Süt Kalsiyum Süt ve Kalsiyumun Vücuttaki Etkileri Nelerdir?
20 Haziran 2024

Süt Kalsiyum Süt ve Kalsiyumun Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

Süt ve Kalsiyumun Önemi

Bebeklikten yaşlılığa kadar hayatın tüm aşamalarında vücudumuzun kalsiyuma ihtiyacı vardır. Süt ve kalsiyum ayrılmaz bir ikilidir. Süt denilince ilk akla gelen besin maddesi kalsiyumdur. Hücrelerin yok olmasından yapım sürecine kadar her aşamada kalsiyuma ihtiyaç duyulur. İnsanların gençlik dönemi otuz yaşına kadar sürer. Bu döneme kadar kalsiyumun hücre yapımı için kullanım oranı yüksektir.

Kalsiyum, kemik oluşumunda en önemli besindir. Kemik oluşum süreci gençlik çağlarında tamamlandığından, ilerleyen yaşlarda kemiklerde biriken kalsiyum, kemiklerin daha kırılgan olmasına neden olabilir. Bu yaşlardan sonra daha çok yıkım için kalsiyum gerekir. Bu nedenle özellikle yaşlı kimselerin kalsiyum değeri yüksek süt ve süt ürünlerini tüketmek konusunda daha dikkatli olmaları tavsiye edilir.

Süt ve Kalsiyumun Vücuttaki Etkileri

Doğada en sağlıklı kalsiyum, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Dışarıdan aldığımız kalsiyuma, vücut sistemlerimizin hemen hepsinde ve kanda çözünmüş bir şekilde rastlarız. Kaslarımızın kasılmasında, refleks geliştirmede, kemik ve kasların organize bir şekilde çalışmasında ve dişlerin oluşumunda önemli görevler üstlenen hayati bir mineraldir. Yaş gruplarına göre herkesin günlük belli bir oranda kalsiyuma ihtiyacı vardır.

Kalsiyum ihtiyacı; anne karnında bebek gelişirken, anne sütü oluşurken ve anne tarafından bebek emzirilirken daha da artar. Ayrıca, kadınlarda menopoz döneminde hekim tarafından belirlenen kalsiyum miktarının alınmasının önemi büyüktür. Vücuttaki kalsiyumun %99'u diş ve kemiklerde bulunur. Kalsiyum, kaslarda enerji üretimi, kasların gerginliği, kasların irileşmesi, sinir sisteminin düzenli çalışması, kalbin sağlıklı çalışması gibi birçok işin yapılmasında görevlidir.

Kalsiyum İçeren Diğer Besinler ve Genel Bilgiler

Hayvansal ürünlerden kaşar peyniri, beyaz peynir, çökelek, süt, yoğurt, yumurta, balık ve tereyağı, kalsiyum yoğunluğu en yüksek besinlerdir. Bu besinler içinde tereyağının kalsiyum değeri 100 gramında 13 gramla ilk sırada yer alır, ikinci sırada kaşar peyniri bulunur. Pekmez, fındık, fıstık, badem ve keçiboynuzu gibi besinler yoğun miktarda kalsiyum içerir.

Günlük kalsiyum ihtiyacı bebeklerde günlük değişkenlik gösterirken, çocuklarda 5 gram, yetişkinlerde 10 gram, gebelikte 15 gram olarak hesaplanır. Yaşlı kişilerin kalsiyum ihtiyacı hekim tavsiyesine göre hesap edilir.

  • Kalsiyum, kemik ve diş sağlığı için hayati öneme sahiptir.
  • Kas fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar.
  • Sinir sistemine destek olur.
  • Kalp sağlığını korur.

Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yeterli kalsiyum alımı, ileri yaşlarda kemik sağlığının korunması açısından son derece önemlidir. Beslenme düzenine süt ve süt ürünlerini dahil etmek, kalsiyum ihtiyacını karşılamada büyük rol oynar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalsiyum ve D Vitamini İlişkisi

Kalsiyum ve D Vitamini İlişkisi

Kalsiyum Atom Numarası Nedir?

Kalsiyum Atom Numarası Nedir?

Kalsiyum Sülfatın Kullanım Alanları

Kalsiyum Sülfatın Kullanım Alanları

Kalsiyum Efervesan Özellikleri

Kalsiyum Efervesan Özellikleri

Yumurta Kalsiyum Değeri

Yumurta Kalsiyum Değeri

Güncel

1 Bardak Sütte Ne Kadar Kalsiyum Var?

1 Bardak Sütte Ne Kadar Kalsiyum Var?

Güncel

Kalsiyum Kanal Blokerleri

Kalsiyum Kanal Blokerleri