Kalsiyum İçeren Sebzeler Nelerdir?
21 Temmuz 2024

Kalsiyum İçeren Sebzeler Nelerdir?

Kalsiyum İçeren Sebzeler

Kalsiyum, kemik ve diş oluşumunu ve devamlılığını sağlayan, vücut için en önemli minerallerden biridir. Vücuttaki kalsiyum seviyesi azaldığında, kaslar gerektiği gibi kasılamaz, kan pıhtılaşmaz ve sinir iletimi düzgün bir şekilde gerçekleşmez. Vücut kendi kendine kalsiyum üretemez; bu nedenle gerekli olan kalsiyum dışarıdan besinler aracılığıyla alınmalıdır. Kemiklerde depo olarak saklanan bir miktar kalsiyum bulunur, ancak bu kalsiyumu düzenli olarak takviye etmek gerekir. Günlük kalsiyum ihtiyacı, bebeklerde 300-500 mg, 1-18 yaş aralığında ve yetişkinlerde 800-1000 mg, hamile ve emziren kadınlarda ise 1200-1500 mg arasında değişmektedir. Kalsiyum içeren sebzeler, vücut için gerekli olan miktarı büyük ölçüde sağlamaktadır. Şimdi kalsiyum içeren sebzeleri birlikte inceleyelim.

Kalsiyum İçeren Sebzeler ve Kalsiyum Değerleri

Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, iyi birer kalsiyum kaynağıdır.
  • Karnabahar: Turpgiller ailesinden olan karnabahar, tam bir kalsiyum deposudur. 1 porsiyon (yaklaşık 100 gram) karnabahar tüketildiğinde vücuda 22 mg kalsiyum alınmış olur.
  • Brokoli: Bu sebzenin kalsiyum içeriğinden yeterince faydalanabilmek için çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir. Salata olarak ya da haşlanmış olarak tüketilebilen brokoli, çorba olarak da günlük diyete eklenebilir. 100 gram brokolide 45 mg kalsiyum bulunmaktadır.
  • Asma Yaprağı: Yaprak zeytinyağlı ya da kıymalı olarak tüketilen asma yaprağı, pek çok süt ürününden daha fazla kalsiyum içerir. 100 gram asma yaprağında 350 mg kalsiyum bulunur.
  • Enginar: Karaciğer dostu olan enginar, aynı zamanda yüksek miktarda kalsiyum içerir. 1 porsiyon enginarda 60 mg kalsiyum vardır.
  • Semizotu ve Ispanak: Bu besinler, 1 porsiyonunda 81 mg kalsiyum barındırmaktadır. Özellikle çocukların kemik ve diş sağlığı açısından bol bol tüketilmelidir.
  • Yeşil Biber: 100 gram yeşil biber, 14 mg kalsiyum içerir.
  • Pırasa: 1 porsiyon pırasa, 60 mg kalsiyum içeriği ile önemli kalsiyum kaynakları arasında yer almaktadır.
  • Marul: Yeşil yapraklı sebzelerden olan marul, öğle ya da akşam yemeklerine dahil edildiğinde 80 mg kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır.
  • Beyaz Lahana: 45 mg kalsiyum içeriği ile mutlaka tüketilmesi gereken kalsiyum içeren sebzeler gurubunda yer almaktadır.

Vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu sağlamak, kemik sağlığını korumak ve diğer hayati fonksiyonların düzgün çalışmasını desteklemek için bu sebzeleri düzenli olarak tüketmek büyük önem taşımaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doğal Kalsiyum Tarifi

Doğal Kalsiyum Tarifi

Kalsiyum Sandoz Kullanımı

Kalsiyum Sandoz Kullanımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalsiyum Birikmesi Nasıl Anlaşılır?

Kalsiyum Birikmesi Nasıl Anlaşılır?

Kalsiyum Asetat Formülü

Kalsiyum Asetat Formülü

Kalsiyum Oksit Kullanım Alanları

Kalsiyum Oksit Kullanım Alanları

Kalsiyum Değerleri Kaç Olmalı?

Kalsiyum Değerleri Kaç Olmalı?

Kalsiyum Nitrat Formülü Nedir?

Kalsiyum Nitrat Formülü Nedir?

Güncel

Doğal Kalsiyum Karbonatın Önemi

Doğal Kalsiyum Karbonatın Önemi

Güncel

Kalsiyum Fazlalığında Ne Olur?

Kalsiyum Fazlalığında Ne Olur?