Kalsiyum Karbonat Formülü
15 Mayıs 2024

Kalsiyum Karbonat Formülü

Kalsiyum karbonat formülü, (CaCO3) olan bir tür kimyasal birleşiktir. Halk arasında bu kimyasal bileşik kireç taşı olarak bilinmektedir. Doğada eski kayaçlarda ve deniz kabuklarında en fazla görülmektedir. Diğer bulunduğu yerler kayaçlardaki kireç taşı, aragonit, kalsit, traverten, tebeşir ve mermerler olarak bilinir. Eski dönemlerde kullanım alanı daha fazlaydı çünkü o dönemlerde boyadan çok duvar için kireç taşı kullanılmaktaydı. Zaman geçtikçe çoğalan kimyasal boya kullanımı ile kireç taşı kullanımı azalmaya başlamıştır.

Kalsiyum karbonat formülü insan vücudu açısından oldukça zararlı olan bir formüldür. Teması halinde mutlaka bol su kullanılarak yıkanmalıdır. Aksi halde deriyi yakabilir ve göz teması halinde ise gözün en derin noktalarına kadar ilerleyerek gözün görme kabiliyetini yok edebilir. Kimyasal olarak da biyolojik olarak da zararları çok fazla olan kalsiyum karbonat formülü bu nedeni ile kendine çok dar bir kullanım alanı bulmaktadır. Canlılara da zarar verdiği için ağaçlara zararlı olan canlıların yok edilmesi amacı ile kullanılır.

Kalsiyum karbonat formülü nerelerde bulunur ve nasıl kullanılır?

Doğadaki kayaçlardan elde edilebilen kalsiyum karbonat formülü ülkemizde de oldukça fazla kullanılmaya başlanmıştır. Kayaç üzerinde bulunan bu bileşiğin tespit edilmesi esnasında sülfürik asit ya da hidrolik asit bileşiklerinden yardım alınır. Bu maddeler kullanılarak tebeşir, kireç taşı, mermer, kalsit gibi kayaçlar üzerinden kalsiyum karbonat formülü arayışı yapılır. Bu formül sanayide, tıpta ve gıda alnında kullanımı mümkün olan bir bileşendir.

Kalsiyum karbonat formülü sanayi alanında en çok kullanılan maddelerdendir. Zaten en çok da bu alanda kullanılmıştır. Günlük hayatta kullanılan birçok eşya içerisinde bu formül yer almaktadır. Özellikle boya malzemelerinin üretilmesinde yoğun olarak kullanılmaktadır. PVC üretiminde de kullanılmaktadır. Tıp alanında böbrek fonksiyonu çalışmayan, böbrek yetmezliği gibi durumlarda böbreğe fosfor sağlaması açısından ve fosfatlı bileşiklerin değerlendirme esnasında kullanılır. Gıda alanında ise soya sütü üretiminde kendine yer bulmuştur. Maliyetinin az olması ve ülkemizde de çok fazla bulunması sebebi ile kullanımı yaygındır.

Eskiden inşaat sektöründe çok fazla kullanılmış. Boyanın henüz olmadığı dönemlerde kireç taşı olarak evlerin boyanması esnasında çok kullanılan bir bileşendir. Şimdilerde ise bu formül boya üretiminde kullanılmaktadır. Mermer üretiminde kullanımı hızla devam etmektedir. Mermerin şeklini alabilmesi ve sert olması bu madde ile sağlanmaktadır. Duvar örme için kullanılan sıva içerisinde de kalsiyum karbonat formülü yer almaktadır.

Bu formül aynı zamanda ağaçların gelişimine zarar veren küçük canlılar ile mücadele amacı ile de kullanılır. Bu madde ağaçların köklerinden gövdelerine kadar sürülerek haşerelerin ağaçlara zarar vermesi engellenir. Kullanılacak olan hiçbir zirai ilaç kalsiyum karbonat formülü kadar etkili olamamaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalsiyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Kalsiyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

250 Mg Kalsiyum Nasıl Alınır?

250 Mg Kalsiyum Nasıl Alınır?

1 Bardak Sütte Ne Kadar Kalsiyum Var?

1 Bardak Sütte Ne Kadar Kalsiyum Var?

Kalsiyum Fazlalığında Ne Olur?

Kalsiyum Fazlalığında Ne Olur?

Kalsiyum Yüksekliği Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kalsiyum Yüksekliği Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Güncel

Günlük Kalsiyum Miktarı Ne Kadardır?

Günlük Kalsiyum Miktarı Ne Kadardır?

Güncel

Tiroid Ameliyatı Sonrası Kalsiyum Eksikliği

Tiroid Ameliyatı Sonrası Kalsiyum Eksikliği

Güncel

Kalsiyum Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Kalsiyum Eksikliğine Ne İyi Gelir?