Kalsiyum Nitrat Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
21 Temmuz 2024

Kalsiyum Nitrat Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kalsiyum Nitrat

Kalsiyum nitrat, bir element olmamakla birlikte yaygın olarak kullanılan bir gübre çeşididir. Kalsiyum nitrat, suda çözünmesi kolay olan iki önemli besin maddesine sahip, beyaz renkte ve iri tanecikli bir yapıya sahiptir. Bu bileşim genellikle gübrelerde kullanılır ve bitkiler üzerinde olumlu etkiler gösterir. Her türlü toprak ve iklim koşullarında tüm bitkiler açısından en iyi sonuçları verebilecek bir gübredir.

Nitrat ve kalsiyum birbirleriyle uyum içinde çalışarak toprak üzerinde olumsuz etkiler yaratmaz. Toprak üzerinde tuzluluk oranını artırmazlar. Ayrıca, nitrat azotu kalsiyuma öncelik tanıyarak suda kolay çözünmesi sayesinde toprağın ve bitkinin kalsiyum ihtiyacını karşılar. Kalsiyum, bitkilerin en çok ihtiyaç duyduğu besin grupları arasında yer alır ve bitkinin yapısını oluşturan bir duvar ağı yaratır. Kalsiyum nitrat, aynı zamanda toprağı ıslah etme özelliğine de sahiptir. Bu gübre, toprağın ve bitkinin beslenmesine ek olarak farklı toprak türlerinde bile çeşitli yararlar sağlar.


Kalsiyum nitrat, fidelik tohum taban gübrelemesinde, bitki yetiştirme esnasında çeşitli dönemlerde, sık yağan yağmurlar nedeniyle azalan azotun etkisini artırmak amacıyla, soğuk havalarda büyümeyi ilerletmek ve gelişimine destek olmak amacıyla ve azot eksikliği durumunda hızlı olarak nitrat azotu ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılır. Kalsiyum nitratın farklı uygulama biçimleri mevcuttur:

  • Sulanmış çözeltisi yaprak üzerine uygulanarak
  • Damla damla sulama şeklinde
  • Yağmur sulaması şeklinde
  • Kuru gübre ile elle serpilerek

Kalsiyum nitratın kullanılması, toprağın verimini artırarak daha iyi ürünler sağlanmasında önem arz eder. Kalsiyum eksikliği durumunda bitki kök ve gövdesini geliştiremez. İyi yetişen bir bitkinin hücre duvarlarında yaklaşık %90 kalsiyum bulunur. Bu durumda bitkilerin hastalık ve çeşitli zararlı maddelerin etkilerinden korunması açısından kalsiyum nitrat değerlidir. Kalsiyum nitrat, bitkilerin gelişimi dışında hasat, depolama ve meyvelerin saklanması esnasında da dayanıklı olmasını sağlar. Toprağı tuzlu bırakmaz.

Kalsiyum nitrat ile kükürtlü ya da fosforlu gübrelerin birlikte verilmesi bitki ve toprak açısından zararlıdır. Bu gübre özellikle yağmurlama ya da damla sulama şeklinde bitki üzerine verilecekse kesinlikle tek başına kullanılmalıdır. Kalsiyum nitrat, nem ve rutubetten etkilenen bir gübredir. Bu sebeple bulundurulduğu ortamlara dikkat edilmelidir. Poşetinin ağzı her daim kapalı bir vaziyette tutulmalıdır.

Kalsiyum Nitratın Ekstra Avantajları

Kalsiyum nitrat, bitkilerin kök gelişimini destekler ve hücre duvarlarını güçlendirir. Ayrıca, bitki metabolizmasını hızlandırarak daha dayanıklı ve verimli bitkilerin oluşmasına yardımcı olur. Kalsiyum nitratın suda kolay çözünürlüğü, bitki tarafından hızlı bir şekilde alınmasını sağlar ve bu da bitkinin büyüme hızını artırır.

Kalsiyum nitrat, tarım sektöründe önemli bir yere sahiptir ve bitkilerin sağlıklı gelişimi için vazgeçilmez bir gübredir. Doğru kullanıldığında, hem bitki sağlığını hem de verimliliği artırarak tarımsal üretime önemli katkılar sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Kalsiyum Kanal Blokerleri

Kalsiyum Kanal Blokerleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalsiyum Eksikliği İlaçları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Eksikliği İlaçları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Magnezyum D Vitamini

Kalsiyum Magnezyum D Vitamini

Kalsiyum Emilimi Nedir?

Kalsiyum Emilimi Nedir?

Kalsiyum Mineralinin Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Mineralinin Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Oksit Kullanım Alanları

Kalsiyum Oksit Kullanım Alanları

Güncel

Kalsiyum Elementinin Özellikleri Nelerdir?

Kalsiyum Elementinin Özellikleri Nelerdir?

Güncel

Kalsiyum Görevi Nelerdir?

Kalsiyum Görevi Nelerdir?

Güncel

İyonize Kalsiyum Testi Neden Yapılır?

İyonize Kalsiyum Testi Neden Yapılır?