Kalsiyum Vitamini Eksikliği
15 Mayıs 2024

Kalsiyum Vitamini Eksikliği

Kalsiyum Vitamini, vücut direnci için gerekli olan belirli orana sahip kalsiyum D vitamini olarak değerlendirilmektedir. Yetişkin bir insanın vücut yapısında en az 1 kilo kalsiyum bulunmalıdır. Vücut kapsamındaki kalsiyumun büyük bir kısmı kemik ve dişlerde yer alır. Diğer miktarı ise yumuşak doku ve vücut sıvısında yer almaktadır. Besin maddeleri aracılığıyla alınan kalsiyumun bir kısmı da emilir veya saç derisi, dışkı ve idrar yoluyla atılır. Kalsiyum vitamini, diş ve kemik gelişimine katkı sağlar. Kan pıhtılaşmasına yardımcı olur. Hücre içi sinyallerin iletimini sağlar. Kasların işlemi ve sinir sistemi için son derece önemli bir yere sahiptir. Yaş ilerledikçe kalsiyum vitamini ihtiyacında artış gözlemlenir. Gebelik döneminde bebek bu ihtiyacını anneden karşılar. Emzirme döneminde ise anne sütü içerisinde bulunan kalsiyum vitamini bebeğin vücuduna geçer. Söz konusu bu vitamin açısından zengin besinler; süt ve süt ürünleri, pekmez, badem, fındık, ceviz, soya fasulyesi, bamya, barbunya, mercimek, maydanoz, roka, nane, pırasa ve birçok gıda maddelerinin içerisinde bulunmaktadır.

Kalsiyum vitamini, ince bağırsakta emilimin gerçekleşmesini ve kemik yapısının oluşmasını sağlar. Eğer kemik yapısında bu vitamin eksik ise kemikte yapısal bozukluk ortaya çıkarak kemik erimesi ve ağrı meydana gelir. D vitamini ile bağlantılı olan kalsiyum güneş ışınlarının etkisini de kapsama alanına alır. Bunun yanı sıra D vitamini değeri yüksek besin maddeleriyle de kalsiyum vitamini vücuda alınabilir. Özellikle balık ve yumurta sarısı bu hususta önem teşkil etmektedir.

Kalsiyum vitamini eksikliği

Vücudun gereksinim duyduğu kalsiyum vitamini yetersiz geldiğinde kemik ve diş yapısı hasar görür. Eklem ağrıları, kas krampları, yüksek tansiyon, sinirlilik hali gibi problemler ortaya çıkar. Sağlıklı gelişim göstermeyen kemik ve diş yapısında dökülme, çürüme ve ağrı hissi ortaya çıkar. Bununla birlikte vücut direncini kaybederek olumsuz yönde etkilenir. Hal böyle olunca kan pıhtılaşması da gerekli düzeyde gerçekleşmez. Özellikle ilerleyen yaşlarda bu durumun ortya çıkması vücut iskeletinin dengesini kaybedip sağlığını yitirmesine etken olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalsiyum Görevi Nelerdir?

Kalsiyum Görevi Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Güncel

İdrarda Kalsiyum Nedenleri?

İdrarda Kalsiyum Nedenleri?

Güncel

Kalsiyum Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Kalsiyum Eksikliğine Ne İyi Gelir?