Kalsiyum Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi
21 Temmuz 2024

Kalsiyum Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Kalsiyum Düşüklüğü

Vücudumuzda kanın pıhtılaşmasını, kasların kasılma ve gevşemesini, bazı hormonların üretimini ve kalp atışının düzenlenmesini sağlayan kalsiyum, en çok diş ve kemiklerde bulunur. Kemik sağlığının korunmasının yanı sıra genel sağlık açısından da oldukça önemli olan kalsiyum minerali, her yaştan kişinin ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Bu nedenle vücuttaki kalsiyum oranının yeterli miktarda olması hem kemik sağlığı hem de genel sağlık açısından büyük önem taşır.

Düşük kalsiyum seviyesi, bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Kalsiyum eksikliği, tıp dilinde hipokalsemi olarak adlandırılır ve yeterli miktarda kalsiyum alınamaması ya da vücuttaki kalsiyumun aşırı miktarda atılması sonucu ortaya çıkar.

Kalsiyum Düşüklüğünün Belirtileri

Kısa süreli kalsiyum düşüklüğü genellikle belirti göstermez. Bu durumda, kalsiyum ölçümü yapılmadan kalsiyum düşüklüğünü belirlemek zordur. Çünkü kısa süreli kalsiyum düşüklüğünde vücut, kalsiyum ihtiyacını kemiklerden karşılar. Ancak uzun süreli kalsiyum düşüklüğü, kemiklerin zayıflamasına ve osteoporoz adı verilen rahatsızlığın ortaya çıkmasına yol açar.

Kalsiyum düşüklüğünün belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir, ancak sıkça görülen belirtiler şunlardır:

 • Kaslarda kasılma ve kas ağrıları
 • Depresyon
 • Düzensiz kalp atışları
 • Hafıza zayıflığı
 • Cilt kuruluğu
 • Tırnakların incelmesi ve kırılması
 • El, ayak ve yüzde karıncalanma hissi
 • Halüsinasyonlar
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Uyku bozuklukları
 • Diş çürümeleri ve diş eti problemleri

Kalsiyum Düşüklüğünün Nedenleri

Vücutta yaşanan kalsiyum düşüklüğü, genellikle kişinin kalsiyum açısından zengin besinler tüketmemesi nedeniyle ortaya çıkar. Akut kalsiyum düşüklüğü, kalsiyum açısından zengin besinlerin tüketilmesi ile normal seviyeye getirilebilir. Kalsiyum açısından yetersiz beslenmenin yanı sıra, vücuttaki kalsiyumun kullanımında görevli olan D vitamini eksikliği, yaşlılık, menopoz döneminde kemik kaybı, aşırı miktarda alkol ve kafein tüketimi, bazı ilaçlar ve idrarla vücuttan atılan kalsiyum oranının artması da kalsiyum düşüklüğüne neden olabilir.

Kalsiyum Düşüklüğünün Tedavisi

Kalsiyum düşüklüğünde uygulanacak tedavi yöntemleri, vücuttaki kalsiyum oranını yükseltmeye yöneliktir. Öncelikle kişiye yoğurt, süt, beyaz peynir gibi süt ürünleri; brokoli, bamya, yeşil fasulye ve deniz ürünleri gibi kalsiyum açısından zengin besinler tüketmesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra, kalsiyum düşüklüğü kullanılan bazı ilaçlardan kaynaklanıyorsa bu ilaçlar değiştirilir ve hastaya ağız yoluyla alınan kalsiyum ve D vitamini takviyeleri reçete edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Fazla Kalsiyum Tedavisi

Fazla Kalsiyum Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Demir ve Kalsiyum Görevleri

Demir ve Kalsiyum Görevleri

Güncel

Kalsiyum Oksalat Türleri ve Özellikleri

Kalsiyum Oksalat Türleri ve Özellikleri