Kalsiyum D Vitamini Bulunan Besinler
15 Mayıs 2024

Kalsiyum D Vitamini Bulunan Besinler

Kalsiyum D Vitamini; içeren besinler tüketerek vücudun kemiklerin gelişimi için kalsiyum ve D vitamini olmazsa olmazıdır. Vücudun D vitamin ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. D vitamin açısından zengin olan güneş ışığı vücuttaki kalsiyum emilimini hızlandırmaktadır. Sabah 11-12'de güneş ışığı ve akşam 4'te güneş ışığı en faydalı saatlerdir. Vücut 25 bin ünite D vitaminini cilt alabilmektedir. D vitaminini güneş ışığından alabilmek için güneş kremleri kullanmamak gerekmektedir. D vitamini seks hormonlarını güçlendirmektedir. D vitamini besinler içerisinde yağlı balıklarda yumurta sarısında ve tereyağı da bulunmaktadır. Kalsiyum D vitamini dendiğinde aklımıza ikiz kardeş gelmelidir. Nasıl ki ikiz kardeşler ayrılamazlar ise kalsiyum D vitamini de vücudumuzun sağlıklı olabilmesi için ikisinin dengede olması gerekmektedir. Ne eksik ne fazla olması gerekiyor. Çünkü; kalsiyum kemik yapısını oluşturduğu gibi daha güçlü kemiklere sahip olmasını sağlar. Kemik oluşturan ve eski kemikleri yok eden hücreler hormonların kontrolünde kalsiyum ile gerçekleşmektedir. D vitamini de yiyeceklerden aldığımız kalsiyumun emilimini sağlamaktadır.


Kalsiyum: Soya fasulyesi, badem, fıstık, ceviz, kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler, kuru incir, enginar da bulunmaktadır.

D Vitamini: Başta doğal olarak güneş ışığında, somon balığında ve karideste bulunmaktadır. Kişi kalsiyum ve D vitaminini vücudunun gerektiği kadar besinler tarafından alınması gerekmektedir. Fakat çok yaşlı olan kişiler veya rahatsızlık nedeni ile bu besinlerden faydalanamayan kişiler kalsiyum ve D vitaminini doktor tavsiyesi ile dışarıdan tabletler ile takviye olarak alması gerekmektedir.

Kalsiyum D Vitamini Fazlalığı

Kalsiyumun günlük 800 mg alınması gerekmektedir. Kalsiyum 800 mg'dan fazla alınır ise sindirim problemleri yaşanmaktadır. Kalsiyumu D vitamini ile almak demek kandaki kalsiyum seviyesinin yükselmesine neden olacaktır. Günlük kalsiyum dozunu aşmamak sorun yaşanmayacağı anlamına gelir. Kalsiyum seviyesinin yükselmesi tehlikeli sonuçlar doğuracaktır. D vitaminin çok alınması halinde yan etki çok nadir olarak kilo kaybı, halsizlik, ishal, baş ağrısı, susuzluk, baş dönmesi ve böbreklerde taş görülmektedir. D vitamini takviyesi alacak kişinin doktor kontrolünde alması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalsiyum Kanal Blokerleri

Kalsiyum Kanal Blokerleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalsiyum Görevi Nelerdir?

Kalsiyum Görevi Nelerdir?

Tavuklara Kalsiyum Takviyesi

Tavuklara Kalsiyum Takviyesi

Kalsiyum Gübresi Nasıl Uygulanmalıdır?

Kalsiyum Gübresi Nasıl Uygulanmalıdır?

Kalsiyum Fosfat Formülü Nedir?

Kalsiyum Fosfat Formülü Nedir?

Kalsiyum Taşı Neden Olur?

Kalsiyum Taşı Neden Olur?

Güncel

Kalsiyum Bileşikleri Nelerdir?

Kalsiyum Bileşikleri Nelerdir?

Güncel

Protein ve Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Protein ve Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?