Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?
23 Temmuz 2024

Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Kalsiyum İçeren Besinler

Kalsiyum, vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli minerallerden biridir. Kalsiyum, hemen hemen her yaş grubundaki bireylerde belirli bir seviyede bulunmalıdır. Kalsiyum eksikliği durumunda, bireylerde pek çok sağlık sorunu yaşanabilir. Kalsiyum özellikle dişlerin çıkması, diş sağlığı, kemiklerin gelişimi ve sağlıklı bir iskelet yapısına sahip olabilmek için büyük bir öneme sahiptir. Kalsiyum ihtiyacı henüz anne karnında başlar ve hayatın her evresinde bu ihtiyaç giderek artar. Kalsiyum eksikliği durumunda doktor tavsiyesi ile kalsiyum takviyesi alınabilir, ancak bu eksiklik doğal yollardan da tamamlanabilir.

Kalsiyumun önemi arttıkça, bireylerin daha fazla kalsiyum takviyesi yapması gerekebilir. Sadece ilaç ile kalsiyumun tamamlanması her zaman yeterli olmayabilir ve bu sağlıklı bir yaklaşım değildir. Kişinin tıbbi müdahaleye ilave olarak mutlaka doğal yollardan da kalsiyum alması gerekir. Bu nedenle beslenme düzeninin gözden geçirilmesi ve daha fazla kalsiyum içeren besin maddelerine ağırlık verilmesi tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kalsiyum yönünden zengin olan besin maddeleri incelendiğinde, bu besin maddelerine ulaşmak ve temin etmek çok maliyetli değildir. Özellikle sebze ve meyve grupları, rutin olarak tüketilen besin maddelerindendir.


Kalsiyum yönünden zengin birçok besin maddesi bulunmaktadır. Bu besin maddelerinin yeterli miktarda tüketimi kadar doğru yöntemlerle de tüketilmesi gerekir. Aksi halde fayda yerine zarar dahi oluşabilir.
  • Kalsiyum yönünden en zengin besin maddesi süt ve süt ürünleridir. Süt, doğrudan içilebileceği gibi yoğurt ya da ayran olarak da tüketilebilir. Burada önemli olan husus, günlük belirli bir miktar süt ürününün tüketiminin sağlanmasıdır. İnek sütü kadar keçi, koyun gibi hayvanların da sütünden istifade edilebilir. Özellikle bebekler için belirli bir aydan sonra keçi sütü tavsiye edilmektedir. Keçi sütü, özellik olarak anne sütüne en yakın süttür. Fakat süt tüketiminde aşırıya gidilmesi kansızlık oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle yoğurt ve ayran tüketimi daha fazla önerilmektedir.
  • Ülkemizde sebze tüketimi yeterli düzeyde değildir. Bu nedenle erken yaşta kemik erimesi gibi kemik hastalıkları yaşanabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için mutlaka sebze tüketilmesi gerekir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum yönünden oldukça zengindir. Bu sebzeler içerisinde bamya, brokoli, lahana, marul, maydanoz ve dere otu gibi besin maddeleri sayılmaktadır.
  • Et ve et ürünleri de yüksek oranda kalsiyum içerir. İşlenmemiş et ürünleri tercih edildiğinde kalsiyum ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanmış olacaktır. Yine yumurta gibi protein kaynağı besinler de kalsiyum içerir.
  • Deniz mahsulleri de kalsiyum içeren besinler arasında önemli bir yere sahiptir. Özellikle büyük balıklar bol miktarda kalsiyum içerir.
  • Çiğ badem ve çiğ yer fıstığı gibi besin maddeleri de yüksek oranda kalsiyum içerir.
  • Keçiboynuzu pekmezi de kalsiyum yönünden oldukça zengin bir besin maddesidir.

Kalsiyum içeren besinlerin doğru ve düzenli bir şekilde tüketilmesi, genel sağlık ve kemik sağlığı açısından büyük önem taşır. Dengeli ve çeşitli bir beslenme düzeni, kalsiyum ihtiyacının doğal yollardan karşılanmasını sağlar ve uzun vadede sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

D Vitamini Kalsiyum D Vitamini ve Kalsiyum İçeren Gıdalar

D Vitamini Kalsiyum D Vitamini ve Kalsiyum İçeren Gıdalar

Kalsiyum İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Kalsiyum İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Yoğurt Kalsiyum Değeri Nedir?

Yoğurt Kalsiyum Değeri Nedir?

Kalsiyum Asetat Kullanım Alanları

Kalsiyum Asetat Kullanım Alanları

Vücutta Kalsiyum Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Kalsiyum Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Kalsiyum Oksit Kullanım Alanları

Kalsiyum Oksit Kullanım Alanları

Kalsiyum Bromür Formülü Nedir?

Kalsiyum Bromür Formülü Nedir?

Düzeltilmiş Kalsiyum

Düzeltilmiş Kalsiyum