Demir ve Kalsiyum Görevleri
23 Temmuz 2024

Demir ve Kalsiyum Görevleri

Demir ve Kalsiyum

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli iki mineral, demir ve kalsiyumdur. Kalsiyum, vücuttaki kemiklerin yapısını oluştururken, demir ise kırmızı kan hücrelerindeki oksijeni taşır. Demir minerali aynı zamanda vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar. Bunun yanı sıra, kalsiyum içeren gıdalar demir emilimini azaltabilir. Bazı durumlarda demir alımı yeterli olsa da, eğer demir emilimi yeterli değilse vücutta demir eksikliği oluşabilir.

Vücutta Bulunması Gereken Kalsiyum

Kalsiyum, vücutta genellikle diş ve kemiklerde bulunur. Ortalama kilosu olan bir kişinin vücudunda yaklaşık 1.2 kg kalsiyum bulunur. Yetişkin bir kişinin günlük alması gereken kalsiyum miktarı yaklaşık 1000 mg'dir. Bu miktar, gebelik, yaşlılık ve menopoz gibi özel durumlarda değişiklik gösterebilir. Kalsiyumu çeşitli besinlerle almak mümkündür. Bu besinler arasında süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler ve kuru baklagiller bulunur.

Vücutta Bulunması Gereken Demir

Vücutta bulunması gereken demir miktarı yaklaşık 5 gramdır. Bu miktarın çoğu hemoglobinin yapısında, geri kalan kısmı ise ferritin ve hemosiderin formunda depolanır. Yetişkin bir erkeğin günlük alması gereken demir miktarı yaklaşık 10 mg iken, kadınlar için bu miktar 18 mg'dir. Demir, daha çok etlerde bulunmasına rağmen aynı zamanda kuru meyveler, kuru baklagiller, yumurta ve pekmezde de bulunur.

Demir ve Kalsiyumun Görevleri

Kalsiyumun en önemli görevi, kemiklerin yapısını oluşturmanın yanı sıra, kasların kasılmasını sağlamaktır. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan kalsiyum, sinirsel uyarıların iletilmesini de sağlar. Demirin en önemli görevi, kırmızı kan hücrelerindeki oksijeni taşımak olup, bağışıklık sistemindeki enzimlerin bir parçası olarak vücuttan ilaç ve diğer atıkların dışarı atılmasına yardımcı olur.

Demir ve Kalsiyumun Etkileşimi

Demir ve kalsiyumun birlikte alınması, demir emilimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, bu minerallerin alınma zamanlarının ayrı tutulması önerilir. Örneğin, demir takviyelerinin kalsiyum açısından zengin gıdalarla birlikte alınmaması, demir emilimini artırabilir.

Demir ve Kalsiyum İçeren Gıdalar

Demir ve kalsiyum açısından zengin gıdalar şunlardır:

  • Süt ve süt ürünleri (kalsiyum)
  • Yeşil yapraklı sebzeler (kalsiyum)
  • Kuru baklagiller (hem demir hem kalsiyum)
  • Kırmızı et (demir)
  • Kuru meyveler (demir)
  • Yumurta (demir)
  • Pekmez (demir)

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalsiyum ve D Vitamini İlişkisi

Kalsiyum ve D Vitamini İlişkisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Düzeltilmiş Kalsiyum

Düzeltilmiş Kalsiyum

Kalsiyum Klorür Nerelerde Kullanılır?

Kalsiyum Klorür Nerelerde Kullanılır?

Kalsiyum Yüksekliği Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kalsiyum Yüksekliği Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kalsiyum Desteği Kalp Krizine Neden Olur? Mu

Kalsiyum Desteği Kalp Krizine Neden Olur? Mu

Kalsiyum Oksalat Kristali Belirtileri ve Tedavisi

Kalsiyum Oksalat Kristali Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tavuklara Kalsiyum Takviyesi

Tavuklara Kalsiyum Takviyesi