Kalsiyum Birikmesi Nasıl Anlaşılır?
20 Haziran 2024

Kalsiyum Birikmesi Nasıl Anlaşılır?

Kalsiyumun Vücutta Rolü

Kalsiyum canlılar için çok önemlidir. Vücudumuzdaki hücrelerin varlığı için de kalsiyum önemli bir ihtiyaçtır. Yetişkinlerin vücudunda normalde 1 kg üzerinde kalsiyum olur. Bu miktarın tamamına yakını kemiklerde, kalanı da hücre içi ve hücre aralarında bulunur. Kanda bulunan kalsiyum ise en fazla 1 gram kadardır. Fakat vücudumuzda her zaman kalsiyum belli bir dengede bulunmalıdır. Kanda bulunan kalsiyum oranı, vücut depolarındaki kalsiyum miktarının belirlenmesinde önemli bir kaynaktır. Her zaman kalsiyumun düzenli olarak, belirli miktarda alınması gerektiğini hepimiz biliriz. Ancak bazen de damar çeperinde kalsiyum birikmesi nedeniyle kalp krizi riski altında olduğumuzu, kalsiyum birikmesi nedeniyle eklem kireçlenmesi riski altında olduğumuzu ya da vücutta başka alandaki birikimden dolayı risk taşıdığımızı doktorumuzdan öğrenebiliriz. Kalsiyum olmadığında hücreler arası iletişim olmaz, sinirlerin taşıdığı iletiler yerine ulaşmaz. Kasların hareketi tehlikeye girer, kalp kasları kasılma yeteneklerini kaybeder. Dişler ve kemikler zarar görür. Aslında kalsiyum olmadan yaşam devam ettirilemez. Ancak fazla olduğu zaman da damarlarda ve kaslarda kireçlenme, böbrek taşı oluşumu gibi olumsuzluklar yaşanır. İşte vücuttaki bu denge korunmalıdır.

Kalsiyum Birikmesi Neden Olur?

Kalsiyum oranı artmasa da vücutta bazı yerlerde kireçlenmeler meydana gelebilir. Bu şekilde kalsiyum birikmesi olması, vücudumuzun hasara uğrayan, bozulan dokuları iyileştirmeye çalışmasından kaynaklanır. Damarlarda sertlik, plaklar ne kadar eskirse, üzerinde kalsiyum birikmesi meydana gelir. Bunların yarattığı bozulmaların etkisiyle kalsiyum bu alanlarda birikmeye başlar. Damarda kireçlenme olması demek, büyük olasılıkla damar sertliğini de beraberinde getirir. Damar sertliği oluştuğunda ise bölgede daralma oluşursa kişi kalp krizi geçirmeye aday olur. Ancak vücutta kalsiyum birikmesi ne kadar fazla olursa, damar sertliğinin çok olduğu anlaşılır. Damar sertliği, kalp krizi riskini artıran bir etkendir.

Şüphe duyulan hallerde yapılan bilgisayarlı tomografi ile kalp damarlarına bakılarak, buradaki kalsiyum oranı araştırılır. Bu tetkikle ulaşılan kalsiyum skoru yüksek çıkarsa, kalsiyum birikmesi açısından mutlaka önlem alınmalıdır. Vücudumuzdaki diğer bölgeler için de kalsiyum birikmesi tespiti için böyle tetkikler yapılabilir.

Kalsiyum Birikmesi İçin Nasıl Önlem Alınmalıdır?

Öncelikle yaşamın devamı için kalsiyuma ihtiyacımız olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Kalsiyum ihtiyacını haplarla karşılamak yerine doğal besinlerden karşılamaya dikkat etmeliyiz. Kalsiyum içeriği bakımından temel besinler olan süt ve süt ürünleri dışında, bamya, brokoli, ıspanak, kuru baklagil, somon, badem gibi yiyecekleri de diyet listemize almalıyız. Eğer bu şekilde kalsiyum ihtiyacı karşılanamadığında, doktor denetiminde kalsiyum ilaçla alınmalıdır.

Tüm bu çabalara rağmen vücutta kalsiyum birikmesi tespit edilirse, kalsiyum birikmesi olmasına neden olan etken tespit edilerek, buna yönelik tedavi uygulanır. Çünkü kalsiyum birikmesi, vücudunuzda bazı şeylerin düzgün gitmediğinin önemli bir sinyalidir. Bunların belirlenerek en kısa sürede tedavi edilmesi sağlığınızın korunmasına da yardımcı olacaktır. Vücuttaki büyük miktarlardaki kalsiyum birikmesi için cerrahi tedavi yollarına başvurulabilir.

Ekstra Bilgiler

Kalsiyum birikmesi sadece kalp ve damar sistemini etkilemez. Aynı zamanda eklemlerde de kireçlenme ve hareket kaybına neden olabilir. Bu durum, artrit gibi eklem hastalıklarına yol açabilir. Kalsiyum birikmesi ayrıca böbrek taşlarına da neden olabilir. Böbrek taşları, idrar yollarında ciddi ağrıya ve rahatsızlığa yol açabilir. Bu nedenle, kalsiyum birikmesi tespit edildiğinde, böbrek fonksiyonlarının da kontrol edilmesi önemlidir.

Son olarak, kalsiyum birikmesi yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları ile yakından ilişkilidir. Sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz ve yeterli su tüketimi, kalsiyum dengesinin korunmasında önemli rol oynar. Ayrıca, sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak da kalsiyum birikmesi riskini azaltabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni