağılım sağlayarak vücudunuz için gerekli olan kalsiyum miktarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 • Orta büyüklükte 1 adet enginar size 50 mg kalsiyum takviyesi sağlar.
 • 4-5 adet siyah zeytin 250 mg kalsiyum ihtiyacınıza destek verir.

Önemli olan dengeli bir şekilde kalsiyum içeren besinlerden tüketmektir. Bu oranlar sayesinde 250 mg kalsiyum takviyesini kendiniz ayarlayabilirsiniz.

]]>
Atorvastatin Kalsiyum https://www.kalsiyum.org/atorvastatin-kalsiyum.html Mon, 22 Oct 2018 07:39:21 +0000 Atorvastatin kalsiyum, beyaz yuvarlak ATV baskılı film kaplı tablettir. İlaç sektöründe yağ düzenleyici ilaç grubunda yer alır. Yüksek kolesterolü düşürür. Vücuttaki yağ kökenli maddelerin düşürülmesi için kullanılır Atorvastatin kalsiyum, beyaz yuvarlak ATV baskılı film kaplı tablettir. İlaç sektöründe yağ düzenleyici ilaç grubunda yer alır. Yüksek kolesterolü düşürür. Vücuttaki yağ kökenli maddelerin düşürülmesi için kullanılır. Kandaki kolesterol değeri arttığında kan damarı depolanan damarın küçülmesi sonucunda damar tıkanması görülür. Damar tıkanıklığını önlemek için kullanılan ilaç türüdür. Kalp hastalığı ve kalp krizi riskini önlemek için atorvastatin kalsiyum ilacı kullanılır. Bu ilaç hastalığın iyileşmesini sağlar. Kandaki lipidleri düşürmek için atorvastatin kalsiyum ilacı doktor kontrolü ile kullanılır. Kişinin kolesterol seviyesi normal ise sadece kalp hastalığı varsa bu ilaç kalp krizi riskini azaltır. Yüksek kolesterolü düşürür. Kişinin kan ve kalp hastalığını iyileştirir. Bulaşıcı enfeksiyona karşı vücudun direnç göstermesini sağlar.

Atorvastatin kalsiyumun yan etkisi

Bu ilaç içeriği bakımından kişiye yan etki yapabilir. Ağır içerikli ilaç olduğu için sağlık problem oluşturur. Kişinin vücut direncini düşürür. Mide bulantı ile kusma devamlı görülür. Vücutta alerji oluşabilir. Tansiyonu düşürür. Bağışıklık sistemini yavaşlatır ve karın ağrısı görülür. Vücut ve kas güçsüzlüğü oluşur. Bitmeyen yorgunluk, halsizlik görülür. Sindirim sistemi yavaşlar. Kabızlık oluşur. Uyku düzeni bozulur. Sinir stres görülür. Vücut ısısı artar. Yüksek baş ağrısı hissedilir.
]]>
Bebeklerde Kalsiyum Fazlalığı https://www.kalsiyum.org/bebeklerde-kalsiyum-fazlaligi.html Mon, 22 Oct 2018 19:24:48 +0000 Bebeklerde kalsiyum yüksekliği; Kalsiyumun vücutta, kanda bir dengede tutulmasının iskelet, böbrekler, bağırsaklar, paratiroid hormonu ve D vitaminin önemli bir rolü vardır. Bebeklerde görülen kalsiyum yüksekliği metabolik bir Bebeklerde kalsiyum yüksekliği; Kalsiyumun vücutta, kanda bir dengede tutulmasının iskelet, böbrekler, bağırsaklar, paratiroid hormonu ve D vitaminin önemli bir rolü vardır. Bebeklerde görülen kalsiyum yüksekliği metabolik bir hastalıktır. Kalsiyum yüksekliği bebeklerde kan alarak tespit edilir. Kalsiyum yüksekliği normal derecede 9-11 mg arası olmalıdır. 12 mg üzerinde olduğu zaman kalsiyum yükseliği görülür. 

Bebeklerde kalsiyum yüksekliğini belirtileri;
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Kabızlık,
 • Karın ağrısı,
 • Yorgunluk,
 • Kas güçsüzlüğü,
 • İdrara sık çıkma,
 • Enerji düşmesi gibi belirtiler görülmeye başladığı zaman bebeklerde kalsiyum yüksekliği görülür. 
Bebeklerde kalsiyum yüksekliğinin tedavisi: 

Bebeklerde kalsiyum yüksekliğinden dolayı meydana gelen rahatsızlık en doğal tedavi yönetimi hiperkalsemidedir. Tedavinin ilk aşamasında vücutta bulunan fazla kalsiyumlar dışarıya atılır. Kalsiyumun dışarıya atılması içinde bebeğe bol bol sıvı verilir. İdrar yoluyla vücutta fazla bulunan kalsiyum dışarıya atılmış olacak. İdrar ile fazla kalsiyum dışarıya atılırken diğer bir yandan kemiklerde ki kalsiyum değerleri azalmasın diye ilaç tedavisi uygulanır. 
Hiperkalsemi tedavisinde kullanılan tedaviler kanser tedavisi, cerrahi tedavi, kemoterapi tedavisi ve radyoloji tedavisinde uygulanır.
]]>
Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-bakimindan-zengin-besinler.html Tue, 23 Oct 2018 04:10:23 +0000 Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler: sağlıklı kemikler, eklemler, güçlü dişler ve sağlıklı kan damarlarının muhafazasında önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda, kan basıncını düzenlemeye ve şeker hastalığını ön Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler: sağlıklı kemikler, eklemler, güçlü dişler ve sağlıklı kan damarlarının muhafazasında önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda, kan basıncını düzenlemeye ve şeker hastalığını önlemeye yardımcı olur. Bir insanın ne kadar kalsiyum alması gerektiği konusunda sabit bir gereklilik yoktur. Ülkeden ülkeye, hatta kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak, genelde bu oran; 700 mg ile 1000 mg arasında değişir. Genellikle, 19 ile 50 yaş grubundaki insanlara önerilen miktar; 1000 mg (üç bardak süte eşit) olarak belirtilmiştir. Vücut, yiyeceklerden ve kemiklerden kalsiyum alabilir. Kalsiyum, yaklaşık %99 kemiklerde ve dişlerdedir. Yemek, vücudun kalsiyum gereksinimlerini karşılamadığında, kemiklerden beslenir. Eğer kemiklerden alınan kalsiyum süreci devam ederse, kemik kaybına neden olabilir. Et, tavuk ve süt ürünlerinin büyük bir kalsiyum kaynağı olduğu doğrudur. Ancak, tek kaynak değildir. 

Kalsiyum Oranı Zengin Besinler ve Özellikleri

Portakal: Portakalda 60 mg kalsiyum vardır. Aynı zamanda, bağışıklık sistemini korumaya ve hücre hasarına neden olan serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan, c vitaminin en önemli kaynaklarından biridir.

Yulaf Ezmesi: Karbonhidratların kan dolaşımına emilimini yavaşlatan bir tür çözünebilir elyaf içerir. Ayrıca, enzim işlevi ve enerji üretimi için önemli olan zengin bir magnezyum kaynağıdır. Kalp krizi ve inmeleri önlemeye yardımcı olurlar.

Soya: Soya sütü, soya fasülyesi ve tofu, oldukça zengin kalsiyum kaynaklarıdır. Soya sütü yaklaşık 261 mg kalsiyum içerir. Ayrıca; demir, magnezyum, protein ve selenyum içerir.

Badem: Protein ve kalsiyum açısından zengin bir gıdadır. Kalp hastalığı riskini azalttığı bilinen ve doymamış yağ oranı yüksek bir besindir.

Beyaz Fasulye: 100 mg oranında kalsiyum içerir. Detoksifiye özelliği ile bilinir.

İncir: Lif açısından zengin meyvelerden biridir. Mineraller, a, b1, b2, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum ve klor gibi vitamin serilerini içerir. Sadece iki orta boy incirde, 55 mg kalsiyum vardır.

Brokoli: 100 gram brokolide 47 mg kalsiyum vardır. Hücrelerin gelişmesinde ve çoğalmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, bağışıklık sistemini destekleyen c vitamini, kemiklerin güçlenmesi için k vitamini ve folat  içerir.
]]>
Kalsiyum Emilimi https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-emilimi.html Tue, 23 Oct 2018 13:32:24 +0000 Kalsiyum emilimi, Vücudun ağırlığının %1,5-2 sini teşkil eden, insan vücudu için en önemli minerallerden biri kalsiyumdur. Kalsiyum adeleler ve kalbin çalışması için gereklidir.Kalsiyum diş ve kemiklerdeki Kalsiyum emilimi, Vücudun ağırlığının %1,5-2 sini teşkil eden, insan vücudu için en önemli minerallerden biri kalsiyumdur. Kalsiyum adeleler ve kalbin çalışması için gereklidir.

Kalsiyum diş ve kemiklerdeki protein iplikçiklerine fosfat tuzları şeklinde oturarak onların sert ve dayanıklı olmasını sağlar. Yalnız kalsiyumun bu şekilde etki etmesi için başta D vitamini olmak üzere bir çok vitamin, mineral ve hormon rol alır. Bunlar kalsiyum emilimi, fonksiyonu ve metabolizmasında etkilidir. Kalsiyum etkilerinin bir çoğunu magnezyum ile birlikte gösterir. Vücudun sağlıklı çalışabilmesi için bir çok sistem birlikte çalışır. Kemikler tam bir kalsiyum deposudur. Vücut gerekli kalsiyumu alamazsa kemiklerden almaya başlar ve bunun sonucunda kemik erimesi ortaya çıkar. Bu yüzden kalsiyum emilimi konusunda bilinçlenmek oldukça önem taşır.

Besinlerle veya ilaç  yoluyla vücuda alınan kalsiyumun bağırsaklardan emilmesi de bir çok farklı etkene göre değişir. Bunların başında yaş faktörü gelir. Örnek verecek olursak çocuklukta alınan kalsiyum emilimi %50-70'ken yaş ilerledikçe bu oran %30 ve hatta altına kadar düşmektedir. Ayrıca D, A ve C Vitaminleri kalsiyum emilimini arttırır. Protein ve yağlar normal miktardan aşırı alındığında yine kalsiyum emilimini düşürmektedir.

Besinler ile aldığımız kalsiyumun ancak %30-40 kadarı emilir. Yapılan araştırmalar sütteki kalsiyumun diğer bitkisel kaynaklı kalsiyumlardan daha iyi emildiğini göstermiştir. Yalnız yağsız sütler kalsiyum emilimi için yetersizdir. Ayrıca laktoz içermesi şarttır.

Kalsiyum emilimi D vitaminin varlığında, emzirme, büyüme, gebelik gibi durumlarda, laktozlu süt kullanımında, yağlı yiyecekleri dengeleyerek beslenme durumda, midenin alkali değil asidik ortamda çalışmasıyla, fiziksel egzersizlerle artar. Hareketsizlik, aşırı yağlı beslenme, yüksek protein alımı, D vitamini eksikliği ise tama tersi etki yapacaktır.
]]>
Kalsiyum Sülfür https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-sulfur.html Tue, 23 Oct 2018 15:00:08 +0000 Kalsiyum sülfür, Kimyasal formülü CaS olan kimyasal bir bileşiktir. 2 elektron vererek +2 yük almış olan kalsiyum iyonu ile 2 elektron vererek -2 yük almış olan sülfür iyonunun stokiyometrik olarak bire bir tepkimesi sonucu o Kalsiyum sülfür, Kimyasal formülü CaS olan kimyasal bir bileşiktir. 2 elektron vererek +2 yük almış olan kalsiyum iyonu ile 2 elektron vererek -2 yük almış olan sülfür iyonunun stokiyometrik olarak bire bir tepkimesi sonucu oluşan katı maddedir. Sülfürün kalsiyum tuzu, kalsiyum monosülfür, hepar kalsies, sülfürlenmiş kireç, oldamit şeklinde de adlandırılır. Kalsiyum sülfür bileşiği inorganik bir tuzdur. Kalsiyum ve kükürt atomları iyonik bağlarla birbirine bağlanmıştır. 

Kalsiyum Sülfür Nasıl Adlandırılır

Kalsiyum elementi toprak alkali elementi olarak da bilinen 2A grubunun 3. elementidir. Bileşiklerinde +2 yük alır ve elektron vererek iyonik bağ oluşturur. Kükürt elementi 6A grubunun oksijenden sonra gelen 2. üyesidir. Bileşiklerinde 2 elektron alarak ‘’sülfür’’ adı verilen iyonu oluşturur. 

Kalsiyum Sülfür Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri
 • Kimyasal formülü; CaS
 • Mol  kütlesi; 72,143 g/ mol
 • Su tutucu özellikte beyaz kristaldir
 • Yoğunluğu; 2,59 g/ cm3
 • Erime noktası; 2.525 C
 • Sudaki çözünürlüğü diğer sülfür bileşikleri gibi çok azdır
 • İnorganik bir tuz olduğu için polar ve apolar organik çözücülerde çözünmez
 • Kristal görünümü; Kaya tuzuna benzer kübik kristaller oluşturur
 • Renk; Beyaz kristal katı
 • Kristal örgü; Kristal örgüsü sodyum klorüre benzer basit kübik yapıdadır
 • Kristal içerisinde kalsiyum ve kükürt atomları birbirlerine çoğunlukla iyonik bağlardan oluşur
 • Bu iyonik katının erime sıcaklığı çok yüksektir
 • Kristal örgü içerisinde her bir S atomu oktahedral şekilde 6 Ca atomu ile çevrilmiştir. Aynı şekilde her bir Ca atomu oktahedral şekilde 6 S atomu ile çevrilmiştir.
Kalsiyum Sülfür Nasıl Elde Edilir

Kalsiyum sülfür, kalsiyum sülfat bileşiğinin karbotermik indirgenmesiyle elde edilir. Bu sırada karbon kaynağı olarak kullanılan kömür, yükseltgenerek karbon dioksit oluşturur. Kalsiyum sülfür jips döngüsü prosesinde kullanılan bir bileşiktir. Sülfür iyonu içeren bir çok bileşik gibi tipik olarak H2S gazının kalsiyum tuzunun hidrolizi ile oluşur.

Kalsiyum Sülfürün Doğada Bulunuşu

Kalsiyum sülfür doğada oldamit madeni şeklinde bulunur. Bazı gök taşlarında ve güneş sisteminin  bulutsu oluşumlarında nadir olarak bulunur. Kömürün yanmasıyla açığa çıkar.

Kalsiyum Sülfürün Reaktivitesi ve Kullanım Alanları

Kalsiyum sülfür su ile bozunarak Ca(SH)2, Ca(OH)2 ve Ca(SH)(OH)  oluşturur. Kireç sütü ile elementel sülfür oluşturur ve kireç sülfür oluşturur. Elde edilen bu ürün böcek öldürücü olan insektisit olarak kullanılır. İnsektisitlerde aktif olan bileşik kalsiyum sülfürün polimerleşmesiyle oluşan kalsiyum polisülfür bileşiğidir. 

]]>
Magnezyum Kalsiyum https://www.kalsiyum.org/magnezyum-kalsiyum.html Wed, 24 Oct 2018 14:30:00 +0000 Magnezyum Kalsiyum, Magnezyum ve kalsiyum, vücudumuzdaki bir çok sistem ve organlar için çok önem teşkil eden minerallerdir. Her ikisinin de eksikliğinde kaslarla ilgili problemler ortaya çıkmaktadır. Kalsiyum özellikle, diş Magnezyum Kalsiyum, Magnezyum ve kalsiyum, vücudumuzdaki bir çok sistem ve organlar için çok önem teşkil eden minerallerdir. Her ikisinin de eksikliğinde kaslarla ilgili problemler ortaya çıkmaktadır. Kalsiyum özellikle, diş ve kemik sağlığı açısından vücudumuz için çok önemli bir mineraldir. Magnezyum  da sinir sistemi, kaslar, kemikler, vücudumuzdaki kan, kalbimiz ve böbreklerimiz için çok önemli ve gereklidir. 

Kalsiyum Magnezyum Vücudumuza Faydaları;

Kalsiyum, yeşil yapraklı sebzelerde ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Kalsiyum ve magnezyum vücutta bolca bulunabilen minerallerdir. Magnezyum da kemik ve sinir dokuları için çok önemli bir yere sahiptir. Magnezyum minerali kaslardaki hareketleri düzenlemektedir. Magnezyum ayrıca; kalp ritminin dengede olmasını da sağlar. Kalsiyum ve magnezyum birbirini destekleyen minerallerdir, diyebiliriz. Magnezyum da kalsiyum gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Kuru baklagiller, kuru yemişler, tahıl ürünleri, et ürünleri, yoğurt gibi besinlerde de magnezyum minerali bulunur. İçme suları da magnezyum minerali içerir. Organik sebzeler yemek magnezyum alımını arttırıcı bir etkendir. Doğal yollarla magnezyum alındığında, fazla magnezyum vücuda hiç bir zarar vermez. Çünkü; vücut kendiliğinden fazla olan magnezyumu atabilmektedir. Doğal olmayan yollardan alınan magnezyum ise vücuda zarar verebiliyor. Normal bir insan; iki porsiyon meyve, üç porsiyon sebze yediğinde, günlük magnezyum miktarını karşılamış olmaktadır. 

Kalsiyum, kanın kasılmasını sağlıyor. Magnezyum, kanın gevşemesine destek oluyor. Ayrıca kalsiyumun hipertansiyonu önlediği çeşitli araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Magnezyum; vücuttaki fosfor, C vitamini ve kalsiyumun etkin kullanılmasına yardımcı bir mineraldir. Magnezyuma; cildin, sinir sisteminin, kalbin, böbreklerin, karaciğerin önemli ölçüde ihtiyacı vardır. 

Sonuç olarak; vücudun magnezyum ve kalsiyum ihtiyacını karşılamak için özellikle, doğal ve organik beslenmeye çalışmalıyız. Beslenmemizde özellikle; yeşil yapraklı sebzeler, süt ve süt ürünleri, et türleri, kuru yemişler, tahıl ürünleri gibi çeşitli besin kaynaklarını eksik etmemeliyiz. Vücudumuzun sağlıklı şekilde ve yeterince bu mineral türlerinden faydalanabilmesi ve minerallerin emilimini gerçekleştirebilmesi için ise; Kafein, alkol ve sigara gibi maddelerden uzak durmalıyız.
]]>
Kalsiyum D Vitamini İlaç https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-d-vitamini-ilac.html Wed, 24 Oct 2018 20:21:08 +0000 Kalsiyum D Vitamini İlaç, kalsiyum D vitamini kemik sağlığı için çok önemlidir. Kalsiyum D vitaminini takviye olarak almak kemikleri kırılmaktan korur. Çok miktarda kalsiyum ve D Vitamini alınırsa osteoporoza yakalanma i
Kalsiyum D Vitamini İlaç, kalsiyum D vitamini kemik sağlığı için çok önemlidir. Kalsiyum D vitaminini takviye olarak almak kemikleri kırılmaktan korur. Çok miktarda kalsiyum ve D Vitamini alınırsa osteoporoza yakalanma ihtimali azalır. Kalsiyum tüketilen yiyeceklerden alınan bir besindir. Yeşil yapraklı gıdalar ve süt ürünleri başlıca kalsiyum kaynağı olan besinlerdir. D vitamini güneş gördüğü zaman cilt tarafından üretilir aynı zamanda da yağlı balıklarda ve sütte bol miktarda bulunmaktadır. Kemik sağlığı için kalsiyum D vitamini gereklidir. Bebeklikten itibaren yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alınmalıdır. Alınan kalsiyum ve D vitamini osteoporoza yakalanma riskini ortadan kaldırır. Özellikle ilerleyen yaşlarda vücudun kalsiyum emiliminin azalması ve yeteri kadar güneşe cıkılamamasından dolayı takviye ihtiyacı artmaktadır. Yaş ilerledikçe vücuttaki hücreler eski kemikleri yok eder ve yeni kemiklerin oluşması için zemin hazırlar. Özellikle 50-60 yaşlarda kemikler iyice güçsüzler ve kırılma riski artar. Doktorunuzla görüşerek takviye kalsiyum D vitamini ilaç olarak alınabilir. Alınan vitaminlerinde belirli dozlarda alınması çok önemlidir. Doktorunuzun önerdiği dozda alınmasına dikkat edilmelidir. Kalsiyum güçlü kemik oluşumuna yardımcı olur. D vitamini yiyeceklerle birlikte alınan kalsiyumun emilimini artırmaktadır.

Kalsiyum D Vitamini İlaç Zararı Var mıdır
Doktorunuzun önerdiği dozda kullanılması önemlidir. Doz aşımı yapılmadığı sürece zararı yoktur. Doz aşımı ve yüksek miktarda alınan kalsiyum sindirim sistemi problemi yaşatabilir. D vitamini ile birlikte alınan kalsiyum kandaki kalsiyum seviyesini yükseltir. Alınan yüksek miktardaki dozlarda tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Böbreklerinde sorun yaşayanlar D vitamini almadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

 D vitamini yan etkileri;
 • Tokluk hissi yaratır ve kilo kaybına neden olur
 • Halsizlik enerji düşüklüğü yapar
 • Baş ağrısı 
 • Baş dönmesi 
 • Ağız kuruluğu susuzluk 
 • İshal
]]>
Kalsiyum Hangi Yiyeceklerde Var https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-hangi-yiyeceklerde-var.html Wed, 24 Oct 2018 21:41:11 +0000 Kalsiyum Hangi Yiyeceklerde Var: İnsan vücudu için oldukça gerekli bir mineral olan kalsiyum, güçlü kemik ve diş yapısı için oldukça gereklidir. Yalnızca çocukluk çağlarında alınması gerektiği düşünülen kalsiyum, Kalsiyum Hangi Yiyeceklerde Var: 
İnsan vücudu için oldukça gerekli bir mineral olan kalsiyum, güçlü kemik ve diş yapısı için oldukça gereklidir. Yalnızca çocukluk çağlarında alınması gerektiği düşünülen kalsiyum, aslında yetişkinlerde de birçok sisteminin normal çalışması ve tansiyonun düşürülmesi için oldukça önemli mineraller arasında bulunur. Vücutta kalsiyum eksikliği durumunda, özellikle çocukluk döneminde büyüme ve gelişmede gerilik, yetişkinlerde ise, kemik dokusu içinde boşluk oluşması yani osteoporoz ve kemik yoğunluğunun azalması gibi birçok önemli sorun ortaya çıkabilir. Bu nedenle vücut için kalsiyum oldukça önemli bir yere sahiptir ve birçok farklı yiyecekte yer alır.

Kalsiyum hangi yiyeceklerde var;
Kalsiyum aslında yalnızca süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinde bulunmaz. Aynı zamanda sebze, kuruyemiş, baharat, meyve ve deniz ürünleri gibi birçok yiyecekte de bulunur.

Süt ve yoğurt, önemli bir besin olan süt ve yoğurt iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Mutfaklarda sulu ve sebze yemeklerinde, makarna ve pilavlarda kullanılan yoğurt ve kemik gelişimi açısından büyük bir öneme sahip olan süt günlük kalsiyum ihtiyacını büyük bir ölçüde karşılar.

Bitki ve baharatlar, kereviz, kekik, dereotu, mercanköşk, biberiye gibi bitki ve baharatlarda en az süt kadar kalsiyum bulunur. Bu bitki ve baharatlarla yapılan yemekler ve bitki çayları sayesinde günlük kalsiyum ihtiyacının büyük bir bölümü karşılanır ve kalsiyum eksikliği büyük bir oranda azalır.

Peynir, kişinin günde tüketeceği 100 gram beyaz peynir, günlük vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumun yaklaşık yarısını karşılar. Kalsiyumun yanı sıra B12 vitamini, sodyum, protein, fosfor ve doymuş yağ içeren beyaz peynir kalp damar ve kolesterol rahatsızlığı olan kişiler tarafından aşırı tüketilmemelidir. Beyaz peynirle beraber parmesan peyniri, kaşar peynir, mozeralla ve çedar gibi peynir çeşitleri de en fazla kalsiyum içeren peynirler arasında yer alır.

Susam, kurutulmuş ya da kavrulmuş 100 gram susam, vücudun günlük kalsiyum ihtiyacının neredeyse tamamına yakınını karşılar. Fakat kilo problemi olan kişilerin enerji bakımından zengin olan susamı dikkatli kullanılmaları tavsiye edilir.

Badem, 100 gram kavrulmuş badem vücudun günlük ihtiyaç duyduğu kalsiyumun yarısına yakınını karşılar. Aynı zamanda E vitamini, manganez ve magnezyum bakımından da oldukça zengin olan badem sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Keten tohumu, omega 3 ve sağlıklı yağ içermesi bakımından birçok uzman tarafından tüketilmesi önerilen keten tohumu aynı zamanda kalsiyum bakımından da oldukça zengindir. 1 çorba kaşığı keten tohumu 36 mg kalsiyum içerir ve bu oran günlük ihtiyacın % 3'ünü karşılar.

Yeşil yapraklı sebzeler, iyi bir kalsiyum kaynağı olarak bilinen çiğ ya da pişmiş olarak tükettiğimiz yeşil yapraklı sebzeler günlük kalsiyum ihtiyacının %10' a yakınını karşılar. Özellikle de kıvırcık lahananın 100 gramında 135 mg kalsiyum vardır. Bununla beraber ıspanak ve pazı da iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Baklagiller, birçok baklagil vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumun % 13'ünü karşılar. Özellikle de faydaları bakımından tüketilmesi gereken kuru fasulye iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Portakal, iyi bir C vitamini kaynağı olan portakal, kalsiyum içeren meyveler arasında yer alır. 1 adet portakalda 65 mg kalsiyum vardır.
]]>
Tiroid Ameliyatı Sonrası Kalsiyum Eksikliği https://www.kalsiyum.org/tiroid-ameliyati-sonrasi-kalsiyum-eksikligi.html Thu, 25 Oct 2018 04:09:36 +0000 Tiroid ameliyatı sonrası kalsiyum eksikliği; yaşanma riski oldukça fazladır. Tiroid boynun ön kısmında yer alan ve hormon salgılama işlevi gören salgı bezlerine verilen isimdir. Bazı tiroid hastalıklarının tedavisinde uyg Tiroid ameliyatı sonrası kalsiyum eksikliği; yaşanma riski oldukça fazladır. Tiroid boynun ön kısmında yer alan ve hormon salgılama işlevi gören salgı bezlerine verilen isimdir. Bazı tiroid hastalıklarının tedavisinde uygulanan kalıcı tedavi yöntemlerinden bir tanesi de cerrahi müdahaledir. Tiroid ameliyatı sonrası tiroid bezlerinin tamamı ya da bir kısmı alınır. Tiroid ameliyatı esnasında tiroit bezine çok yakın olan ve kan kalsiyum seviyesini dengeleyen paratiroit bezinin de zarar görme ihtimali bulunmaktadır. Tam teşekküllü iyi cerrahlar tarafından yapılan cerrahi müdahale de bile bu riskin bulunabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle ameliyat sonrasında hastanın kalsiyum seviyesi kontrol edilir ve hastaya mutlaka kalsiyum yönünden zengin besin maddeleri ile beslenmesi tavsiye edilir. 

Tiroid ameliyatı sonrasında kalsiyum eksikliği için yapılması gerekenler:

Hastanın ameliyatı tamamlanarak ayılması gerçekleştikten bir süre sonra hastanın kan değerleri kontrol edilir. Bu değerler içerisinde mutlaka kan kalsiyum seviyesine bakılması gerekir. Bu durumu takip edecek klinik endokrin kliniğidir. Yaptırılan tetkikler sonucu hastanın kan kalsiyum seviyesi olması gerekenden daha düşük çıkarsa mutlaka takviye kalsiyum ilacına başlanır. Kalsiyum seviyesine göre bu ilacın sürekli ya da geçici kullanılacağına karar verilmesi gerekir. Bunun için hastanın düzenli olarak takip edilmesi şarttır.
 
Kan kalsiyum seviyesinin normal düzeye kavuşmasını sağlamak için gerekirse ömür boyu kalsiyum yönünden zengin beslenmek gerekir. Özellikle süt, süt ürünler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, et ve et ürünleri, kuru baklagiller düzenli olarak tüketilmelidir. Tiroid ameliyatı sonrası kalsiyum eksikliğinin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Aksi halde ilerleyen yıllarda çok ciddi kemik hastalıklarının yaşanması kaçınılmaz olur. Kemik erimesi, kas güçlüğü, dişlerin hızla çürümesi gibi sağlık sorunları bu durumun en doğal sonuçları arasında gösterilebilir. Bu durumdan korunabilmek için yeni beslenme alışkanlığı edinilmelidir. 
]]>
Vücutta Kalsiyum Fazlalığı https://www.kalsiyum.org/vucutta-kalsiyum-fazlaligi.html Thu, 25 Oct 2018 13:52:34 +0000 Vücutta Kalsiyum Fazlalığı: Kalsiyum kemikler, böbrekler, tansiyon, bağırsaklar ve vücutta D vitamininin üretilmesi için oldukça gerekli bir mineraldir. Ancak vücutta ihtiyaç duyulandan daha fazla kalsiyum olması birçok ra Vücutta Kalsiyum Fazlalığı: 
Kalsiyum kemikler, böbrekler, tansiyon, bağırsaklar ve vücutta D vitamininin üretilmesi için oldukça gerekli bir mineraldir. Ancak vücutta ihtiyaç duyulandan daha fazla kalsiyum olması birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olur. Yetişkinlerin günlük ihtiyaç duyduğu kalsiyum oranı 1000 mg dir. Kanda bu orandan fazla kalsiyum olması kalsiyum fazlalığı anlamına gelir ve tıp dilinde hiperkalsemi olarak adlandırılır.

Vücutta kalsiyum fazlalığı belirtileri, karın ağrısı, bulantı ve kusma, kabızlık, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, kaslarda güçsüzlük, aşırı susama ve sık sık idrara çıkma, tansiyon yüksekliği, yorgunluk ve halsizlik, eklem ağrıları, eklem iltihabı gibi belirtiler görülebilir.

Vücutta kalsiyum fazlalığı nedenleri, vücutta paratiroit bezinden paratiroid hormonunun bir yada daha fazla salgılanması sonucunda bu hormonunun fazlalığı ortaya çıkar. Bu durum tıp dilinde primer hiperparatiroidi olarak adlandırılır ve vücutta kalsiyum fazlalığına neden olan en önemli etkenlerden biridir. Her yaşta görülebilen ancak 50 yaş üzeri kişilerde daha sık görülen bu durum menopoz döneminde daha fazla görülür. Bunun yanı sıra lityum ilacı gibi psikolojik hastalıklarda kullanılan ilaçlar, alkali mide ilacı, östrojen ilacı, zehirli guatr, kronik böbrek yetmezliği gibi böbrek hastalıkları, vücudun aşırı susuz kalması, hareketsiz kalma A  ve D vitamini fazlalığı, diüretikler, damardan beslenme, bazı kanser türleri kalsiyum fazlalığı nedenleri arasında sayılabilir.

Vücutta kalsiyum fazlalığı tedavisi, vücutta kalsiyum oranının fazla olması, böbrek fonksiyonlarının bozulması ile beraber çok daha ciddi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Vücutta kalsiyum fazlalığının aşırı olmadığı durumlarda hastaya yaşam tarzını biraz daha hareketli hale getirmesi, fazla olan kalsiyumun vücuttan atılmasını sağlamak için bol bol su tüketilmesi önerilir ve hastanın kullandığı kalsiyum fazlalığına sebep olan ilaçlar varsa bu ilaçlar değiştirilir. Kalsiyumun açığa çıkmasını engellemek için bir takım ilaçlar reçete edilir. Vücutta kalsiyum fazlalığı aşırı ise tedavi altında yatan nedene göre yapılır. Kalsiyum fazlalığı kanserden kaynaklanıyor ise hastaya kemoterapi tedavisi, ameliyat, radyoterapi tedavisi ve ilaç tedavisi uygulanır.
]]>
Kalsiyum Özellikleri https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-ozellikleri.html Thu, 25 Oct 2018 22:21:34 +0000 Kalsiyum Özellikleri, elementler içerisinde yer alan kalsiyum gümüş renginde ve kurşun sertliğinde bir metaldir. Saf halde iken kesilebilir, preslenip levha ve tel haline getirilebilir. Katı halde olan bu maddenin oksidasyon sayısı + Kalsiyum Özellikleri, elementler içerisinde yer alan kalsiyum gümüş renginde ve kurşun sertliğinde bir metaldir. Saf halde iken kesilebilir, preslenip levha ve tel haline getirilebilir. Katı halde olan bu maddenin oksidasyon sayısı +2 olarak belirlenir. İyon yarı çapı ise 0.99 angström derecedir. Brinnel sertlik kat sayısı da 17'dir. Söz konusu bu elementin yeryüzünde altı adet bağımlı izotopu vardır. Kalsiyum özellikleri denilince ilk akla gelen yer kabuğunda en çok bulunan beşinci element ve üçüncü metal niteliği ile ön planda tutulmasıdır. Kalsiyum, hayvan ve bitki yaşamında gerekli temel elementler içerisinde yer almaktadır. Kemik, diş, yumurta kabuğu, mercan, deniz suyunun yapısında barınır. Meyvelerdeki kalsiyum oranının fazlalığı leke, çürüme ve acı tat vererek buruşmaya yol açar. Kalsiyumun elde edilmesi yönünde kısa süreli kullanım amaçlı kireç maddesinin alüminyum metali ile indirgenmesi kapsamında işlem yapılmaktadır. Bu aşama yüksek sıcaklık ve alçak basınç ile gerçekleştirilir. Bir sonraki aşamada vakumla diğer maddelerden arındırılır. Hal böyle olunca kalsiyum saf bir özellikle ortaya çıkmış olur. Kalsiyum kırılgan bir özelliğe sahip olmasına rağmen yapı olarak yumuşaktır.

Kalsiyumun kimyasal özellikleri

Kalsiyum asit içerisinde çözünmektedir. Su içerisine hidrojen verip bozulmaktadır. İçerisine uygun koruyucu ve eritici maddelerin eklenmesi ile kolayca döküm yapılır. Kalsiyum hava ile temas ettiğinde kendisini koruyacak oksit tabakası ile kaplıdır. Bu hususta yüksek sıcaklık mevcut ise bunun yerini nitrit tabakası almaktadır. Zehirli bir etkisi olmayıp birtakım besin maddelerinin içindeki kalsiyumun özelliği vücuda alındığı zaman sağlık bakımından fayda sağlar.
]]>
Kalsiyum Klorür https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-klorur.html Fri, 26 Oct 2018 09:28:15 +0000 Kalsiyum klorür, direk olarak kimyasal tuzlar arasında olan bir maddedir. Herhangi bir işlem uygulanmadığında ve norma sıcaklıklarda katı bir halde olan bu madde, günümüzde çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Kullanılmaya Kalsiyum klorür, direk olarak kimyasal tuzlar arasında olan bir maddedir. Herhangi bir işlem uygulanmadığında ve norma sıcaklıklarda katı bir halde olan bu madde, günümüzde çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Kullanılmaya başlandığından beri insan hayatında ciddi olumlu durumları sağlayan bu madde, gün geçtikçe daha da ihtiyaç duyulan bir madde haline gelmektedir. Kalsiyum klorür en basit bir şekilde kireç taşından üretilmektedir. Bu madde gerekli olan üretim işlemleri yapıldıktan sonra kesinlikle kapalı kaplarda saklanmalıdır. Aksi durumlarda tüm özelliğini yitirerek işe yaramaz bir hale gelebilir. Kalsiyum klorür maddesinin en büyük özelliklerinden biri tabi ki donma noktasının ciddi derecelerde düşük olmasıdır. Direk olarak su ve alkol içerisinde çözünebilen bu madde, çözelti içerisinde kalsiyum olarak kullanılabilmektedir. Fiziksel özellikleri dikkate alındığında beyaz bir renginin olduğu söylenebilmektedir. Kalsiyum klorür beyaz olduğu gibi kokusuz bir özellik göstermektedir. Bu nedenle herhangi bir koku rahatsızlığı yaratmayacaktır. Bunun yanında belirtmek isterim ki hava ile temas ettiğinde yavaş yavaş tozlaşan ve toz kristalleri haline gelen bir maddedir. Daha önceden de belirttiğimiz gibi bu sorun meydana geldiği zaman kalsiyum klorür özelliklerini yitirecektir. 

Kalsiyum Klorür Nerelerde Kullanılır
 • Kalsiyum klorür gıda sektöründe çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Genellikle sporcuların kullandıkları içecekler içerisinde, uzun süre saklanması gereken gıda maddelerinin içerisinde ve aynı zamanda günlük olarak insanların sık bir şekilde tükettiği çikolata yapımında çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 
 • Kalsiyum klorür, arıtma amacıyla çok kullanılan bir kimyasaldır. Bu özelliği nedeniyle yüzme havuzlarında ya da su arıtma işlemlerinde çok yaygın olarak kullanılır. Bu kullanım alanı birçok kişi tarafından net olarak bilinmektedir. 
 • Yine en önemli kullanım alanlarından biri de kış aylarında yollarda oluşan buzlanmanın engellenmesidir. Öyle ki kış aylarında yollara serpilen ve birçok kişi tarafından tuz olarak bilinen madde kalsiyum klorürdür. 
 • Son olarak en sık kullanılan alanlardan biri de yangın tüpleri ya da diğer yangın söndürme maddeleri içerisinde kullanılmasıdır. Kalsiyum klorür bu maddeler içerisinde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 
Kalsiyum klorür olarak adlandırılmış olan kimyasal madde, yanlış kullanıldığında son derece tehlikeli olabilmektedir. Özellikle gıda maddeleri içerisinde kullanılmış olan kalsiyum klorür, yanlış kullanıldığında ya da fazla kullanıldığında insan sağlığı üzerinde olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra aşırı tuzlu bir madde olmasına bağlı olarak çok kullanılması durumunda direk olarak gıda maddelerinin tadında da olumsuzluklara neden olabileceği için daha ölçülü kullanılması gerekecektir. 
]]>
İdrarda Kalsiyum Oksalat Kristali https://www.kalsiyum.org/idrarda-kalsiyum-oksalat-kristali.html Fri, 26 Oct 2018 21:48:02 +0000 İdrarda Kalsiyum Oksalat Kristali, İdrar yolunda böbrek taşı oluşumuna ortam hazırlayan kalsiyumun vücuttan aşırı miktarda atılması ile oluşur. Kan içerisinde yer alan kalsiyum böbrekler aracılığıyla temizlenerek idrar saye İdrarda Kalsiyum Oksalat Kristali, İdrar yolunda böbrek taşı oluşumuna ortam hazırlayan kalsiyumun vücuttan aşırı miktarda atılması ile oluşur. Kan içerisinde yer alan kalsiyum böbrekler aracılığıyla temizlenerek idrar sayesinde dışarı atılır. Hal böyle olunca idrarda kalsiyum oksalat kristali meydana gelir. Bu durum kalsiyum emiliminin bağırsaklarda artış göstermesine, böbrek alanında kalsiyum kaçağının meydana gelmesine ve paratiroid hormon seviyesinin artışına sebep olmaktadır. Bununla birlikte vücutta sitrat ve idrar varlığı azalarak idrar birikiminin başlaması taş oluşumuna etken olur. 

Kalsiyumun az veya çok miktarda vücutta bulunması sağlık bakımından sorun teşkil etmektedir. Bu oran belirli bir düzeyde olduğunda idrarda kalsiyum oksalat kristali kendini yoğun bir şekilde göstermeyebilir. İnsanların vücuduna yüksek miktarda sodyum alması bu durumu tetikler. Söz konusu bu kristalin tespiti alınan idrar örneğinin mikroskobik işlemlerle birlikte incelenmesi ile laboratuvar alanında yapılmaktadır.

İdrarda kalsiyum oksalat kristali tedavisi

İdrar tahlilinin yetkililerce analiz edilmesi idrarda kalsiyum oksalat kristalinin varlığı yönünde bilgi verir. Teşhis edilen bu rahatsızlık hekim tavsiyesi ile birtakım ilaçların düzenli kullanımı sonucunda belirli bir süre sonra ortadan kalkabilir. Bunun yanı sıra kişinin de tedaviye katkı sağlayacağı önemli hususlar vardır. Bunlar; bol su tüketimi, vitamin ve mineral bakımından yüksek besin maddelerinin vücuda alınması, idrarın asit düzeyinin artışına neden olan gıda tüketiminin azaltılması, kalsiyum oksalat içeren besinlerin vücuda alınmaması gibi etkenlerdir. Ayrıca sağlıklı yaşam adına kaliteli yiyecek ve içecek tüketiminin düzenli bir şekilde yapılması da idrarda kalsiyum oksalat tedavisi yönünde olumlu bir rol oynayacaktır.
]]>
Kalsiyum Asetat https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-asetat.html Sat, 27 Oct 2018 09:51:34 +0000 Kalsiyum asetat, Karbon yada hidrojen maddesi ile ihtiva edilebilen birleşenlere verilen isimdir. Kalsiyum asetat terimi ise selüloz asetattan elde edilmiş olabilen tekstil iplikleri anlamında kullanılabilir. Kalsiyum asetat öze Kalsiyum asetat, Karbon yada hidrojen maddesi ile ihtiva edilebilen birleşenlere verilen isimdir. Kalsiyum asetat terimi ise selüloz asetattan elde edilmiş olabilen tekstil iplikleri anlamında kullanılabilir. Kalsiyum asetat özelliği genellikle metal olan asetatların erime seviyeleri yüksek olabilmektedir veya bunların sulu çözeltileri ise elektriği iletmemektedir. Orta büyüklükte olan bazı kalsiyum asetat maddeler ise hayvan dokularında yağ asitlerine dönüşebilmektedir. Hayvan dokularında ise kolesterole düşürebilirler. 

Kalsiyum asetat üretiminde ise asetik olan asit kullanımı sağlanabilir. Kalsiyum asetik olan asit sembolü ise CH3COOH şeklindedirler. Üretimde ise temel madde olarak da kullanılabilir. Asidin sodyum oksit olan maddesiyle reaksiyonundan sodyum asetat oluşturulabilir ve magnezyum karbonat tepkimesiyle ise magnezyum olan asetat oluşturulabilir veya kuşun oksit ile reaksiyonundan ise kurşun asetat oluşturulabilmektedir. Çinko yada manganın sülfürlerinin asetik olan asit tepkimesiyle ise bu metallerin asetatları elde edilebilmektedir. 

Kalsiyum asetat asetik olan asit çözeltisinin ise çinko maddesi, magnezyum maddesi veya demir maddesi benzeri olabilen bazı metallere direkt olan etkisinden bu metal olan asetat elde edilmektedir. Ester adı verilen bazı asetat türleri ise asetik olan asidin bir alkolle tepkimesi ile elde edilebilmektedir. Örnek olarak etilarefat esteri asetik olan asidin etil olan alkolle reaksiyonlarından elde edilebilir. Asetatların kendilerine has olan özel kokuları vardır. Diğer asetatların ise bu şekilde bir güzel olan kokusu yoktur. 

Kalsiyum asetat kullanım alanları,

Kalsiyum asetatların kullanım alanları geniş olan bir kullanıma yayılabilmiştir. Bakır olan asetat ise Paris yeşili imalatında kullanımı sağlanabilmektedir. Diğer metal olan asetatlar bazı baskı işlemlerinde ise kullanıma sunulabilir, aliminyum veya demir asetatları boyama işleminden sonra ise mordant olarak da kullanıma sunulabilmektedir. Yanmaz olan özellikli selüloz olan asetat maddeler, tekstil veya fotoğraf filmi imalatında kullanılabilmektedir. 

Kalsiyum asetat, tekstile kullanılan ipliklerin şekillerini koruyabilmekte veya tekstil ürünlerinde ise büzülmeye karşın mukavim olabilen ürünler ise elde edilebilmektedir. Kalsiyum asetat yapıştırıcı olabilen maddelerde kullanılabilen bir madde olabilmektedir. Etil olan asetat gibi uçucu olan ester maddeler boya yada laklar için ise çözücü olarak da kullanımı sağlanabilmektedir.
]]>
Kalsiyum Oksalat Kristali https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-oksalat-kristali.html Sun, 28 Oct 2018 02:07:49 +0000 Kalsiyum Oksalat Kristali, vücutta yer alan bu element aşırı miktarda oluştuğunda mikroskop incelemesiyle görülebilecek kristal yapıdadır. Kan dolaşımıyla birlikte böbrek ayrıştırma görevi üstlenerek birtakım maddeleri düz Kalsiyum Oksalat Kristali, vücutta yer alan bu element aşırı miktarda oluştuğunda mikroskop incelemesiyle görülebilecek kristal yapıdadır. Kan dolaşımıyla birlikte böbrek ayrıştırma görevi üstlenerek birtakım maddeleri düzüp kanı temizler. Bu aşamada idrar oluşumuna kaynaklık ederek bu alanda ilerleyen kalsiyum oksalat kristali maddelerini idrar aracılığıyla dışarı atar. Bu kristal zamanla gelişim gösterip böbrek taşı oluşumuna ortam hazırlar. Tıbbi laboratuvarda kan veya idrar tahlillerinin mikroskobik analizinin yapılmasıyla varlığı hakkında bilgi edinilen söz konusu bu kristal vücut kapsamında bir şeylerin ters gittiğinin habercisidir. İlerleyen zamanlarda kum olarak belirlenen kalsiyum oksalat kristali idrar atımıyla birlikte çıkış yaptığında son derece ağrı hissi yaratır. Bu durum idrar esnasında kanamaya dahi yol açabilmektedir. Sıvı özellikle de su tüketiminin fazla yapılmaması susuz kalan vücutta erimiş halde bulunan maddelerin kristal bir hal almasına sebep olur. Öte yandan idrar ph değerindeki değişiklik ile birlikte kalsiyum oksalat kristali oluşumuna zemin hazırlanır. İdrarda enfeksiyon meydana gelmesi de bu durumu tetikler. Asit oranı yüksek yiyecek ve içecekler, aşırı tatlı ve tuzlu besin maddelerinin tüketimi kalsiyum oksalat kristalini meydana getiren etkenler içerisinde yer alır.

Kalsiyum oksalat kristali tedavisi

Vücutta yer edinen kalsiyum oksalat tedavisi mutlaka hekim kontrolü sağlanarak yapılmalıdır. Böylelikle doktorun önerdiği ilaç kullanımının düzenli bir şekilde yürütülmesi kristallerin azalmasına imkan tanıyacaktır. Bununla birlikte bu rahatsızlığı taşıyan kişi bol su tüketerek tedaviye olumlu yönde katkı sağlayabilir. Diğer yandan vitamin ve mineral açısından zengin ve lifli besin maddelerinin tüketimi sağlık bakımından önem teşkil etmektedir. Ayrıca bu aşamada bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi de tedavi sürecine hız kazandırır.
]]>
Kalsiyum Fosfat Formülü https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-fosfat-formulu.html Sun, 28 Oct 2018 12:27:24 +0000 Kalsiyum Fosfat Formülü, Hidrojen yada hidroksit iyonlarını içerisinde bulunduran maddelerdir. Ca 3 (PO4) 2, üç kalsiyum atomu içeren kalsiyum fosfat formülüdür. Diş minesi büyük oranda kalsiyum fosfattır.  Ayrıca kemiğ Kalsiyum Fosfat Formülü, Hidrojen yada hidroksit iyonlarını içerisinde bulunduran maddelerdir. Ca 3 (PO4) 2, üç kalsiyum atomu içeren kalsiyum fosfat formülüdür. Diş minesi büyük oranda kalsiyum fosfattır.  Ayrıca kemiğin yaklaşık olarak yüzde yetmişi de kalsiyum fosfattır. 

Günümüzde kullandığımız yiyecek ve içeceklerin maliyetinin az ancak kalsiyum miktarının fazla olabilmesi için kullanılan kalsiyum fosfat destekleyici olarak görev yapar. Kuru içeceklerde de kullanılan kalsiyum fosfat bazı ürünlerde kabartma amaçlı kullanılmaktadır. Kalsiyum fosfat bazı ilaçların yapımında da kullanılmaktadır.  Bütün canlılar için gerekli olan kalsiyum fosfat kemik ve dişlerin oluşmasında ve güçlü bir yapıya sahip olmasında oldukça önemli bir maddedir. Ayrıca kalsiyum fosfat kalbin normal çalışmasında ve normal kas kasılmasında etkilidir. Bunun yanı sıra sinir iletisinin naklinde ve kanın pıhtılaşmasında önemlidir. 

Kalsiyum fosfat siyah bir renge sahiptir. Havada toz halinde bulunan kalsiyum fosfat kokusuzdur. Suda tam olarak çözünmez ancak nitrik asit ile rahatlıkla çözülebilir. Bazı ülkelerde doğada fosfatlar kayalarda bulunmaktadır. Fakat bu fosfatların doğadaki hali tam olarak saf değildir. Fosfatın içerisinde doğallığını bozan kum ve kireç gibi saflığı bozan maddeler bulunmaktadır.

Kalsiyum fosfatın faydaları

Kalsiyum kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca hücrelerin kimyasalları taşımasında oldukça önemlidir. Kalsiyum fosfat sinir sisteminin sağlıklı çalışması ve kalp atmasının dengesini sağlamaktadır. Eğer vücutta kalsiyum seviyesinde azalma var ise kemikler ve dişler zayıflamaya başlayabilir. Ayrıca kemik kırılmaları, kemik erimesi  ve saç dökülmelerine sebep olabilmektedir. Bireylerde ilerleyen zamanlarda eklem ağrıları ve kalpte çarpıntı da oluşabilmektedir. 
]]>
Kalsiyum Taşı https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-tasi.html Mon, 29 Oct 2018 10:26:40 +0000 Kalsiyum Taşı, Diğer taşlardan farklı olarak koyu renkte ve daha belirgindir. Kalsiyum almayan kişilerde daha fazla kalsiyum taşı görülmektedir. Kalsiyum alınması kalsiyum taşlarını azalmamakta aksine artırmaktadır. Ayrıca b Kalsiyum Taşı, Diğer taşlardan farklı olarak koyu renkte ve daha belirgindir. Kalsiyum almayan kişilerde daha fazla kalsiyum taşı görülmektedir. Kalsiyum alınması kalsiyum taşlarını azalmamakta aksine artırmaktadır. Ayrıca beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak da kişide kalsiyum taşları oluşabilmektedir.

Kalsiyum Taşı Neden Olur

Kişinin yediklerinin dışında bağırsak hücreleri bağırsaktaki toksin maddelerin kana geçişine engel olarak bir duvar oluşturmaktadır. Fakat bazen duvardaki geçirgenlik kişinin kalsiyumu az alması ile artar ve toksinler duvardan içeri sızabilir. Özellikle diyet yapan kişilerde kalsiyum taşları görülmektedir. Bunun yanı sıra böbrek florasında böbrek taşı oluşumunu etkilemektedir.

Kalsiyum Taşı Oluşmaması İçin Besinler

Çilek, domates, çay, kahve, kuru incir, karabiber, kuru yemişlerden fındık, ıspanak, böğürtlen tüketilmemelidir. Kalsiyum taşı oluşmasını istemeyen kişiler bu besinleri aşırı tüketmesi ile kalsiyum taşı oluşmaktadır.

Kalsiyum Taşı Oluştuğunda Neler Yapmalı

Taş küçük ise böbrekler bu taşı atmak isteyecek ve kişi için ağrılı ve sancılı günler başlayacaktır. Kalsiyum taşı veya diğer böbrek taşı düşüren kişilerin ilk yapması gereken şey bol sıvı tüketmesi olacaktır. Böbrek taşları kişide ağrı, bulantı, kusma, idrarda kanama şeklinde belirtiler görülebilir. Çok ağrılı olan böbrek taşları kişiye zor anlar yaşatabilir. Kalsiyum taşını düşürebilmek için kişi idrar yollarını genişletici ilaç kullanarak kalsiyum taşını düşürebilir. Kalsiyum taşı büyük olarak düşmeyecek durumlarda kırılıp veya ameliyat ile alınması gerekmektedir. Böbreklerde taş olduğu zaman mısır püskülü idrar söktürücü özelliği ile kişiyi rahatlatmaktadır.
]]>
Kalsiyum Karbonat Formülü https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-karbonat-formulu.html Mon, 29 Oct 2018 23:29:07 +0000 Kalsiyum karbonat formülü, (CaCO3) olan bir tür kimyasal birleşiktir. Halk arasında bu kimyasal bileşik kireç taşı olarak bilinmektedir. Doğada eski kayaçlarda ve deniz kabuklarında en fazla görülmektedir. Diğer bulunduğu yerle Kalsiyum karbonat formülü, (CaCO3) olan bir tür kimyasal birleşiktir. Halk arasında bu kimyasal bileşik kireç taşı olarak bilinmektedir. Doğada eski kayaçlarda ve deniz kabuklarında en fazla görülmektedir. Diğer bulunduğu yerler kayaçlardaki kireç taşı, aragonit, kalsit, traverten, tebeşir ve mermerler olarak bilinir. Eski dönemlerde kullanım alanı daha fazlaydı çünkü o dönemlerde boyadan çok duvar için kireç taşı kullanılmaktaydı. Zaman geçtikçe çoğalan kimyasal boya kullanımı ile kireç taşı kullanımı azalmaya başlamıştır. 

Kalsiyum karbonat formülü insan vücudu açısından oldukça zararlı olan bir formüldür. Teması halinde mutlaka bol su kullanılarak yıkanmalıdır. Aksi halde deriyi yakabilir ve göz teması halinde ise gözün en derin noktalarına kadar ilerleyerek gözün görme kabiliyetini yok edebilir. Kimyasal olarak da biyolojik olarak da zararları çok fazla olan kalsiyum karbonat formülü bu nedeni ile kendine çok dar bir kullanım alanı bulmaktadır. Canlılara da zarar verdiği için ağaçlara zararlı olan canlıların yok edilmesi amacı ile kullanılır. 

Kalsiyum karbonat formülü nerelerde bulunur ve nasıl kullanılır 

Doğadaki kayaçlardan elde edilebilen kalsiyum karbonat formülü ülkemizde de oldukça fazla kullanılmaya başlanmıştır. Kayaç üzerinde bulunan bu bileşiğin tespit edilmesi esnasında sülfürik asit ya da hidrolik asit bileşiklerinden yardım alınır. Bu maddeler kullanılarak tebeşir, kireç taşı, mermer, kalsit gibi kayaçlar üzerinden kalsiyum karbonat formülü arayışı yapılır. Bu formül sanayide, tıpta ve gıda alnında kullanımı mümkün olan bir bileşendir. 

Kalsiyum karbonat formülü sanayi alanında en çok kullanılan maddelerdendir. Zaten en çok da bu alanda kullanılmıştır. Günlük hayatta kullanılan bir çok eşya içerisinde bu formül yer almaktadır. Özellikle boya malzemelerinin üretilmesinde yoğun olarak kullanılmaktadır. PVC üretiminde de kullanılmaktadır. Tıp alanında böbrek fonksiyonu çalışmayan, böbrek yetmezliği gibi durumlarda böbreğe fosfor sağlaması açısından ve fosfatlı bileşiklerin değerlendirme esnasında kullanılır. Gıda alanında ise soya sütü üretiminde kendine yer bulmuştur. Maliyetinin az olması ve ülkemizde de çok fazla bulunması sebebi ile kullanımı yaygındır. 

Eskiden inşaat sektöründe çok fazla kullanılmış. Boyanın henüz olmadığı dönemlerde kireç taşı olarak evlerin boyanması esnasında çok kullanılan bir bileşendir. Şimdilerde ise bu formül boya üretiminde kullanılmaktadır. Mermer üretiminde kullanımı hızla devam etmektedir. Mermerin şeklini alabilmesi ve sert olması bu madde ile sağlanmaktadır. Duvar örme için kullanılan sıva içerisinde de kalsiyum karbonat formülü yer almaktadır.

Bu formül aynı zamanda ağaçların gelişimine zarar veren küçük canlılar ile mücadele amacı ile de kullanılır. Bu madde ağaçların köklerinden gövdelerine kadar sürülerek haşerelerin ağaçlara zarar vermesi engellenir. Kullanılacak olan hiç bir zirai ilaç kalsiyum karbonat formülü kadar etkili olamamaktadır. 
]]>
Kalsiyum Stearat https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-stearat.html Tue, 30 Oct 2018 00:01:42 +0000 Kalsiyum Stearat, Beyaz toz şeklinde olan ama toksik olmayan bir maddedir. Üstün özellikli bir şekillendirici ve kaydırıcı madde olarak kauçuk, plastik ve yapı kimyasalları ile uyumludur. Kullanım alanı oldukça geniştir hatta g Kalsiyum Stearat, Beyaz toz şeklinde olan ama toksik olmayan bir maddedir. Üstün özellikli bir şekillendirici ve kaydırıcı madde olarak kauçuk, plastik ve yapı kimyasalları ile uyumludur. Kullanım alanı oldukça geniştir hatta gıdalarda ve şekerlemeler içerisinde bile kullanılabilir. Akışkanlık özelliği ile kumaşlarda su geçirmezlik olarak kullanılabilir. Kalsiyum stearat günlük yaşamda en çok karşılaşılan ve kullanım olanı olan bir sabundur. 

Kalsiyum stearat asit ile elde edilir. Sanayi, gıda, kozmetik, plastik ve ilaç üretiminde kullanılabilir. Stearik asit ile kalsiyumun ısıtılarak tepkimesi ile oluşturulur. Kaydırıcı, su geçirmez olması bu maddenin suda çözülme özelliğinin olmayışından kaynaklanmaktadır.Kalsiyum stearat  İlk olarak 1924 yılında ekmek hamurunun yapısını değiştirmek ve toz problemini gidermek amacı ile üretilmiştir. Sonra topraklanmayı giderdiği gözlemlenerek kozmetik sanayisinde de kullanımı başlamıştır. Kalsiyum stearat köpük yok edici bir formu olan bileşendir. 

Kalsiyum stearat kullanım alanları nelerdir 
 • Gıda sektörü: Şekerleme yapımında çok sık kullanılmaktadır. Gıda alanında yaygın bir kullanımı vardır. 
 • Sanayi sektörü: Ser PVC üretiminde füzyonu hızlandırarak baloncuk oluşmalarını engelleyen bir maddedir. Kağıt üretiminde kaydırıcı özelliği kullanılarak kağıda parlaklık vererek kağıt üzerinde oluşacak pürüzsüzlükleri gidermektedir. Ambalaj yapımında da tercih edilir. Aynı zamanda kalsiyum stearat plastik renklendirici olarak kullanılır. 
 • Kozmetik sektörü: Gazlı saç şekillendirici sprey alanında kullanılmaktadır. Suda çözünürlüğünün az olması nedeni ile sabun yapımında kullanılır. Cildi tahriş etme özelliğinin az olması nedeni ile ve alerjiye yol açması ihtimalinin az olmasından dolayı kozmetik ürünleri yapımı, krem, merhem yapımında kullanılır. 
 • İnşaat sektörü: Çiçeklenmeyi önlemesi ve yine su geçirmez özelliğinin olması nedeni ile bu alanda da oldukça tercih edilen bir bileşendir.
]]>
Düzeltilmiş Kalsiyum https://www.kalsiyum.org/duzeltilmis-kalsiyum.html Tue, 30 Oct 2018 20:03:50 +0000 Düzeltilmiş Kalsiyum, insan vücudundaki kalsiyum değerinin ideal bir düzeyidir. Bu elementin vücuda yararı yeteri miktarda alındığında gerçekleşmektedir. Aksi halde zarar teşkil ederek ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır. D Düzeltilmiş Kalsiyum, insan vücudundaki kalsiyum değerinin ideal bir düzeyidir. Bu elementin vücuda yararı yeteri miktarda alındığında gerçekleşmektedir. Aksi halde zarar teşkil ederek ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Düzeltilmiş kalsiyum oranı yüksek olan insanlarda "hiperkalsemi" adı altındaki hastalık yüz gösterir. Bu hastalık belirli bir dozajı aşan kişilerde sıklıkla görülebilir. Kalsiyum oranı düşük miktarda olan kişilerde ise "hipo kalsemi" hastalığı ortaya çıkar. Bu her iki durum vücudun dayanıklılık kapsamında son derece büyük bir sorun teşkil eder. Bu hususta erken teşhisin konulması için yetkili sağlık personeli tarafından düzeltilmiş kalsiyum ölçümünün düzenli olarak yapılması tedavi sürecine kolaylık sağlar. Kalsiyum vücutta kemikleri içerisinde depolanır. Kemik yapısının sert ve dayanıklı olmasını sağlayan kalsiyum elementi düzeltilmiş olarak belirli seviyede olmaz ise vücut gerekli destek ve gücünü karşılayamaz. Bünyeye alınan kalsiyum dengesizlik gösterebilir. Bunun sebebi tüketimi yapılan besin maddelerinin kalsiyum açısından fakir olmasıdır. Hal böyle olunca vücut ihtiyacı olan kalsiyumu sağlayamaz. Düzeltilmiş kalsiyum seviyesinin dengeli olmadığı insanların vücut yapılarında daima halsizlik, ağız uyuşması, bacak kası krampları, kalp yetmezliği ve dikkat dağılımı durumları yaşanır.

Düzeltilmiş kalsiyum ile D vitamini arasındaki ilişki

Besin maddelerindeki kalsiyum miktarının yeterli olması tek başına geçerli değildir. Kalsiyumun bağırsaklar ve mide tarafından emilmesi D vitaminine bağlıdır. Emilme işleminin yerine getirilmemesiyle düzeltilmiş kalsiyum devreye girerek D vitamini gıdalar ile alınıp güneş ile birlikte forma ulaşır. Bu esnada düzeltilmiş kalsiyum seviyesinin belirli bir istikrarda olmadı için D vitamini düzeyinin kontrol altında tutulması gerekir. Kalsiyumu ve D vitaminini vücuda düzenli olarak almak için süt ürünleri, badem, somon, yeşil yapraklı sebzeler ve brokoli gibi besin maddelerinin tüketiminin yapılması sağlık açısından son derece önemlidir.
]]>
Kalsiyum Ca https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-ca.html Wed, 31 Oct 2018 17:59:35 +0000 Kalsiyum Ca, Periyodik cetvelin 2A grubunda ve 4.sırasında bulunan toprak alkali metallerinin üçüncüsüdür. Latince kireç manası taşıyan calx kelimesinden gelir. Bileşiklerinde +2 yükünde bulunur ve 2 elektron vererek +2 yü Kalsiyum Ca, Periyodik cetvelin 2A grubunda ve 4.sırasında bulunan toprak alkali metallerinin üçüncüsüdür. Latince kireç manası taşıyan calx kelimesinden gelir. Bileşiklerinde +2 yükünde bulunur ve 2 elektron vererek +2 yüklü iyon oluşturur.

Kalsiyum Ca Özellikleri
 • Metalik haldeyken gümüş gibi parlar
 • Öz kütlesi 1,55 g/cm³tür. 
 • Erime noktası 851 C
 • Kaynama noktası 1439 C’dir
 • Vücudumuzda makro yapıda bulunur.
 • Metalik haldeyken elektriği iyi iletir. 
 • Kırılgandır 
 • Yumuşaktır 
 • Çekme mukavemeti 438 kg/cm²dir. 
 • Atom numarası 20, kütle numarası 40,078g/mol ’dür. 
Kalsiyum Ca İzotopları

Yeryüzünde doğal olarak altı izotopu bulunur: Ca40 (bolluk yüzdesi en fazla olan), Ca42, Ca44, Ca46 ve Ca48. İzotopları içerisinde doğada bolluğu en fazla olan % 97 bolluk oranı ile Ca40 izotopudur. Doğal izotoplarının dışında yapay olarak birçok radyoaktif izotopları elde edilmiştir. 

Kalsiyum Ca Eldesi

Metalik kalsiyum eldesi için en çok tercih edilen yöntem kalsiyum iyodür (CaI2) bileşiğinin elektrolizidir. Grafit kaplar içerisinde yüksek sıcaklıklarda erimiş kalsiyum iyodür elektroliz edilerek elde edilir. Elektroliz sonucunda metalik kalsiyum ve sodyum iyodür tuzu oluşur. 

Kalsiyum Ca Canlılar İçin Önemi

Metalik veya bileşik halindeki kalsiyumun insan ve doğa açısından birçok kullanım alanı vardır. Kemik ve dişin yapısının büyük bir kısmını kalsiyum elementi ve bileşikleri oluşturur. Kemiğin yapısına katıldığı için özellikle bebeklerde ve çocuklarda yeterince kalsiyum alınmalıdır. Yeterince alınmaması durumu, bağırsakta emilim bozukluğuna neden olabilir. Bitkinin yapısını güçlendirir. Eksikliği kök gelişim zayıflığına neden olur. Meyve ve sebzelerin ömrü kısalır. Dayanıklılığı azalır. Hem yüzeysel hem de içsel hasarlar oluşur. Bitkinin çabuk çürümesine neden olur. 
]]>
Kalsiyum Vitamini https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-vitamini.html Thu, 01 Nov 2018 10:39:39 +0000 Kalsiyum Vitamini, vücut direnci için gerekli olan belirli orana sahip kalsiyum D vitamini olarak değerlendirilmektedir. Yetişkin bir insanın vücut yapısında en az 1 kilo kalsiyum bulunmalıdır. Vücut kapsamındaki kalsiyumun büyük Kalsiyum Vitamini, vücut direnci için gerekli olan belirli orana sahip kalsiyum D vitamini olarak değerlendirilmektedir. Yetişkin bir insanın vücut yapısında en az 1 kilo kalsiyum bulunmalıdır. Vücut kapsamındaki kalsiyumun büyük bir kısmı kemik ve dişlerde yer alır. Diğer miktarı ise yumuşak doku ve vücut sıvısında yer almaktadır. Besin maddeleri aracılığıyla alınan kalsiyumun bir kısmı da emilir veya saç derisi, dışkı ve idrar yoluyla atılır. Kalsiyum vitamini,  diş ve kemik gelişimine katkı sağlar. Kan pıhtılaşmasına yardımcı olur. Hücre içi sinyallerin iletimini sağlar. Kasların işlemi ve sinir sistemi için son derece önemli bir yere sahiptir. Yaş ilerledikçe kalsiyum vitamini ihtiyacında artış gözlemlenir. Gebelik döneminde bebek bu ihtiyacını anneden karşılar. Emzirme döneminde ise anne sütü içerisinde bulunan kalsiyum vitamini bebeğin vücuduna geçer. Söz konusu bu vitamin açısından zengin besinler; süt ve süt ürünleri, pekmez, badem, fındık, ceviz, soya fasulyesi, bamya, barbunya, mercimek, maydanoz, roka, nane, pırasa ve birçok gıda maddelerinin içerisinde bulunmaktadır.

Kalsiyum vitamini, ince bağırsakta emilimin gerçekleşmesini ve kemik yapısının oluşmasını sağlar. Eğer kemik yapısında bu vitamin eksik ise kemikte yapısal bozukluk ortaya çıkarak kemik erimesi ve ağrı meydana gelir. D vitamini ile bağlantılı olan kalsiyum güneş ışınlarının etkisini de kapsama alanına alır. Bunun yanı sıra D vitamini değeri yüksek besin maddeleriyle de kalsiyum vitamini vücuda alınabilir. Özellikle balık ve yumurta sarısı bu hususta önem teşkil etmektedir.

Kalsiyum vitamini eksikliği

Vücudun gereksinim duyduğu kalsiyum vitamini yetersiz geldiğinde kemik ve diş yapısı hasar görür. Eklem ağrıları, kas krampları, yüksek tansiyon, sinirlilik hali gibi problemler ortaya çıkar. Sağlıklı gelişim göstermeyen kemik ve diş yapısında dökülme, çürüme ve ağrı hissi ortaya çıkar. Bununla birlikte vücut direncini kaybederek olumsuz yönde etkilenir. Hal böyle olunca kan pıhtılaşması da gerekli düzeyde gerçekleşmez. Özellikle ilerleyen yaşlarda bu durumun ortya çıkması vücut iskeletinin dengesini kaybedip sağlığını yitirmesine etken olur.
]]>
Tavuklara Kalsiyum Takviyesi https://www.kalsiyum.org/tavuklara-kalsiyum-takviyesi.html Fri, 02 Nov 2018 00:07:33 +0000 Tavuklara Kalsiyum Takviyesi, Kalsiyum insanlarda olduğu gibi tavuklar içinde önemli bir mineraldir. Kalsiyumun etkisinin olabilmesi için D vitamini de önemlidir. Kalsiyum; tavuğun kemikleri, gagası, tırnakları, yumurtasındaki Tavuklara Kalsiyum Takviyesi, Kalsiyum insanlarda olduğu gibi tavuklar içinde önemli bir mineraldir. Kalsiyumun etkisinin olabilmesi için D vitamini de önemlidir. Kalsiyum; tavuğun kemikleri, gagası, tırnakları, yumurtasındaki kabuğun oluşumu için önem arz etmektedir. Çeşitli hastalıklardan korunması için de yeterince kalsiyumu tavuklar almalıdır. Kalsiyumun emilimi için D vitamini çok önem arz eder. 

Kümeslere kireç dökülmesi tavukların kalsiyum ihtiyacının giderilmesinde önemlidir. C vitamini de tavuktaki kalsiyum dengesinin sağlanmasına neden olur. Tavuklarda; kalsiyum içeren ilikli ve yararlanılabilir bazı kemikler mevcuttur. Yumurta kabuğu gelişimi için gerekli kalsiyumunu, verilen yem veya besinlerden alamazsa, kendisinde mevcut olan ilikli kemiklerden, bu ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Tavuk yetiştiriciliğinde, doğal koşullarda, güneş ışınlarını direk alarak yetiştirme konusu burada da karşımıza çıkmaktadır. Çünkü D vitamini alımı ve kalsiyuma etkisi, sonuç olarak ta sağlıklı tavuk eti ve yumurtasını direk etkileyen faktörlerdir. Çeşitli ilaçlar kullanılarak da tavuklarda kalsiyum takviyeleri yapılabilmektedir. Ama ilaç takviyelerinin elbette ki doğal olmamaları sonucu kalsiyum ihtiyacı giderilmiş olsa da hayvan ve insan sağlığı açısından getireceği olumsuz sonuçları dikkatle düşünmek gerekir.

Tavuklar aslında otçul hayvanlardır. Tam besinlerini bu şekilde karşılayamayacakları için; arpa, mısır, buğday, pamuk tohumu küspesi, soya küspesi, balık unu, yonca unu, et ve kemik unları gibi yem türleri ile beslenmektedirler. Tavukların kalsiyum ihtiyaçlarını giderebilmek ve kalsiyum takviyelerini yapabilmek için, seçebileceğimiz en doğal kalsiyum içerikli yem türlerini seçmeliyiz. Tavukları, insan sağlığı açısından ve hayvan sağlığı açısından doğal ortamlarında büyütmeye çalışmalıyız.
]]>
Kalsiyum Değerleri Kaç Olmalı https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-degerleri-kac-olmali.html Fri, 02 Nov 2018 02:28:37 +0000 Kalsiyum Değerleri Kaç Olmalı, Kalsiyum vücudumuzda bir çok hayati fonksiyonun gerçekleşmesini sağlar.Kalsiyum olmadan kanımız pıhtılaşma olmaz. Kalsiyum sinir uyarılarının iletişi için olması gereken bir mineraldir. Kalsiy Kalsiyum Değerleri Kaç Olmalı, Kalsiyum vücudumuzda bir çok hayati fonksiyonun gerçekleşmesini sağlar.Kalsiyum olmadan kanımız pıhtılaşma olmaz. Kalsiyum sinir uyarılarının iletişi için olması gereken bir mineraldir. Kalsiyum aynı zamanda kasların çalışmasını ve kemiklerin güçlü olması için gereklidir. Kişi kalsiyumu normal besinler olarak süt ve süt ürünlerinden alabilmektedir. Süt ürünlerine alerjisi olan kişiler de soya fasulyesi, fındık, badem kuşburnu, kuru baklagiller ile alabilmektedir. Kalsiyum çok önemli bir mineraldir fakat vücutta çok veya eksikliği durumunda kişi kalsiyum takviyesi alması gerekmektedir. Bundan dolayı kişi kalsiyum değerleri önemli yer almaktadır.

Kalsiyum Değerleri Kaç Olmalı; Sağlıklı bir kişinin vücudunda 2 kg kalsiyum bulunması gerekmektedir. Bu kalsiyumun %99'u kemiklerde depo edilmektedir. Geri kalan kalsiyumda metabolizma ile ilgili işlevler de kullanılmaktadır. vücudun görevlerini yapabilmesi için yaklaşık olarak 0.5 gramlık kalsiyumun kanda dolaşması yeterli olmaktadır. Kanın 100 ml'sinde 10 mg bulunması gerekmektedir. Eğer bu oran 10 mg'dan aşağı düşecek olursa, yani kanda toplamda bulunan kalsiyum 0.2 gram eksikliğinde tetani hastalığı oluşmaktadır. Bu tetani hastalığı kişiye ağrı vermekte ve kasılmalar görülmektedir. Kasların düzensiz kasılması kalp ritminin düzensiz olmasına neden olacaktır. 

Kalsiyum Değerleri Kaç Olmalı; Bunun için kalsiyum değerleri çok önemlidir. Özellikle yaşlılarda ve hamilelik sırasında kişinin rutin olarak 3 ayda bir kalsiyum değerlerini ölçtürmesi gerekmektedir. Kalsiyum yüksekliğinde ve kalsiyum eksikliği durumlarında hastalık ilerlemeden doktorunun verdiği ilaçları düzenli kullanarak kişi kalsiyum değerlerini ayarlaması gerekmektedir.
]]>
Hamilelikte Kalsiyum Eksikliği https://www.kalsiyum.org/hamilelikte-kalsiyum-eksikligi.html Fri, 02 Nov 2018 12:45:36 +0000 Hamilelikte kalsiyum eksikliği, Hamilelikte kalsiyum eksikliği sıkça karşılaşılan bir durumdur. Buna en büyük sebep anne karnında gelişen bebeğin annenin kalsiyum değerlerinden faydalanmasıdır. Hamilelik döneminde vücutta ka Hamilelikte kalsiyum eksikliği, Hamilelikte kalsiyum eksikliği sıkça karşılaşılan bir durumdur. Buna en büyük sebep anne karnında gelişen bebeğin annenin kalsiyum değerlerinden faydalanmasıdır. Hamilelik döneminde vücutta kalsiyum eksikliği çeşitli problemlere yol açmaktadır. Hamilelikte kalsiyum anne adayı ve karnındaki bebeğin gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Hamilelik döneminde olan anne adayı bol kalsiyum içeren besinler tüketmelidir. Sağlıklı beslenme ve kalsiyum ağırlıklı beslenme anne adayına sağladığı faydaların yanı sıra anne karnında gelişen bebeğin sağlıklı gelişmesi içinde büyük önem taşımaktadır. Anne karnındaki bebeğin kalsiyum eksikliği yaşaması henüz gelişmekte olan kemiklerin sağlıklı oluşmasına engel olur. Bebeğin kemik yapısının tam anlamıyla sağlıklı olmaması çeşitli sağlık sorunlarını gündeme getirebilir. Henüz anne karnında olan bebeğin kalsiyum eksikliği yaşanmasında anneden kalsiyum takviyesi yapması ise anne adayının kalsiyum değerlerini düşürdüğü için anne adayında problemler yaşanmaya başlar. Bu sorunları yaşamamak için anne adayının kalsiyum ağırlıklı beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. 

Hamilelikte kalsiyum eksikliği belirtileri:
 • Ellerde, ayaklarda ve bazen tüm vücutta uyuşma hissi
 • Anne adayının vücudunda kasılma yaşanması
 • Anne adayının özellikle bacaklarına giren kramp ve ağrılar
 • Kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan tırnak kırılması
 • Anne adayının içine ara ara sıkıntı girmesi ve ruhen kendisini rahat hissetmesi
 • Anne adayının vücudunda kuruluk oluşması
 • Anne adayında halsizlik ve yorgunluğun etkili bir şekilde yaşanmasıdır.
Hamilelikte kalsiyum eksikliği tedavisi: Anne adayının hamilelikten kaynaklı yaptırdığı tahlillerde kalsiyum eksikliğine rastlandığında ise doktor en uygun ilaçları reçete ederek anne adayında ki kalsiyum eksikliğini ilaç takviyesi ile gidermektedir. Verilen bu tıbbi tedavinin yanı sıra anne adayı gün içerisinde süt, peynir ve yoğurt ağırlıklı beslenerek günlük ihtiyacı olan 1,5 gram kalsiyumu almaya çalışmalıdır. İlaçla sağlanan kalsiyum takviyesinin kesilmesi anne adayının değerlerinin normale dönmesinin ardından sağlanmaktadır.
]]>
Kalsiyum Amonyum Nitrat https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-amonyum-nitrat.html Sat, 03 Nov 2018 03:49:24 +0000 Kalsiyum amonyum nitrat,  Neredeyse tüm bitkilerde gübre olarak kullanılır. Kalsiyum amonyum  nitrat da %26 azot bulunmaktadır. Türkiye de azotlu gübreler arasında en yaygın olarak kullanılandır. Azotlu gübreler bitkinin büyüme Kalsiyum amonyum nitrat,  Neredeyse tüm bitkilerde gübre olarak kullanılır. Kalsiyum amonyum  nitrat da %26 azot bulunmaktadır. Türkiye de azotlu gübreler arasında en yaygın olarak kullanılandır. Azotlu gübreler bitkinin büyümesini ve gelişmesini sağlar. Bitkinin daha çabuk olgunlaşmasına ve hızlı büyümesine yardımcı olur. Daha kaliteli ürün almanıza yardımcı olur, tanelerin olgunlaşmasını sağlar, verimi çoğaltmaktadır. Kalsiyum amonyum nitrat gübresindeki azot yarı yarıyadır.

Kalsiyum amonyum nitrat genel olarak beyaz renktedir  bu sebeple kimi kişiler  şeker gübresi olarak da bilmektedir. Kalsiyum amonyum nitrat gübresi asitli bir gübredir ve nötr ve kireçli topraklarda kullanılmaktadır. Fakat yağışlı kireçsiz bölgelerde ki topraklarda kireçlenme yapılmadan kullanıldığında bitkiye zarar verebilmektedir. Kalsiyum amonyum nitrat kükürt bulunan azotlu bir gübredir.

Kalsiyum amonyum nitrat eksikliği
 • Azot eksikliğin bitkiye tesiri çok büyüktür. 
 • Protein ve enzimlerin sentezi yavaşlar. Bitkinin gelişmesi zordur ve bitki bodur kalabilmektedir.
 • Bitki bazen kırmızımtırak bir renk alır.
 • Verim düşer.
 • Saplar ince ve zayıf, başaklar kısa alır ve taneler iyi olgunlaşmaz.
Kalsiyum amonyum nitrat fazlalığı
 • Fazla gübre kullanımı ve maddi zarara sebep olmaktadır.
 • Bitkini sapı çok hızlı şekil büyür. Ekinler gelişemeden eğrilir. Üründen ziyade sap verimi olur.
 • Dokular ve hücre zarı gevşek oldukça gevşektir 
 • Bitkinin kurağa, soğuğa, hastalık ve zararlılara karşı mukavemeti azaltır. 
 • Meyveler kalitesiz olur.
]]>
Kalsiyum Yüksekliği Bitkisel Tedavi https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-yuksekligi-bitkisel-tedavi.html Sat, 03 Nov 2018 18:59:07 +0000 Kalsiyum Yüksekliği Bitkisel Tedavi, kalsiyumun vücutta önemli rolü vardır. Vücuttaki minerali düzenler. Kalsiyum inorgonik maddeden oluşur. Kalsiyum vücuda besin yolu ile alınır. Kalsiyum mineral hücre zarında kolaylıkla geçeb Kalsiyum Yüksekliği Bitkisel Tedavi, kalsiyumun vücutta önemli rolü vardır. Vücuttaki minerali düzenler. Kalsiyum inorgonik maddeden oluşur. Kalsiyum vücuda besin yolu ile alınır. Kalsiyum mineral hücre zarında kolaylıkla geçebilme özelliğine sahiptir. Vücutta sindirilmeyen maddedir. Kalsiyum insan ve canlı hücreler için gereklidir ve sağlık için önemlidir. Kemik ve dişleri muhafaza eder. Sinir ve kas işleyişini sağlar. Kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır. Vücudun her bölgesinde kalsiyum etkilidir. Vücuda yeterli kalsiyum alınımı kanser riski ve kolon kanser riskini azaltır. 

Kalsiyum yüksekliği bitkisel tedavi yöntemi yapılabilir. Bu tedavi doğal olduğu için kişinin sağlığına faydalı olur. Bitkisel çaylar kalsiyum yüksekliğini dengede tutar. Biberiye çayı, bitkisel poşet çay, zencefil ve karanfil karışımlı çay kalsiyum yüksekliği için faydalı olur. Sarımsak yemek kalsiyum oranını dengeler. Brokoli içinde kalsiyum oranı çoktur. Brokoli haşlanıp ılındıktan sonra aç karnına sabah öğlen tüketilmelidir. Vücut sindirimi için faydalı olur. Brokoli suyu içilmesi kalsiyum yüksekliği için faydalı olur. Nane bitkisi kaynatılıp içilmesi faydalı olur. Kalsiyum için karanfil çiğnemek ve kaynatıp içmek önemlidir. Maydanozu yemek veya suyunu kaynatıp içmek yüksek tansiyonu düşürür. Kişi bol sebze meyve her gün tüketilmelidir. Meyve ve sebzenin genelinde kalsiyum vardır. Salata yapılıp yenilmelidir. Yüksek kalsiyum oranı düşecektir.

Kalsiyum yükseklik belirtisi

Kişide mide bulantısı oluşur. Sürekli kusma görülür. Kabızlık problemi oluşur. Konsantrasyon güçlüğü yaşanır. Sinir stres devamlı oluşur. Şiddetli karın ağrısı oluşur. Vücutta yorgunluk bitkinlik meydana gelir. Beden de enerji düşmesi oluşur ve kas güçsüzlüğü oluşur. İdrara çıkma durumu artar. Gaz sorunu başlar. Vücut sıcaklığı artar. Uyku düzeni bozulur. Kalsiyumun yükselmesi sağlığa etki eder. Mutlaka doktora gidilmelidir.
]]>
Kalsiyum En Çok Hangi Besinlerde Bulunur https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-en-cok-hangi-besinlerde-bulunur.html Sun, 04 Nov 2018 17:03:01 +0000 Kalsiyum en çok hangi besinlerde bulunur, Kalsiyum bebekler, gelişme çağındaki çocuklar, hamileler ve menopoza girme evresindeki kadınlar açısından çok büyük öneme sahiptir. Kalsiyum dişin oluşumu, kemik yapısı için ha Kalsiyum en çok hangi besinlerde bulunur, Kalsiyum bebekler, gelişme çağındaki çocuklar, hamileler ve menopoza girme evresindeki kadınlar açısından çok büyük öneme sahiptir. Kalsiyum dişin oluşumu, kemik yapısı için hayati öneme sahip olduğu için kalsiyum seviyesinin dengede tutulması çok önemlidir. Kalsiyum eksikliği halinde kemik erimesi, kaslarda güçsüzlük, dişlerin hızla dökülmesi gibi ciddi belirtiler baş gösterir. Bu tür sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmamak için düzenli olarak kalsiyum ölçümlerinin yaptırılarak takviyelerin alınması gerekir.

Kalsiyumun en çok bulunduğu besin maddeleri hangileridir

Kalsiyum yönünden zengin beslenmek çok önemlidir. Fakat alınan kalsiyum kadar kalsiyum içeren bu besin maddelerinin doğru tüketimi de büyük önem taşımaktadır. Kalsiyumun en çok bulunduğu besin maddeleri aşağıda sıralanmaktadır. 
 • Kalsiyum yönünden en zengin besin maddeleri süt ve süt ürünleridir. Süt ürünleri içerisinde özellikle yoğurt tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Günlük 1 kase yoğurt tüketimi normal bir bireyin kalsiyum ihtiyacını karşılayabilir. Keçi ve koyun sütü tüketilebiliyor ise bunlardan elde edilen ürünlere daha fazla ağırlık verilmelidir. Özellikle çökelek adı verilen peynir türünde çok fazla kalsiyum bulunmaktadır.
 • Bazı yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum yönünden oldukça zengindir. Bu sebzeler marul, dere otu, lahana, bamya, ıspanak, brokoli ve bir kısım koyu renkli sebzelerden oluşur. Bu sebzelerin iyice yıkanarak çiğ tüketilmesi önerilir. 
 • Bazı kuru yemişler yüksek oranda kalsiyum içerir. Bu kuru yemişler badem, yer fıstığı ve susam gibi besinlerdir. Bu besinlerin mutlaka çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir. 
 • Bazı deniz mahsulleri özellikle karideste de bol miktarda kalsiyum bulunur.
 • Kalsiyum en çok hangi besinlerde bulunur diye düşünenler farkında olmadan da kalsiyum almaktadır. Örneğin et ve et ürünleriyle yumurta bile bu besin maddeleri içerisinde yer almaktadır. 
]]>
Kalsiyum Görevi https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-gorevi.html Mon, 05 Nov 2018 00:00:08 +0000 Kalsiyum Görevi, İnsan vücudunda kalsiyumun rolü oldukça büyüktür. Kişinin diş sağlığı ve kemik gelişimi açısından görevi fazladır. Kalsiyum insan vücudunun %99'u kemiklerde ve diş de bulunur. %1'i kanda ve yumuşak doku Kalsiyum Görevi, İnsan vücudunda kalsiyumun rolü oldukça büyüktür. Kişinin diş sağlığı ve kemik gelişimi açısından görevi fazladır. Kalsiyum insan vücudunun %99'u kemiklerde ve diş de bulunur. %1'i kanda ve yumuşak dokuda bulunur. Kalsiyumun vücutta önemi büyük olduğu için vücudun dengesini sağlar. Bedenin kas gerginliğini, enerji üretimini, kanın pıhtılaşmasını, sinir iletimini ve kalbin düzenli çalışmasını sağlar. 

Gebelik ve doğumdan sonra anne göğsünde süt yapımına yardımcı olur. Kalsiyum kanser ve kalp hastalık riskini azaltır. Vücudun hücre içi uyarının iletimini sağlar. Kalsiyumun yeteri kadar tüketimi her grup yaş için önemlidir. Kalsiyumlu besin tüketimine hayat boyunca ihtiyaç duyulur. 

Vücuttaki kalsiyum görevi rahat yapması için kalsiyum içerikli besin tüketimine ağırlık verilmelidir. Diyet listesinde kalsiyum içerikli sebze tüketimi önemlidir. Bedenin hızlı kemik gelişimi ve vücut gelişimi için kalsiyum gıda tüketimi şarttır. Lahana, sarımsak, mısır, süt, ayran, fıstık, ceviz, badem, baklagiller, sebze ve meyve tüketilmelidir. Bu besinler kalsiyum içerikli olduğu için vücudun gelişimine faydalı olur. Vücudun kemik gelişimini ve bağışıklık sisteminin harekete geçmesine yardımcı olur. 

Kalsiyum eksikliğin belirtisi

Kişinin sağlığını olumsuz etkiler. Şiddetli kas ağrısı ve kramp oluşturur. Tırnak hassasiyetini kaybeder ve tırnak kırılmaları devamlı görülür. Uyku problemi yaşanır. Düzensiz uyku ve gece uyuyamama şikayeti görülür. Eklem ağrısı oluşur. Diş sorunu başlar. Diş ağrısı ve diş çürümesi görülür. Vücutta sürekli ağrı kramp hissedilir. Kemik erimesi görülür. Vücut halsiz, dirençsiz kalır. Kalp çarpıntısı olur. Beden sürekli yorgun hissedilir.
]]>
Kalsiyum Eksikliği https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-eksikligi.html Mon, 05 Nov 2018 09:05:45 +0000 Kalsiyum Eksikliği, Kalsiyum vücuttaki elektrolitlerden biridir. Kan gibi, vücut sıvılarında çözülen, elektrik taşıyan minerallerdir. Vücut kalsiyumu, çoğu kemiklerde depolansa da kanda dolaşmaya devam eder. Kandaki kalsiy Kalsiyum Eksikliği, Kalsiyum vücuttaki elektrolitlerden biridir. Kan gibi, vücut sıvılarında çözülen, elektrik taşıyan minerallerdir. Vücut kalsiyumu, çoğu kemiklerde depolansa da kanda dolaşmaya devam eder. Kandaki kalsiyumun yaklaşık %40'ı, çoğunlukla albumin olan kan proteinlerine bağlanır. Proteine bağlı kalsiyum, hücreler için yedek kalsiyum kaynağı görevi görür. Ancak, vücutta aktif bir işlevi yoktur. 

Bağsız kalsiyum vücudun işlevlerini etkiler. Dolayısıyla kalsiyum eksikliği, bağlanmamış kalsiyum seviyesi düşük olduğunda sorunlara neden olur. Bağsız kalsiyumun elektriksel bir yükü vardır. Bu nedenle de iyonizedir.

Kalsiyum Eksikliği Nedenleri

İdrarda çok fazla kalsiyumun kaybolması veya kemiklerden kana yeterli miktarda kalsiyumun taşınması ile oluşur.

Diğer Nedenler
 • Hipoparatiroidizm
 • Paratiroid hormonunun normal seviyesine yanıt vermemesi
 • Doğumda paratiroid bezlerlerinin görülmemesi
 • Hipomagnezemi
 • D vitamini eksikliği
 • Böbrek disfonksiyonu, idrarla atılan daha fazla kalsiyuma neden olur. Böbrekler D vitaminini daha az aktif hale getirir.
 • Kalsiyum tüketiminin yetersizliği
 • Kalsiyum emilimini azaltan bozukluklar
 • Pankreatit
 • Kullanılan antibiyotik ve bazı ilaçlar
Semptomlar

Kandaki kalsiyum seviyesi, semptomlara neden olmaksızın orta derecede düşük olabilir. Uzun süreler boyunca kalsiyum seviyeleri düşükse; kuru tüylü deri, kırılgan tırnaklar ve kaba saç gelişebilir. Sırt ve bacakları kapsayan kas krampları yaygındır. Zamanla kalsiyum eksikliği beyini etkileyebilir. Karışıklık, hafıza kaybı, depresyon ve sanrılar gibi nörolojik veya psikolojik semptomlara neden olabilir. Kalsiyum seviyesi normale dönerse bu belirtiler kaybolur. Son derece düşük bir kalsiyum seviyesi, boğazdaki kasların spazmları, kasların sertleşmesi ve spazmları, nöbetler ve anormal kalp ritmleri görülebilir.

Tedavisi

Ağızdan verilen kalsiyum takviyeleri, genellikle kalsiyum eksikliği tedavisinde ihtiyaç duyulan yöntemlerdir. Bir neden saptanırsa, kalsiyum düşüklüğüne veya değişen ilaçlara neden olan bozukluğun tedavisi kalsiyum seviyesini düzeltebilir. Belirtiler ortaya çıktıktan sonra, hastaya kalsiyum intravenöz verilir. D vitamini takviyeleri almak, kalsiyumun sindirim sisteminden emilimini artırmaya yardımcı olur.
]]>
Fazla Kalsiyum https://www.kalsiyum.org/fazla-kalsiyum.html Tue, 06 Nov 2018 03:56:28 +0000 Fazla kalsiyum, Vücutta fazla kalsiyum bulunmasının en büyük nedeni paratiroid hormonunun yüksek olmasıdır. Bu hormonun fazlalığı genellikle 50 yaş ve üstü kişilerde görülür. Paratiroid hormonu ise paratiroid bezlerinde bulun Fazla kalsiyum, Vücutta fazla kalsiyum bulunmasının en büyük nedeni paratiroid hormonunun yüksek olmasıdır. Bu hormonun fazlalığı genellikle 50 yaş ve üstü kişilerde görülür. Paratiroid hormonu ise paratiroid bezlerinde bulunan tümörlerden dolayı yükseklik gösterir. Psikolojik hastalıklarda kullanılan lityum ilacı, alkali mide ilacı, bazı kanser türler, zehirli guatr, damardan beslenme, A ve D vitamini fazlalığı, böbrek yetmezliği, susuz kalma ve hareketsizlik gibi faktörlerde kalsiyum fazlalığına sebebiyet vermektedir. 

Fazla kalsiyum, kendini kabızlık, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, yorgunluk, halsizlik ve tansiyon yükselmesi gibi durumlar ile birlikte kendini belli eder.

Fazla kalsiyum tedavisi

Kalsiyum fazlalığı fazla derecede değilse sadece böbrekleri etkilerken, kalsiyum fazlalığı ileri düzeyde ise hayati sorunlara neden olabilir. Kalsiyum fazlalığı fazla olmayan hastalara bol su içmek ve hareketli bir yaşam tarzı önerilir. Kullandığı ilaçlardan bazıları kalsiyum fazlalığına sebep oluyor ise ilaçlar değiştirilir. Kalsiyum fazlalığı ileri derecede olan hastalara ise paratiroid bezi ameliyatı yapılır. Ameliyat esnasında boyun açılarak, tümör varsa çıkarılır. Bu bezlerden 4 tane bulunur ve ameliyat sırasında 3 tanesi alınır. Kalan 1 bezin ise yarısı alınır. 
]]>
Kalsiyum Bakımından Zengin Gıdalar https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-bakimindan-zengin-gidalar.html Tue, 06 Nov 2018 10:12:50 +0000 Kalsiyum bakımından zengin gıdalar, Kalsiyum yediden yetmişe herkesin ihtiyaç duyduğu vitaminlerden bir tanesidir. Özelikle çocuklar, gebeler ve kadınlar açısından kalsiyum hayati öneme sahiptir. Kalsiyum eksikliği halinde Kalsiyum bakımından zengin gıdalar, Kalsiyum yediden yetmişe herkesin ihtiyaç duyduğu vitaminlerden bir tanesidir. Özelikle çocuklar, gebeler ve kadınlar açısından kalsiyum hayati öneme sahiptir. Kalsiyum eksikliği halinde vücutta birçok belirti baş gösterir. Bu belirtiler genellikle kemikler ve diş sağlığı ile ilgilidir. Bu belirtiler dikkate alınmadığı takdirde ilerleyen yıllarda daha ciddi sağlık sorunlarının yaşanması kaçınılmaz bir hal alır. Bu nedenle erken teşhis ile bu sonuçların oluşması engellenmelidir. Kalsiyum eksikliği yapılan kan tetkiki ile teşhis edilir ve hastaya kalsiyum takviyesine başlanır. Fakat bu tedbir tek başına yeterli değildir. Hastanın mutlaka kalsiyum bakımından zengin gıdalar ile beslenmesi gerekir. 

Kalsiyum bakımından zengin gıdalar hangisidir
 • Kalsiyum bakımından en zengin gıda maddesi herkes tarafından bilindiği gibi süt ve sütten elde edilen ürünlerdir. Bu gıda maddeleri farklı şekilde tüketilebileceğinden tüketimi de kolaydır. Çocuklar için daha çok süt tercih edilirken yetişkinlerde ayran, peynir ve yoğurda ağırlık verildiği gözlemlenmektedir.
 • Kalsiyum bakımından zengin diğer gıda maddesi grubuysa baklagillerdir. Baklagiller Ülkemizde en fazla tüketilen gıdalar içerisinde yer alır. Bu gıda maddeleri ile hazırlanan yemek ve çorbalar sık sık tüketilmelidir. Hatta içerisine diğer kalsiyum kaynağı gıdalar da mutlaka katılmalıdır. 
 • Deniz canlıları da kalsiyum açısından oldukça faydalı gıda maddeleridir. 
 • Lahana, ıspanak, brokoli, bamya, roka, yeşil biber, üzüm yaprağı, dere otu, maydanoz, marul, kıvırcık gibi yeşillikler de kalsiyum deposu olarak bilinmektedir. Bu gıda maddeleri mutlaka çiğ olarak ya da haşlanarak tüketilmelidir. 
 • Yine badem, keten tohumu, susam, ceviz, kabuklu yer fıstığı, fındık gibi kuru yemişler de kalsiyum bakımından zengin gıdalar içerisinde yer almaktadır.   
 • Kalsiyum eksikliğine karşı mutlaka günlük 2 tatlı kaşığı pekmez tüketilmesi gerekir.
]]>
Kalsiyum Bromür Formülü https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-bromur-formulu.html Wed, 07 Nov 2018 07:57:05 +0000 Kalsiyum bromür formülü, CaBr2 şeklinde yazılır. Kalsiyum bromür, iki elektron vererek pozitif yük oluşturan bir kalsiyum iyonu (Ca2+) ile bir elektron vererek negatif yük oluşturan iki bromür (Br-) iyonunun birleşmesi s
Kalsiyum bromür formülü, CaBr2 şeklinde yazılır. Kalsiyum bromür, iki elektron vererek pozitif yük oluşturan bir kalsiyum iyonu (Ca2+) ile bir elektron vererek negatif yük oluşturan iki bromür (Br-) iyonunun birleşmesi sonucu oluşan bir tuzdur. Bileşik formüle edilirken iyonların yükleri çaprazlama yazılarak Ca1Br2 olur. Ancak 1 rakamı yazılmadığı için kısaca CaBr2 şeklinde yazılır. 

Kalsiyum Bromür Formülü Değişebilir mi

Kalsiyum bromür bileşiği bünyesinde su tutma özelliğine sahiptir. Bu nedenle kristalik yapısına göre bünyesine hiç su almayarak anhidrat yapısında bulunur ve CaBr şeklinde formüle edilir. Bunun dışında yapısına 2 su alarak dihidrat oluşturur ve CaBr2.2(H2O) şeklinde veya 6 su alarak hekzahidrat oluşturur ve CaBr2.6(H2O) şeklinde formüle edilir.

Kalsiyum Bromür Formülü Nasıl Okunur

Kalsiyum bromür bileşiği metal olan kalsiyum atomu ile ametal ve halojen olan bromun bir tuzudur. Bu tip bileşikler elektron alışverişi sonucu oluşur. Kalsiyumun alabileceği tek yük vardır. O da +2 yüküdür. Brom ise halojenler olarak bilinen 7A grubunun 3.sıra elementidir. Ve bileşiklerinde -1 yük alır. Negatif yük alması nedeniyle sonuna -ür eki eklenir. Bu bileşik okunurken formülün yazılışında 2 olmasına rağmen okunurken rakam belirtmeye gerek duyulmaz ve kalsiyum bromür şeklinde okunur. 

Kalsiyum Bromür Formülü Yazılırken Neden Türkçe Yazılmaz

Kimyasal bir bileşiğin kimyasal formülü yazılırken Ulusalar arası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliğinin (IUPAC) kabul ettiği kurallar kullanılır. Buna göre hangi dilde olursa olsun bir bileşiğin kimyasal formülü yazılırken elementlerin Latince simgeleri kullanılır. Kalsiyum elementi ''Ca'' şeklinde ve brom elementi ''Br'' şeklinde gösterildiğinden kalsiyum bromür bileşiğinin formülü KaBr2 değil CaBr2 şeklinde yazılır.
]]>
Doğal Kalsiyum https://www.kalsiyum.org/dogal-kalsiyum.html Wed, 07 Nov 2018 18:56:34 +0000 Doğal Kalsiyum, Kalsiyum, kemiklerin oluşumu ve diş sağlığı açısından çok önemli olan bir mineraldir. Bu sebepten dolayı mümkün olduğunca kalsiyum almaya özen göstermeliyiz. Kalsiyum eksikliği kemik gelişimini olums Doğal Kalsiyum, Kalsiyum, kemiklerin oluşumu ve diş sağlığı açısından çok önemli olan bir mineraldir. Bu sebepten dolayı mümkün olduğunca kalsiyum almaya özen göstermeliyiz. Kalsiyum eksikliği kemik gelişimini olumsuz etkilediği için çocuklarda büyüme sorunlarına sebep olurken yetişkinlerde ise kemik erimesi gibi bir çok probleme neden olur. Yetişkinlerde yeterince alınan kalsiyum kalbin, kasların ve sinirlerin normal çalışmasına, kolon kanseri riskini azaltmaya ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Bundan dolayı kalsiyum açısından zengin olan besinleri tüketmekte fayda vardır. 

Kalsiyum açısından zengin olan besinler arasında ilk olarak süt ve yumurta kabuğu gelir. Özellikle yumurta kabuğu doğal kalsiyuma en iyi örnektir. 

Doğal kalsiyum tarifi

5 adet yumurta kabuğunu bir kaba koyup iyice yıkayın. İçindeki zarı da mutlaka temizleyin. Daha sonra yıkanmış olan yumurtalar mikser yardımıyla çekilir. Çekilen yumurta kabukları bir kavanoza boşaltılır ve üzerine 10 adet limon suyu ilave edilir. Kavanozun ağzı sıkıca kapatılır ve serin bir ortamda 7 gün boyunca sık sık karıştırılarak bekletilir. Bu süre sonunda cam kavanozdaki karşım süzülür ve tekrar bir kavanoza konularak buzdolabında bekletilebilir. 

Bu karışımın bir hafta içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Her yaş grubunun gönül rahatlığı ile  kullanabileceği bu doğal kalsiyum günde bir yemek kaşığı tüketilebilir. Belirli aralıklarla tekrar yapabileceğiniz bu karşımı yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. 
]]>
Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı https://www.kalsiyum.org/gebelikte-kalsiyum-ihtiyaci.html Wed, 07 Nov 2018 20:52:47 +0000 Gebelikte kalsiyum ihtiyacı, Kalsiyum başta iskelet yapısı, kemik sağlığı ve ağız diş sağlığı açısından olmak üzere birçok işleve sahiptir. Vücut için gerekli olan kalsiyum miktarının dengede olması gerekir. Kal Gebelikte kalsiyum ihtiyacı, Kalsiyum başta iskelet yapısı, kemik sağlığı ve ağız diş sağlığı açısından olmak üzere birçok işleve sahiptir. Vücut için gerekli olan kalsiyum miktarının dengede olması gerekir. Kalsiyum eksikliği kadar kalsiyum fazlalığının da bir hastalık olduğu asla unutulmamalıdır. Günlük kalsiyum ihtiyacı yaşa göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca gebelik döneminde de kalsiyuma duyulan ihtiyaç daha fazla artış göstermektedir. Gebelikte kalsiyum eksikliğinin hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından bir risk oluşturacağı unutulmamalıdır. Gebelikte anne adayı yeterli kalsiyum miktarına sahip olmasa dahi bebek gelişimi için ihtiyaç duyduğu kalsiyumu annenin organlarından almaya başlar. Bu durum doğumdan sonra ve ilerleyen yaşlarda annenin bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına neden olur. 


Gebelikte kalsiyum ihtiyacının karşılanması için yapılması gerekenler 

Gebelikte kandaki kalsiyum oranın ölçümü için mutlaka kan tetkikinin yaptırılması gerekir.Birçok kadın doğum uzmanı bu tetkikin yapılmasını öngörebilir. Fakat doktorunuz istemeyi unutmuş ise ve şikayetleriniz de varsa mutlaka doktorunuza hatırlatın. Çıkacak sonuca göre size kalsiyum hapları önerilebilir. Bu ilaçlar sayesinde kalsiyum seviyesi dengeye gelse bile bir süre sonra tekrar aynı sorunla karşılaşabilirsiniz. Bunun için beslenme alışkanlığının da gözden geçirilmesi tavsiye edilir. Özellikle her zaman tüketimi mümkün olan gıda maddeleriyle hem bebeğin hem de kendinizin kalsiyum ihtiyacını giderebilirsiniz. 

Gebelik döneminde ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarı günlük 1200 mg'dır. Gebelikte kalsiyum ihtiyacının arttığını düşünerek süt ve sütten elde edilen besin maddelerinin tüketimine daha fazla önem verin. Özellikle yoğurt ve çökelek olarak bilinen yöresel peynirler daha fazla tercih edilmelidir. 
]]>
Süt Kalsiyum https://www.kalsiyum.org/sut-kalsiyum.html Thu, 08 Nov 2018 10:52:50 +0000 Süt Kalsiyum, Bebeklikten yaşlılığa hayatın tüm aşamalarında vücudumuzun kalsiyuma ihtiyacı vardır. Süt ve Kalsiyum ayrılmaz ikilidir. Süt deninde ilk akla gelen besin maddesi kalsiyumdur. Hücrelerin yok olmasından yapı Süt Kalsiyum, Bebeklikten yaşlılığa hayatın tüm aşamalarında vücudumuzun kalsiyuma ihtiyacı vardır. Süt ve Kalsiyum ayrılmaz ikilidir. Süt deninde ilk akla gelen besin maddesi kalsiyumdur. Hücrelerin yok olmasından yapım sürecine kadar her aşamada kalsiyuma ihtiyaç duyulur. İnsanın gençlik dönemi otuz yaşına kadardır. Bu döneme kadar kalsiyumun hücre yapımı için kullanım oranı yüksektir. 

Kalsiyum kemik oluşumunda en önemli besindir. Kemik oluşum süreci geçlik çağlarında tamamlandığından ilerleyen yaşlarda kemiklerde biriken kalsiyum, kemiklerin daha kırılgan olmasına neden olabilir. Bu yaşlardan sonra daha çok yıkım için kalsiyum gerekir.  Bu nedenle özellikle yaşlı kimselerin kalsiyum değeri yüksek süt ve süt ürünlerini tüketmekte daha dikkatli olması tavsiye edilir.

Süt ve kalsiyumun vücuttaki etkileri nelerdir

Doğada en sağlıklı kalsiyum süt ve süt ürünlerinde bulunur. Dışarıdan aldığımız kalsiyuma, vücut sistemlerimizin hemen hepsinde ve kanda çözünmüş bir şekilde rastlarız. Kaslarımızın kasılmasında, refleks geliştirme de, kemik ve kasların organize bir şekilde çalışmasında ve dişlerin oluşumunda önemli görevler üstlenen hayati bir mineraldir. Yaş gruplarına göre herkesin günlük belli bir oranda kalsiyuma ihtiyacı vardır. 

Kalsiyum ihtiyacı; anne karnında bebek gelişirken, anne sütü oluşurken ve anne tarafından bebek emzirilirken daha da artar. Ayrıca bayanlarda menopoz döneminde hekim tarafından belirlenen kalsiyum miktarının alınmasının önemi büyüktür. Vücuttaki kalsiyumun %99'ı diş ve kemiklerde bulunur. Kalsiyum kaslarda enerji üretimi, kasların gerginliği, kasların irileşmesi, sinir sisteminin düzenli çalışması, kalbin sağlıklı çalışması gibi bir çok işin yapılmasına görevlidir.  

Kalsiyum içeren diğer besinler ve genel bilgiler

Hayvansal ürünlerden kaşar peyniri, beyaz peynir, çökelek, süt, yoğurt, yumurta, balık, tereyağı, kalsiyum yoğunluğu en yüksek besinlerdir. Bu besinler içinde tereyağının kalsiyum değeri 100 gramında 13 gramla ilk sırada yer alır, ikinci sırada kaşar peyniri bulunur. Pekmez, fındık, fıstık, badem, keçiboynuzu gibi besinler yoğun miktarda kalsiyum içerir. 

Günlük kalsiyum ihtiyacı bebeklerde günlük değişkenlik gösterirken, çocuklarda 5 gr. yetişkinlerde 10 gr. gebelikte 15 gr. olarak hesaplanır. Yaşlı kişilerde kalsiyum ihtiyacı hekim tavsiyesine göre hesap edilir.
]]>
Bitkilerde Kalsiyum Eksikliği https://www.kalsiyum.org/bitkilerde-kalsiyum-eksikligi.html Thu, 08 Nov 2018 15:20:41 +0000 Bitkilerde Kalsiyum Eksikliği, Genelde toprakta bitkilerin ihtiyacı olan kalsiyumu barındırır. Kurak ve yarı kurak topraklarda yıkanma işlemi olmadığından kalsiyum mineralini bol barındırır. Fazla yağış alan ya da çokça Bitkilerde Kalsiyum Eksikliği, Genelde toprakta bitkilerin ihtiyacı olan kalsiyumu barındırır. Kurak ve yarı kurak topraklarda yıkanma işlemi olmadığından kalsiyum mineralini bol barındırır. Fazla yağış alan ya da çokça sulanan topraklarda kalsiyum eksikliği ortaya çıkar. Bitkinin verimini artırmak için aşırı azot-fosfor-potasyum gübresi vermeyle kalsiyum ihtiyacı ortaya çıkar.

Bitkilerde Kalsiyum Eksikliği

Bitkilerde minerallerin ve elementlerin dolaşımını kalsiyum sağlamaktadır. Ayrıca hayvanlarda olduğu gibi hücre duvarlarının koruyucusudur. Filizlerin gelişimi, bitkideki büyüme kalsiyum ile olmaktadır. Bitkilerde kalsiyum eksikliğinde hücre duvarları korunamaz, hücrelerde dağılma meydana gelir ve bitki çürümeye başlar. Bitkilerin dokularına kalsiyum ksilem borularla taşının suyun içinde aşağıdan yukarı doğru taşınır. Ksilem suyunda kalsiyum düşük ise meyve gelişimi yavaşlar. Bitki topraktan yeterli kalsiyumu alamaz ise bir süre sonra ölüm gerçekleşir.

Bitkilerde Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

Kalsiyum klisem suyu ile yaşlı yapraklardan genç yapraklara hareket edemediğinden dolayı kalsiyum eksikliği önce genç yapraklarda ve dokularda görülür. Bitkinin kök gelişiminde zayıflama başlar. Genç yapraklarda kıvrılma, kırışma ve yaprak kenarlarında kurumalar meydana gelir. Bitkinin meyveleri yumuşayarak raf ömrü kısalır. Bazı meyvelerde benekler ve mantarımsı lekeler görülür. Bir kısım bitkilerde çiçek çürüğü oluşur. Kalsiyum eksikliği ürünün kalitesini düşürür.

Bitkilerde Kalsiyum Eksikliğinin Çözümü

Bitkilerde kalsiyum eksikliği meyvelerde döllenme dönemine girilmiş ise kalsiyum çözeltisi doğrudan yapraklara püskürtme ile verilir. Bu yöntem bir kaç kez tekrar edilmelidir. Erken dönemde bitkinin kök bölgesine kalsiyum çözeltili su verilebilir. Düzenli olarak kalsiyum-nitrat gübresiyle kalsiyum dengesizliği engellenebilir.
]]>
Kalsiyum Deposu https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-deposu.html Thu, 08 Nov 2018 20:19:34 +0000 Kalsiyum deposu, Kalsiyum, anne karnında bebeğin gelişimiyle birlikte hayatımızın sonuna kadar vücudumuzun ihtiyacı olan bir maddedir. Başlarda gelişim için ihtiyacımız olan kalsiyum deposu gıdalar ilerleyen yaşlarda sağlıklı Kalsiyum deposu, Kalsiyum, anne karnında bebeğin gelişimiyle birlikte hayatımızın sonuna kadar vücudumuzun ihtiyacı olan bir maddedir. Başlarda gelişim için ihtiyacımız olan kalsiyum deposu gıdalar ilerleyen yaşlarda sağlıklı kalmanızı sağlar. Yetişkinlerin kalp, kas ve sinir sisteminin düzenli çalışması için kalsiyum deposu yiyeceklere ihtiyacı vardır. 

Yetersiz kalsiyum çocuklarda gelişim geriliğine, gelişim bozukluklarına neden olur. Yetişkinlerde ise bir çok hastalığa zemin hazırlar. Bu nedenle ister çocuk olsun ister yetişkin yada yaşlı sağlık durumuna göre kendilerine uygun kalsiyum deposu gıdalar tüketerek bunu beslenme alışkanlığı haline getirmelidir. 

Herhangi bir sağlık sorunu olan kişilerin ise beslenme uzmanına danışarak beslenme düzeni oluşturmaları gerekmektedir. Listelediğimiz kalsiyum deposu içeren gıdaların sadece bir kısmıdır. Bilinenin aksine kalsiyum sadece süt ve süt ürünlerinde bulunmaz. 

Kalsiyum deposu içeren gıdalar

Süt ve süt ürünleri, kalsiyum deposu denince akla ilk gelen şüphesiz süt ve süt ürünleridir. Örneğin, süt, yoğurt, peynir, tereyağı. 

Sebzeler, Kereviz, Kekik, taze dere otu, roka, brokoli, şalgam, asma yaprağı, ıspanak, toz kırmızı biber ve biberiye gibi baharatlar tam anlamıyla kalsiyum deposudur. Zeytinyağlı buharda pişirme teknikleri kullanarak yada çiğ olarak kullanabilirsiniz. Çay olarak hazırlayarak da bu sebzelerin kalsiyum etkisinden faydalanabilirsiniz. 

Susam, kalsiyum deposu denince akla gelen bir diğer gıda susamdır. Günlük kalsiyum ihtiyacının büyük bir kısmı Susam ile alınabilir. Yağ oranı yüksek olduğundan dikkatli tüketmek gerekir. 

Badem, kavrulmuş yada çiğ badem ciddi miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum deposu olan bu yemiş bir avuç kadar tüketilir. Kemik, kas ve diş sağlığı için çok önemlidir ve faydalıdır.
]]>
Kalsiyum Elementi https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-elementi.html Fri, 09 Nov 2018 11:31:21 +0000 Kalsiyum Elementi, periyodik cetvelin 2A grubunda bulunur ve Ca sembolü ile gösterilir. Stronsiyumun ile magnezyumun arasında bulunur ve toprak alkali metallerin grubundadır. Kalsiyum elementi dünyada en fazla bulunan element Kalsiyum Elementi, periyodik cetvelin 2A grubunda bulunur ve Ca sembolü ile gösterilir. Stronsiyumun ile magnezyumun arasında bulunur ve toprak alkali metallerin grubundadır. Kalsiyum elementi dünyada en fazla bulunan elementlerden biridir. Kalsiyum elementi beyaz ve yumuşak bir metaldir. Bu element doğada saf durumda bulunur ve diğer elementler ile bileşim oluşturabilirler. Kalsiyum elementi doğada çok bulunur, bu yüzden ucuz ve geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Kalsiyum Elementinin Özellikleri 

Kalsiyum elementinin birçok özelliği vardır. Bu özellikler fiziksel ve kimyasal özellikler diye ayrılır. Kalsiyum elementinin genel özellikleri şu şekildedir;

 • Kalsiyum Elementinin Fiziksel Özellikleri: Kurşun kadar sert bir metaldir ve gümüş renginde bulunur. İyon yarıçapları 0.99 angström derece, oksidasyon sayıları +2 ve brinnel sertlik katsayıları 17’dir. Ayrıca preslenebilir, kesilebilir, saf haldeyken şekil verilebilir, levha ve tel haline getirilebilir.
 • Kalsiyum Elementinin Kimyasal Özellikleri: Suda hidrojen vererek bozulurlar ve asitlerin içinde çözünürler. Uygun koruyucu eritici madde ilave edilirse kolaylıkla döküm gerçekleştirilir. Açık havada aşınmayı önlemek için ince oksit bir tabakaları vardır. Sıcaklık artığı zaman da ince tabakanın yerine nitrit tabakası gelir. Herhangi bir zehirleme ihtimali yoktur. Kalsiyum elementinin 6 izotopu vardır ve bunların hepsi stabil durumdadır.

Kalsiyum  Elementi  Doğada Nasıl Bulunur

Kalsiyum elementi yer kabuğunda en çok bulunan üçüncü metal ve beşinci elementtir. Ayrıca kalsiyum elementinin yapısında bulunan tüm bileşenlerin toplamı yer kabuğunun %3.6’lık kısmını oluşturur. Ayrıca kalsiyum elementi hayvan ve bitki yaşamında gerekli olan elementlerden bir tanesidir. Bu nedenle dişlerin, kemikleri, mercanların ve yumurta kabuğunun yapısında bolca bulunur. Deniz suyunun yapısında da %2 oranında kalsiyum elementi bulunur.

Kalsiyum Elementinin Temel Özellikleri Nelerdir

 • Sembolü: Ca
 • Atom No: 20
 • Atom ağırlığı: 40.08
 • Elemet grubu: Toprak alkali metal grubu
 • Doğada BulunuşlarıKatı hal
 • Rengi: Gümüşi beyaz rengi

Kalsiyum Elementi Nasıl Elde Edilir

Genellikle kirecin alüminyum metali ile indirgenmesiyle elde edilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için alçak basınç ve yüksek sıcaklık gereklidir. Bu şart sağlandıktan sonra kalsiyum elementi vakum sayesinde diğer maddelerden ayrışıp saflaştırılır. Endüstride kalsiyum elementi bir karbonat, eritilmiş kalsiyum klorür ve cevherin hidroklarit asit ile iyileştirilmesi ile meydana getirilir. Bu işlem elektroliz diye adlandırılır. Elektroliz işleminde grafit kap anot, erimiş kalsiyum klorüre batırılmış demir çubuk da katot görevini yapar. Metalik kalsiyum elementi de katot etrafında toplanır.

]]>
Kanda Kalsiyum Düşüklüğü https://www.kalsiyum.org/kanda-kalsiyum-dusuklugu.html Fri, 09 Nov 2018 19:21:05 +0000 Kanda Kalsiyum Düşüklüğü, Kalsiyum vücut bütünlüğü için oldukça önemlidir. Kalsiyum besinlerden sentezlenerek kana karışır. Başta diş, tırnak ve kemik iskelet sistemimizin oluşumu olmak üzere, diğer vücut sisteml Kanda Kalsiyum Düşüklüğü, Kalsiyum vücut bütünlüğü için oldukça önemlidir. Kalsiyum besinlerden sentezlenerek kana karışır. Başta diş, tırnak ve kemik iskelet sistemimizin oluşumu olmak üzere, diğer vücut sistemlerinin düzenli ve organize bir şekilde çalışmasında önemli rol üstlenir. Kanda kalsiyum düşüklüğü (hipokalsemi) normal seviyelere olan 8,5 ile 10,5 mg/dl'nin altına düşmesidir. Bu durum bebeklerde daha da aşağılarda görülebilir.

Kanda bulunan kalsiyumun ayarlanmasında böbreklerin önemli bir görevi vardır. Kalsiyum kana karıştıktan sonra troid bezinin arkasında bulunan dört paratroid bezinden paratroid hormonu salgılanır. Bu hormonlar böbreklerden süzülen kalsiyumun geri alınmasını sağlar. Böylece hormonlar kalsiyumun bağırsaklarda emilimini sağlayarak kemiklerde tutunmasını sağlar. Hormon salgılanmasının yeterli olmadığı durumlarda kalsiyum düşüklüğünden bahsedilir.

Kanda Kalsiyum Düşüklüğünün Belirtileri 

Çocuklarda normal boy uzamaması ve zayıflama, yeni gelişen kemiklerde osteomalazi adı verilen kemik mineral bozukluğu, yetişkinlerde;kaslarda kasılma ve spazm sıklığının artması, hafıza kaybı, el ve ayaklarda uyuşma, beyin fonksiyonlarından kaynaklanan karıncalanma, bilinç karışıklığı, baş dönmesi, mide bulantısı, nöbet başlaması, depresyon, anksiyete ve kas titremeleri hipokalsemi belirtileridir.

Kalpte bozuk ritm, göğüs ağrısı, kalp yetmezliği, tansiyon düşüklüğü, nefes alamama, baygınlık meydana gelir. Ayrıca kalsiyum düşüklüğünde gözlerde katarakt ve görme ile ilgili diğer sorunlar ortaya çıkabilir. Ciltte pullanmak ve kuruma, tırnaklarda sertleşme ve kendiliğinden kırılma, saçlarda matlaşma, çatallaşma, kırılganlık ve dökülme; dişlerde anormal sararma, erken çürüme ve çarpık dişler yine kalsiyum düşüklüğünün habercisi olabilir.

Kalsiyum düşüklüğü nasıl giderilir

Bulguların %50'sinden fazlası kişide varsa yukarıda da belirtildiği gibi paratroid hormonlarının salgılanmasında çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor ise kesinlikle hekiminize başvurunuz, çünkü besinlerin etkisi olmayabilir.  Diğer durumlar için öncelikle kendinizin durumu atlatmak için çözümler bulması işe yarayabilir. 

Bunun için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Süt ve süt ürünleri bu konuda size yardımcı olabilir. Yetişkin bir insana günlük 10 gr. kalsiyum yetebilir. 100 gr. tereyağı yada kaşar peynirinde 13 gram kalsiyum bulunur. Günlük alabileceğiniz bu besinlerin yanında gün aşırı diğer besinlerden de kalsiyum alabilirsiniz. Örneğin üzüm pekmezi de bu konuda oldukça iyidir. Et, balık ve diğer deniz ürünleri, kuru yemişler, tavuk yumurta, dondurma, mercimek, pirinç, patates, üzüm ve muz'da yeterince kalsiyum almanıza yardımcı olabilir.
]]>
D Vitamini Kalsiyum https://www.kalsiyum.org/d-vitamini-kalsiyum.html Sat, 10 Nov 2018 12:27:25 +0000 D Vitamini Kalsiyum, vücudumuzdaki kemikler açısından önemlidir. D vitamininin görevi; besinler yoluyla alınan kalsiyum ile fosforun işlenmesidir. D vitamini kalsiyum ve fosfatı kontrol eder. D vitamini eksikliğinde vücuttan g D Vitamini Kalsiyum, vücudumuzdaki kemikler açısından önemlidir. D vitamininin görevi; besinler yoluyla alınan kalsiyum ile fosforun işlenmesidir. D vitamini kalsiyum ve fosfatı kontrol eder. D vitamini eksikliğinde vücuttan gereksiz bir şekilde kalsiyum atımı olur. Kalsiyum ve D vitamini  eksikliğinde kemiklerimiz güçsüzleşmektedir. D vitamini eksikliğinde kemik ağrıları olur ve kaslar zayıflar. Kalsiyum eksikliğinde de kemikler zayıflar ve yoğunlukları azalır. D vitamininin, son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, kişileri kalp hastalıklarından koruduğu ortaya çıkmıştır. Kalsiyum eksikliğinin, kalp atışlarında düzensizliğe yol açtığı ortaya çıkmıştır. 

Kalsiyum, kemik ve dişlerimiz için çok önemli bir mineraldir. Kalsiyumun bir kısmını vücut emer. Bir kısmını da dışarı atar. D vitamini eksikliği durumunda, kalsiyumun emilimi azalmaktadır. Bunun tam tersi olarak vücuttaki D vitamini oranı yeterli ise kalsiyumun emilimi gerekli düzeyde gerçekleşmektedir. D vitamini bağırsaklardan kalsiyum ve fosforun emilimini kolaylaştırır. D vitamini kalsiyum gibi kemik yapısını doğrudan etkilemektedir.

Günde 15 dakika vücudun güneş görmesiyle vücut, D vitamini ihtiyacını gidermektedir. Çünkü, D vitamini içeren gıdalar az sayıda bulunmaktadır. Kalsiyum ise özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler ile süt ürünlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Hamilelikte, çocukluk döneminde, yaşlılık döneminde vücudumuzun D vitamini ve kalsiyum ihtiyacı en üst seviyelerdedir. Hamilelikte, bebek ve anne sağlığı ve gelişiminde önemli rol oynar. Çocuklukta çocukların kemik ve diş gelişiminde çok etkilidir. Yaşlılıkta ise genellikle kemik erimesi, sık karşılaşılan bir durumdur. Direk etkili sebep, daha erken yaşlarda kalsiyumun vücutta depolanmamış olmasıdır. Orta yaşlarda sebze tüketimi, süt ve yoğurt tüketimi ihmal edilmemelidir. D vitamini açısından; yaşlıların ve bebeklerin özellikle güneşte dolaştırılmaları önem teşkil etmektedir. Özellikle,Kemik gelişimimiz ve diş sağlığımız için bu mineral ve vitamini yeterince tüketmeye çalışmalıyız. Bunların haricinde, D vitamini ve kalsiyum insan vücudundaki bir çok sistemi de direk etkileyebilmektedir.

D Vitamini Ve Kalsiyum İçeren Gıdalar;
 • Balık
 • Soya ürünleri
 • Süt ve süt ürünleri
 • Yumurta
 • Patates
 • Tereyağı
 • Peynir olarak sıralanabilir.
]]>
Dereotu Kalsiyum https://www.kalsiyum.org/dereotu-kalsiyum.html Sat, 10 Nov 2018 22:21:48 +0000 Dereotu Kalsiyum, Kalsiyum vücutta var olan kemiklerin erimesine karşı koruyucu özelliktedir. Kemiklerde oluşabilecek bir vitamin, mineral kaybına engel olur. Kemik hastalıklarına yakalanma tehlikesini yok etmeye yardımcıdır. Hem y Dereotu Kalsiyum, Kalsiyum vücutta var olan kemiklerin erimesine karşı koruyucu özelliktedir. Kemiklerde oluşabilecek bir vitamin, mineral kaybına engel olur. Kemik hastalıklarına yakalanma tehlikesini yok etmeye yardımcıdır. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kemiklerin güçlülüğünü korumasını, sağlıklı bir iskelet yapısı için ihtiyaç duyulan kalsiyum ve başka mineralleri temin eder. Yaş faktöründen dolayı ortaya çıkan kemik erimesi ve kemik zayıflaması problemlerini de ortadan kaldırır.

Dereotu kalsiyum genel olarak, dereotu tohumlarında, son derece fazla bulunmaktadır. Bundan ötürü, çocukların gelişiminde ya da, yetişkin insanlarda alışkanlık yaparak tüketilmesi, kemik sağlığı bakımından son derece önemlidir. Aynı zamanda düşük bir kaloriye sahip olması sebebiyle, diyet yapanlar için listede ilk sırada yer alan besinlerden birisidir.

Dereotu Kalsiyumun Diş İçin Yararları

Dereotu kalsiyum, ağız ve diş sağlığı içinde son derece önemlidir. Sabahları ya da, soğan sarımsak yenildiği zaman kokuyu bastırmaktadır. Çiğnenerek de tüketilmesi tavsiye edilen dereotu ya da  dereotunun tohumları, ağır ve kötü nefes kokusunu gidermeye yardımcı olur.  Dereotu yaprakları içerisinde yer alan yağlarda, bakteri ve mikrop öldürücü, antioksidanlar ve dezenfektanlar bulunmaktadır. Bu özellikleri taşımasından dolayı, ağız içinde bulunan mikropları ortadan kaldırmaya yardımcı eder ve alerjik problemleri yok eder.

Dereotu Kalsiyumun Diğer Yararları

Dereotu kalsiyumu, içerik bakımından son derece zengin olan, adeta bir mineral ve vitamin deposudur. Kalsiyumun dışında, içinde demir, manganez, magnezyum mineralleri yer alırken,  A ve C vitaminleri bakımından da son derece yararlıdır. Bu yüzden bağışıklılığı güçlendirirken, vücut direncini de arttırmaktadır.
]]>
Hamilelikte Kalsiyum https://www.kalsiyum.org/hamilelikte-kalsiyum.html Sun, 11 Nov 2018 08:12:19 +0000 Hamilelikte kalsiyum, kalsiyum herkes için önemli bir mineraldir. Özellikle bazı dönemlerde cinsiyete bağlı olarak kalsiyuma daha fazla ihtiyaç duyulur. Kadınlar içinde kalsiyum alımının önemli olduğu üç dönemden birisi hamil Hamilelikte kalsiyum, kalsiyum herkes için önemli bir mineraldir. Özellikle bazı dönemlerde cinsiyete bağlı olarak kalsiyuma daha fazla ihtiyaç duyulur. Kadınlar içinde kalsiyum alımının önemli olduğu üç dönemden birisi hamilelik sürecidir. Hamilelikte kalsiyum alımı yetersiz olduğu zaman bebeğin kalsiyum ihtiyacı karşılanır. Çünkü annenin kemiklerinde depo edilmiş kalsiyum bebeğin ihtiyaçları için kullanılır. Burada anne risk altında kalır. Yeteri kadar kalsiyum almayan anne adayında önce kaslarda spazmlar başlar, ileride aşırı kemik erimesi sorunuyla karşılaşılır. Hamilelikte kalsiyum alım miktarı günlük 1200 mlg olarak belirlenmiştir. Bu nedenle anne adayının her gün bu oranı karşılayacak kadar kalsiyum alması kendisi için önemlidir. Kalsiyum vücutta kemik ve diş sağlığında ihtiyaç olan temel mineraldir. Kas dokularının kasılmasında, kan pıhtılaşmasında bile kalsiyumun etkisi vardır.

Hamilelikte kalsiyum alımının yeterli olması bebeğin diş gelişiminde, iskelet sisteminin gelişiminde önemlidir. Anne adayı ihtiyacın karşılanması için her gün beslenmesini en az bir bardak sütle desteklemelidir. Sütün yerine yoğurt, peynir gibi kalsiyum içeren gıdalarda tüketilebilir. Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı en fazla son üç aylık dönemde olur. Çünkü bebeğin diş ve iskelet sistemi bu dönemde daha hızlı gelişmeye başlar. Bu süreçte kadının aldığı kalsiyum emzirme döneminde süt yapımı için kullanılmak üzere kemiklerde depo edilir.

Hamilelikte kalsiyum eksikliği dengeli beslenmekle aşılabilir

Hamilelikte özellikle son aylarda etkisini gösteren bacak kasılmalarının kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı söylenebilir. Bunun tedavisinde uzmanlar kalsiyum içeren ilaçları sıkça kullanır. Ortak görüşe göre kasılmaların genellikle kalsiyum eksikliği bulunan anne adaylarında yoğunlaştığı kabul edilir. Yeterince güneş ışığı alamayan, beslenmede D vitaminine ve kalsiyuma fazla yer vermeyen anne adaylarında kanda kalsiyum düşüklüğü ve buna bağlı olarak istemsiz kasılmalar meydana gelebilir. Günümüzde anne adaylarının hamilelikte kalsiyum alımında bilinçlenmesiyle böyle sorunlar daha az yaşanmaya başlamıştır. Çünkü dengeli beslenen anne adayları kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan bu sorunlarla karşılaşmaz.

Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı nasıl karşılanır

Süt en önemli kalsiyum kaynağıdır. Ancak süt intoleransı olan anne adayları yani süt içemeyenler de kalsiyumu yeterince alabilirler. Süt yerine diğer süt ürünlerini yani ayran, peynir, yoğurt, dondurma, muhallebi gibi besinleri tüketebilirler. Bunlarda günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayabilir. Ayrıca günümüzde yaygın olarak satışı yapılan laktazlı süt tüketimi de yapılabilir. Az yağlı light süt içilebilir. Bunun içindeki kalsiyum oranı da normal sütle aynıdır. Ancak hem süt, hem de süt ürünlerini yeterince alamayan anne adaylarına kalsiyum takviyesi yapılmalıdır.

Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı bebeğin diş ve kemik gelişiminin başladığı ikinci üç aylık döneminden itibaren artar ve emzirme döneminin sonuna kadar kalsiyum alımına devam edilmelidir. Süt ve süt ürünleri yanında kalsiyum içeren kuru baklagiller, ıspanak, brokoli, badem, susam, somon balığı, lahana, turunçgiller, susam gibi besinlerde tüketilmelidir. Bunların miktarı ilerleyen aylarda arttırılarak, anne adayının kemik depolarındaki kalsiyum korunmalı, bebeğin ihtiyacı bu şekilde beslenmeyle karşılanmalıdır.
]]>
Kalsiyum Minerali https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-minerali.html Sun, 11 Nov 2018 23:43:24 +0000 Kalsiyum Minerali, Kalsiyum, canlılar için oldukça önemli mineraller arasında yer alır. Toprak alkali metaller grubundandır.  Kalsiyum Latince "calx" kireç anlamındaki kelimeden gelmektedir. Tüm canlılarda olduğu gibi insan Kalsiyum Minerali, Kalsiyum, canlılar için oldukça önemli mineraller arasında yer alır. Toprak alkali metaller grubundandır.  Kalsiyum Latince "calx" kireç anlamındaki kelimeden gelmektedir. Tüm canlılarda olduğu gibi insan vücudu için de çok önemli bir mineraldir. Kalsiyum minerali özellikle kemik ve dişler için çok önemlidir. 

Kalsiyum minerali, vücuda besinler yoluyla girmektedir. Kalsiyum mineralinin bağırsaklarda emilimi tek başına olmamaktadır. Bu sebeple kalsiyum minerali yağlar, fosfor, C ve D vitaminleri gibi maddelerden birine bağlanarak birlikte bağırsaklarda emilimi olmaktadır. Süt ve süt ürünleri, fındık, tahıllar, balık, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, maydanoz ve baklagillerde bulunur. Ancak ıspanak kalsiyum mineralinin vücutta emilimini engeller. Alkol almak da kalsiyumun vücutta emilimini engeller.

Kalsiyum Mineralinin Faydaları

Vücutta bulunan kalsiyum en çok kemiklerde bulunur. Özellikle kemik ve dişlerin yapısının çoğunluğunu oluşturur. Büyüme çağındaki çocukların kemikleri ve dişleri için fazlaca ihtiyacı vardır. Kalsiyum vücutta kan basıncının normal düzeyde olmasını sağlar. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Kasların kasılmasını sağlar; özellikle kalp kaslarının sağlığı için hayati önem taşır. Sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Hücrelerin iyi çalışmasını sağlar.

Vücut bazı durumlarda daha fazla kalsiyum mineraline ihtiyaç duymaktadır. Hamilelik döneminde, kemik erimesi hastalığında, büyüme çağındaki çocuklarda, yüksek tansiyonda, kalp hastalıklarında fazla ihtiyaç duyulur. Yapılan araştırmalarda kalsiyum mineralinin kolon kanserine karşı etkili olduğu görülmüştür.

Vücutta Kalsiyum Mineralinin Eksikliği

Vücutta kalsiyum mineralinin eksikliğinde başta kemikler ve dişler zarar görür. Kemiklerde yumuşama ve yamulma oluşur. Çocuklarda gelişim geriliği ve raşitizm ortaya çıkar. Kemiklerde kolay kırılmalar olur. Osteoporoz ve osteomalazi rahatsızlıkları görülür. Dişlerde hızlı çürükler oluşur. Kaslarda kramp ve kasılma sorunları meydana gelir.
]]>
1 Bardak Sütte Ne Kadar Kalsiyum Var https://www.kalsiyum.org/1-bardak-sutte-ne-kadar-kalsiyum-var.html Mon, 12 Nov 2018 03:37:52 +0000 1 Bardak Sütte Ne Kadar Kalsiyum Var, Genel olarak kalsiyum denince insanın aklına süt ve süt ürünleri gelmektedir. Çocuklar, hamileler ve yaşlılar kalsiyuma en çok ihtiyacı olan kişilerdir. İnsan hayatı devam ettiğ 1 Bardak Sütte Ne Kadar Kalsiyum Var, Genel olarak kalsiyum denince insanın aklına süt ve süt ürünleri gelmektedir. Çocuklar, hamileler ve yaşlılar kalsiyuma en çok ihtiyacı olan kişilerdir. 

İnsan hayatı devam ettiği sürede vücutta oluşan yıkım ve yapım olayları devam etmektedir. Bu döngü insanlarda otuzlu yaşlarda yapım, otuzlu yaşların sonunda ise yıkım olarak devam eder. Bu döngüde  insanların en çok ihtiyaç duydukları kalsiyum çok önemli bir yere sahiptir. Kalsiyum sadece sağlam vücutlar için gerekli bir mineral değildir. Uzmanlar kan basıncının dengede kalabilmesi için de kalsiyum oranı yüksek besinler tercih edilmesi gerektiğini iletmiştir. Kalsiyum oranı yüksek besinler listesinin en başında süt ve süt ürünleri yer almaktadır. 

Kalsiyum kaybı kadınlarda erkeklere oranla  daha hızlı bir şekilde olmaktadır. 70 yaş gurubu bir kadında 20 yaşındaki kadına oranda vücudundaki kalsiyum oranı yüzde 55'e kadar düştüğü tespit edilmiştir. Bu oran erkeklerde yüzde 80 civarında seyretmektedir. Hangi yaş grubunda ve ne ölçüde kalsiyuma ihtiyaç olduğunun rakamsal bir değeri yoktur.

Ne yapmalı 

Daha sağlıklı bir yaşlılık süresi geçirmek için  yapılması gereken özellikle kadınların günlük olarak 1 bardak sabah 1 bardak gece olmak üzere mutlaka az yağlı süt içmesi gereklidir.

 • Bir bardak sütte yaklaşık olarak 250 mg kalsiyum bulunmaktadır.
 • Bir bardak yoğurtta yaklaşık olarak 250 mg kalsiyum bulunmaktadır.
 • Bir porsiyon peynirde yaklaşık olarak 100 mg kalsiyum bulunmaktadır.

Özellikle kahvaltıda düzenli olarak süt ve peynir tüketiyorsanız vücudunuz kalsiyum açısından bir sorun  yaşamayacaktır.
]]>
Demir Ve Kalsiyum https://www.kalsiyum.org/demir-ve-kalsiyum.html Mon, 12 Nov 2018 07:28:54 +0000 Demir Ve Kalsiyum, Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli iki mineraldir. Kalsiyum vücuttaki kemiklerin yapısını oluşturmaktadır. Demir ise kırmızı kan hücrelerindeki oksijeni taşırlar. Demir minerali aynı zamanda vücudun enfe Demir Ve Kalsiyum, Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli iki mineraldir. Kalsiyum vücuttaki kemiklerin yapısını oluşturmaktadır. Demir ise kırmızı kan hücrelerindeki oksijeni taşırlar. Demir minerali aynı zamanda vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar. Bunun yanı sıra kalsiyum içeren gıdalar demir emilimini azaltmaktadır. Bazı durumlarda demir alımı yeterli olsa da, eğer demir emilimi yeterli değilse vücutta demir eksikliği oluşabilir. 

Vücutta Bulunması Gereken Kalsiyum 

Kalsiyum vücutta genellikle diş ve kemiklerde bulunur. Ortalama kilosu olan bir kişinin vücudunda 1.2 kg civarında kalsiyum bulunur. Yetişkin bir kişinin günlük alması gereken kalsiyum miktarı günde 1000 mg şeklindedir. Bu miktar gebelik, yaşlılık menopoz gibi özel durumlarda değişiklik gösterebilir. Bu miktarı çeşitli besinlerle almak mümkündür. Bu besinler süt ve süt ürünleri olduğu kadar, yeşil sebzeler ve kuru baklagillerdir.

Vücutta Bulunması Gereken Demir 

Vücutta bulunması gereken demir miktarı 5 g'dır. Bu miktarın çoğu hemoglobinin yapısında, diğer miktarı ise ferritin ve hemosiderin formunda depolanır. Yetişkin bir kişinin günlük alması gereken demir miktarı erkekler için 10 mg kadınlar için ise 18 mg'dir. Demir daha çok etlerde bulunmasına rağmen aynı zamanda kuru meyvelerde, kuru baklagillerde, yumurta ve pekmezde de bulunur.

Demir Ve Kalsiyum Görevleri

Kalsiyumun en önemli görevi kemiklerin yapısını oluşturması olmasının yanı sıra kasların kasılmasını sağlamaktadır. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan kalsiyum aynı zamanda sinirsel uyarıların iletilmesini de sağlar. Demirin en önemli görevi kırmızı kan hücrelerindeki oksijeni taşımak olmasının yanı sıra bağışıklık sistemindeki enzimlerinde bir parçası olarak vücuttan ilaç ve diğer atıkların dışarı atılmasına yardım eder.


 
 


]]>
Kalsiyum Bulunan Besinler https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-bulunan-besinler.html Mon, 12 Nov 2018 14:09:37 +0000 Kalsiyum bulunan besinler, Güçlü kemikler ve dişler için her gün belirli oranlarda kalsiyum almalıyız. Özellikle kemik sağlığı açısından en önemli mineral kalsiyumdur. Yeterli ve düzenli kalsiyum alındığında çocukların Kalsiyum bulunan besinler, Güçlü kemikler ve dişler için her gün belirli oranlarda kalsiyum almalıyız. Özellikle kemik sağlığı açısından en önemli mineral kalsiyumdur. Yeterli ve düzenli kalsiyum alındığında çocukların sağlam iskelet yapısına sahip olmasının yanında yetişkinlerde de yaşa bağlı kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. 

Kalsiyum bulunan besinler tüketerek, vücudun gerekli olan kalsiyum ihtiyacı karşılanmaktadır. Kalsiyum kemik sağlının yanında kalp atışlarının düzenler, vücuda enerji verir, eklemleri yapılandırır, doku ve hücrelerin canlılığını sağlar. Ayrıca kanserden korunmak için düzenli olarak kalsiyum içeren besinler tüketmeliyiz. Kalsiyum eksikliğinde ise, kalp çarpıntısı, diş çürükleri, uyku sorunları, kemik erimesi, kas ağrıları ve tırnaklarda kırılma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. 

Kalsiyum en çok süt ürünlerinde ve koyu renk yapraklı bitkilerde bulunmaktadır. Bunun yanında kalsiyum fazla alındığında böbrek taşı riskini arttırdığı yönünde araştırmalar bulunmaktadır.

Kalsiyum bulunan besinler: 
 • Pekmez 
 • Süt ürünleri
 • Roka
 • Soya sütü
 • Peynir çeşitleri
 • Yumurta
 • Tavuk
 • Yoğurt
 • İncir
 • Badem
 • Karalahana
 • Tere
 • Portakal
 • Balık
 • Bamya
 • Kuru fasulye
 • Susam
 • Kuşkonmaz
 • Yer fıstığı
 • Ispanak
 • Karides
 • Sarımsak
 • Soya fasulyesi
 • Barbunya
Yetişkin bir insanın günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg'dır.  Bu kalsiyum miktarı, yaşa göre ve ilerleyen yaşlarda cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Bu listede bulunan bazı besinlerin sık tüketilmesi, kişinin sağlık koşullarına göre uygun olmayabilir. Size uygun beslenme programı için bir uzmana danışılmalıdır.
]]>
Kalsiyum Asetat Formülü https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-asetat-formulu.html Mon, 12 Nov 2018 23:47:36 +0000 Kalsiyum Asetat Formülü, Bilimin ilerlemesi ve gelişmesi için sadece bir bilim dalına bağlı değildir. Bir bilim dalındaki gelişme diğer bilim dalında ilerlemeye yardımcı olabilir.Bu bilim dallarından biri de kimyadır. Kimyada Kalsiyum Asetat Formülü, Bilimin ilerlemesi ve gelişmesi için sadece bir bilim dalına bağlı değildir. Bir bilim dalındaki gelişme diğer bilim dalında ilerlemeye yardımcı olabilir.Bu bilim dallarından biri de kimyadır. Kimyada birçok element bulunmaktadır. Bu elementlerden biride kalsiyum asetattır. Kalsiyum asetat bir diğer adı ile asetik asitin kalsiyum tuzudur. Eski bir ismi ise kirecin asetatıdır. 

Kalsiyum asetatın formülü ise Ca (C2H3O2)2 ile ifade edilebilir. Susuz hali ise higroskopiktir. Kalsiyum asetatın cas numarası 62-54-4 dür. Molekül ağırlığı ise  GR/MOL dür. Erime noktası buzun erime noktasına göre oldukça yüksektir. Buz 0 derecede erir iken kalsiyum asetat 160 derecede erimektedir. Suda ki çözünürlüğü ise azdır. Fiziksel görünümü kristal olmakla beraber renkleri ise beyaza yakın ya da renksiz olabilirler. Etrafa hiçbir koku yaymamaktadır. Yani kokusuzdurlar. Vücuda temas halinde bol su ile yıkanmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Saklanma koşulları ise kuru ve güneş almayan ortamlar tercih edilmelidir. Kalsiyum asetat aynı zamanda gıda koruyucudur. Son olarak da kalsiyum asetatın fiyatı ise kilogramı 40 liradır.
]]>
Kalsiyum Takviyesi https://www.kalsiyum.org/kalsiyum-takviyesi.html Tue, 13 Nov 2018 23:18:33 +0000 Kalsiyum Takviyesi, Vücudumuz için gerekli olan kalsiyumu çeşitli besinlerden elde ederiz. Bu besinlerden en önemlisi hayvansal olan, kırmızı et, beyaz et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleridir. Bazen kalsiyum ihtiyacını Kalsiyum Takviyesi, Vücudumuz için gerekli olan kalsiyumu çeşitli besinlerden elde ederiz. Bu besinlerden en önemlisi hayvansal olan, kırmızı et, beyaz et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleridir. Bazen kalsiyum ihtiyacını karşılamak için gerekli besinleri alamayabiliriz bu durumda kalsiyum takviyesi kullanılabilir. Kalsiyumun büyüme çağında olan çocuklar için önemi oldukça büyüktür. Kalsiyumdan yoksun büyüyen çocuklarda gelişim bozuklukları, kemik sorunları, diş sorunları ortaya çıkar. Bebeklere verilen anne sütü bu nedenle çok önemlidir. 

Bilinçsiz kalsiyum takviyesi kullanımı kalsiyumun aşırı birikmesine ve yükselmesine neden olur. Bu yükseklik hipertansiyon, kabızlık, mide hastalıkları, osteoporoz hızlanması ve böbrek taşı gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Piyasa da satılan kalsiyum haplarının ne kadar sağlıklı olup olmadığı ile ilgili birçok kirli bilgi bulunmaktadır. 

Hangi durumlarda kalsiyum takviyesi alınmalıdır

Normal yetişkinlerde kalsiyum ihtiyacı günlük doz 10 gr. civarındadır. Kalsiyum desteğinin diğer besinlerden de aldığı düşünülürse dışarıdan alınan kalsiyumun 5-6 gr.'lık kalsiyum glisinat veya kalsiyum sitrat olmasında fayda vardır. Tabletler gün içinde iki parça halinde alınması iyi olur. Tek doz halinde alınacaksa aç karna akşam alınması faydalıdır.

Günlük almak istediğiniz kalsiyum takviyesi yüksek olacaksa D vitamini ve K2 vitamini almanızda yarar vardır. Aksi durumda yüksek kalsiyum kalp damarlarında birikerek tıkanıklığa neden olabilir. Kalsiyumun bağırsaklardan emilerek kemiklere geçmesi için D vitaminine ihtiyacının olduğunu bilmelisiniz. Kalsiyum takviyesi diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden alırken yanında başka ilaçlar kullanmayınız.

Piyasada bulunan kalsiyum takviyeleri nelerdir

Gökkuşağı ışık kalsiyum sitrat mini tablet: 800 mg. olup, kalsiyum sitrat içerir. İçeriğinde D3 vitamini, spirolina ve at kuyruğu bulunur. Vücut iskelet sistemi ve diş oluşumunda etkilidir. Sinir sistemini destekler, osteoporoz ve diğer kemik hastalıkların oluşumunu geciktirir. Mini tabletler halinde üretildiğinde yutması kolaydır. Bu tabletler yurt dışı kaynaklıdır. İthalatçı firma Gökkuşağı'dır. Ortalama fiyat 50 tl.

Bluebonnet Kalsiyum Sitrak Magnezyum ve Vitamin D3: Kalsiyum ve D vitaminin eşsiz uyumunu birlikte sunan bu ürün eksilen kalsiyum için birebirdir. Kalsiyum ile birlikte magnezyumu da içeriğinde bulunduran ürün D3 vitamini ile kompakt hale getirilerek daha işe yarar hale getirilmiştir. İçeriğinde bulunan üç mineral sağlık kalitenizi artırmak ve en uygun tansiyon seviyesine sizi ulaştırmak için gereklidir. Bir tabletinde 10 gr. kalsiyum, 4 gr. magnezyum ve 8 gr. D3 vitamini bulunur. Ortalama fiyat 100 tl.
]]>