Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?
15 Temmuz 2024

Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Kalsiyum, sağlıklı kemikler, eklemler, güçlü dişler ve sağlıklı kan damarlarının muhafazasında önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda, kan basıncını düzenlemeye ve şeker hastalığını önlemeye yardımcı olur. Bir insanın ne kadar kalsiyum alması gerektiği konusunda sabit bir gereklilik yoktur. Ülkeden ülkeye, hatta kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak, genelde bu oran 700 mg ile 1000 mg arasında değişir. Genellikle, 19 ile 50 yaş grubundaki insanlara önerilen miktar, 1000 mg (üç bardak süte eşit) olarak belirtilmiştir.

Vücut, yiyeceklerden ve kemiklerden kalsiyum alabilir. Kalsiyumun yaklaşık %99'u kemiklerde ve dişlerdedir. Yemek, vücudun kalsiyum gereksinimlerini karşılamadığında, kemiklerden beslenir. Eğer kemiklerden alınan kalsiyum süreci devam ederse, kemik kaybına neden olabilir. Et, tavuk ve süt ürünlerinin büyük bir kalsiyum kaynağı olduğu doğrudur. Ancak, tek kaynak değildir.

Kalsiyum Oranı Zengin Besinler ve Özellikleri

  • Portakal: Portakalda 60 mg kalsiyum vardır. Aynı zamanda, bağışıklık sistemini korumaya ve hücre hasarına neden olan serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan, C vitamininin en önemli kaynaklarından biridir.
  • Yulaf Ezmesi: Karbonhidratların kan dolaşımına emilimini yavaşlatan bir tür çözünebilir lif içerir. Ayrıca, enzim işlevi ve enerji üretimi için önemli olan zengin bir magnezyum kaynağıdır. Kalp krizi ve inmeleri önlemeye yardımcı olurlar.
  • Soya: Soya sütü, soya fasulyesi ve tofu, oldukça zengin kalsiyum kaynaklarıdır. Soya sütü yaklaşık 261 mg kalsiyum içerir. Ayrıca demir, magnezyum, protein ve selenyum içerir.
  • Badem: Protein ve kalsiyum açısından zengin bir gıdadır. Kalp hastalığı riskini azalttığı bilinen ve doymamış yağ oranı yüksek bir besindir.
  • Beyaz Fasulye: 100 mg oranında kalsiyum içerir. Detoksifiye edici özelliği ile bilinir.
  • İncir: Lif açısından zengin meyvelerden biridir. Mineraller, A, B1, B2, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum ve klor gibi vitamin serilerini içerir. Sadece iki orta boy incirde, 55 mg kalsiyum vardır.
  • Brokoli: 100 gram brokolide 47 mg kalsiyum vardır. Hücrelerin gelişmesinde ve çoğalmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, bağışıklık sistemini destekleyen C vitamini, kemiklerin güçlenmesi için K vitamini ve folat içerir.

Ek olarak, yeşil yapraklı sebzeler, badem, sardalya ve somon gibi balıklar da mükemmel kalsiyum kaynaklarıdır. Kalsiyumun vücut tarafından daha iyi emilmesi için D vitamini ile birlikte tüketilmesi önerilir. Bu nedenle, kalsiyum açısından zengin besinleri tüketirken, aynı zamanda yeterli miktarda D vitamini almayı da ihmal etmeyin.

Sonuç olarak, kalsiyumun vücut sağlığı için ne kadar önemli olduğunu göz ardı etmemek gerekmektedir. Bu nedenle, günlük beslenme düzeninize kalsiyum açısından zengin besinleri ekleyerek, sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Kayrahan

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Kalsiyumun sağlıklı kemikler ve dişler için önemli olduğunu biliyorum, ancak diyetimi nasıl daha fazla kalsiyum açısından zenginleştirebilirim? Portakal ve brokoli gibi besinleri daha fazla tüketmem yeterli olur mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Kayrahan, kalsiyumun sağlıklı kemikler ve dişler için önemli olduğunu bilmek çok güzel bir başlangıç. Portakal ve brokoli, kalsiyum açısından zengin besinlerdir ancak tek başına yeterli olmayabilir. Diyetini daha fazla kalsiyum açısından zenginleştirmek için süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerini de tüketebilirsin. Ayrıca badem, somon, sardalya ve kalsiyumla zenginleştirilmiş tahıllar gibi diğer besinleri de diyetine ekleyerek kalsiyum alımını artırabilirsin. Çeşitli besin kaynaklarından kalsiyum almak, vücudunun bu minerali daha etkili bir şekilde kullanmasına yardımcı olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doğal Kalsiyum Tarifi

Doğal Kalsiyum Tarifi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Kalsiyum Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kalsiyum Emilimi Nedir?

Kalsiyum Emilimi Nedir?

Güncel

Kalsiyum Bentonit Kullanım Alanları

Kalsiyum Bentonit Kullanım Alanları

Kalsiyum Yüksekliği Tedavisi

Kalsiyum Yüksekliği Tedavisi

Kalsiyum Kanal Blokerleri

Kalsiyum Kanal Blokerleri

Kalsiyum Mineralinin Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum Mineralinin Faydaları Nelerdir?

Demir ve Kalsiyum Görevleri

Demir ve Kalsiyum Görevleri

250 Mg Kalsiyum Nasıl Alınır?

250 Mg Kalsiyum Nasıl Alınır?

Kalsiyum Magnezyum İçeren Besinler

Kalsiyum Magnezyum İçeren Besinler