Kalsiyum Taşı Neden Olur?
15 Mayıs 2024

Kalsiyum Taşı Neden Olur?

Kalsiyum Taşı, diğer taşlardan farklı olarak koyu renkte ve daha belirgindir. Kalsiyum almayan kişilerde daha fazla kalsiyum taşı görülmektedir. Kalsiyum alınması kalsiyum taşlarını azalmamakta aksine artırmaktadır. Ayrıca beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak da kişide kalsiyum taşları oluşabilmektedir.


Kişinin yediklerinin dışında bağırsak hücreleri bağırsaktaki toksin maddelerin kana geçişine engel olarak bir duvar oluşturmaktadır. Fakat bazen duvardaki geçirgenlik kişinin kalsiyumu az alması ile artar ve toksinler duvardan içeri sızabilir. Özellikle diyet yapan kişilerde kalsiyum taşları görülmektedir. Bunun yanı sıra böbrek florasında böbrek taşı oluşumunu etkilemektedir.

Kalsiyum Taşı Oluşmaması İçin Besinler

Çilek, domates, çay, kahve, kuru incir, karabiber, kuru yemişlerden fındık, ıspanak, böğürtlen tüketilmemelidir. Kalsiyum taşı oluşmasını istemeyen kişiler bu besinleri aşırı tüketmesi ile kalsiyum taşı oluşmaktadır.

Kalsiyum Taşı Oluştuğunda Neler Yapmalı

Taş küçük ise böbrekler bu taşı atmak isteyecek ve kişi için ağrılı ve sancılı günler başlayacaktır. Kalsiyum taşı veya diğer böbrek taşı düşüren kişilerin ilk yapması gereken şey bol sıvı tüketmesi olacaktır. Böbrek taşları kişide ağrı, bulantı, kusma, idrarda kanama şeklinde belirtiler görülebilir. Çok ağrılı olan böbrek taşları kişiye zor anlar yaşatabilir. Kalsiyum taşını düşürebilmek için kişi idrar yollarını genişletici ilaç kullanarak kalsiyum taşını düşürebilir. Kalsiyum taşı büyük olarak düşmeyecek durumlarda kırılıp veya ameliyat ile alınması gerekmektedir. Böbreklerde taş olduğu zaman mısır püskülü idrar söktürücü özelliği ile kişiyi rahatlatmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalsiyum Emilimi Nedir?

Kalsiyum Emilimi Nedir?

Kanda Kalsiyum Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Kalsiyum Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Doğal Kalsiyum Karbonatın Önemi

Doğal Kalsiyum Karbonatın Önemi

Kalsiyum Bentonit Kullanım Alanları

Kalsiyum Bentonit Kullanım Alanları

Protein ve Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Protein ve Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?