Kalsiyum Sandoz Kullanımı
15 Mayıs 2024

Kalsiyum Sandoz Kullanımı

Kalsiyum sandoz; kalsiyum tedavisinde ve kemik erimesinde genellikle tamamlayıcı olarak verilmektedir. Aynı zamanda yaşlılıkta, bayanlarda menopoz öncesi ve sonrası mineral azalmalarında, gebelikte ve emzirme dönemlerinde, çocukların gelişim döneminde büyümelerine ek, menopoz sırasında yaşanan kemik erimeleri sırasında artan kalsiyum ihtiyaçlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Kalsiyum minerali insan vücudunda en çok bulunan mineral olma özelliğini taşımaktadır. Bu yüzden insan vücudunun kalsiyum ihtiyacı anne karnında iken başlar. Hamilelikte kullanımı oldukça faydalı olup, mutlaka kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doğum sonrası süt yapımında oldukça etkili olduğu için kullanılması tavsiye edilmektedir. Genellikle kalsiyum sandoz tabletler kullanılmaktadır. Bir kişinin günlük olarak alması gereken kalsiyum miktarı kişiye göre değişmekle beraber ortalama tavsiye edilen doz, 800 - 1200 mg aralığını geçmemelidir. Kişi günlük maksimum 1500 mg almalıdır.

Kalsiyum, vücudumuzun %99 kısmı kemiklerde ve dişlerde bulunmaktadır. Vücutta kalsiyum minerali olmadan sağlıklı bir vücut kemik yapısı oluşturmak mümkün değildir. Özellikle çocukların büyüme çağında ve ergenlik döneminde bol miktarda kalsiyuma ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda kalsiyum, kasları onarmada, kanın pıhtılaşmasında, sinir sisteminin düzenli çalışmasında, vücuda enerji vermede, kalp fonksiyonlarının sorunsuz çalışmasında çok önemli görevleri bulunmaktadır. Kalsiyum aynı zamanda D vitaminin vücutta emilimini arttırmaktadır.

Kalsiyum sandoz kullanımı

Günde bir veya iki tablet almak yeterli olacaktır. Tabletler bir bardak su içerisinde çözündürerek içilmelidir. Vücutta kalsiyum eksikliğinin çok fazla olduğu durumlarda dört tablet içilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat bu doktor kontrolünde olmalıdır.

Kalsiyum sandoz tabletlerin içeriği

Kalsiyum sandoz; hoş portakal aroması ile içeriğinde kalsiyum laktat glukonat ve kalsiyum karbonat içermektedir. Ambalajı içerisinde 10 tablet halinde piyasada satılmaktadır.

Kalsiyum sandoz yan etkileri nelerdir?

Kalsiyum sandoz tablet kullanmadan önce en önemli dikkat edilecek konular; İçeriğini oluşturan maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz var ise kullanım sırasında kanda bulunan kalsiyum seviyesinin normal seviyenin üzerine çıkması, şiddetli miktarda idrarda kalsiyum atılımının meydana gelmesi, böbreklerde aşırı kalsiyum birikmesi olması ve aynı zamanda böbrek taşı oluşumu yapmasıdır.

Zehirlenme eşiği; Birkaç ay veya daha uzun bir zaman günlük 2000 mg fazla kullanımı sırasında zehirlenmelere sebebiyet verebilir.

Mide bulantısı, kusma, şişkinlik, kaşıntı, deride döküntü, kabızlık ve ishal durumları görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda hemen kalsiyum sandoz alımını bırakmalı ve doktorunuza başvurmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kanda Kalsiyum Yüksekliği

Kanda Kalsiyum Yüksekliği

Haber Bülteni

Güncel

Kalsiyum Klorür Nerelerde Kullanılır?

Kalsiyum Klorür Nerelerde Kullanılır?

Güncel

Kalsiyum Karbonat Formülü

Kalsiyum Karbonat Formülü